Zastavit virus zika bude těžké, říká vakcinolog. Češi se prý bát nemusí

  19:04aktualizováno  19:04
Virus zika poškozující plod těhotných žen zasáhl Latinskou Ameriku a první případy nakažených lidí hlásí také evropské státy. Pro obyvatele České republiky je však riziko nakažení nízké, uklidňuje v rozhovoru pro iDNES.cz předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. „Riziko je pouze pro ty, kdo do té oblasti cestovali,“ míní.

Roman Prymula | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Proč se o viru, který je znám už z dřívějška, najednou tolik mluví? I komáři Aedes aegypti jsou dlouho známí přenašeči...
Samozřejmě, ale nastala nová situace, protože se během posledního roku zjistilo, že zejména v Brazílii došlo k obrovskému nárůstu mikrocefalií (těžká vývojová porucha způsobující zastavení vývoje mozku u lidského plodu, pozn. red.). Když se srovnala ta data s rokem 2014, tak se ukázalo, že ten nárůst je skutečně dramatický. Ze sto padesáti případů na asi tři tisíce osm set.

Roman Prymula

Roman Prymula

V letech 2004 až 2009 byl děkanem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, poté byl jmenován ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Je předsedou České vakcinologické společnosti a předsedou poradního sboru hlavního hygienika pro epidemiologii, zastává i další významné funkce v Česku i zahraničí, stojí například v čele Central European Vaccine Advisory Group. Je oponentem významných zahraničních odborných časopisů.

Z toho se zjistilo, že problémem, který tam existuje, je vazba na zika virus. Zároveň bude těžké zabránit šíření viru, protože komár je poměrně široce rozšířen v tropech a vyhubení komára v celých tropech asi nebude možné.

Jak si vysvětlujete situaci, že počet postižených dětí takto výrazně vzrostl?
Domnívám se, že virus mohl zmutovat. Dá se svým způsobem očekávat, že se tam něco stalo, když to porovnáme se situací, která tam byla před rokem. Dramatický nárůst nakažených je věc, která samozřejmě není běžná a dá se tedy usuzovat, že se tam něco stalo.

Projeví se příznaky u všech nakažených? Jak se vůbec tento virus šíří a jaká je jeho inkubační doba?
Nemoc se obvykle projeví během tří až dvanácti dnů. Ne vždy ji však musí provázet typické příznaky. U některých to může probíhat bezpříznakovou formou, navenek tedy nevidíme jakékoli příznaky. Nicméně imunitní systém zaznamená přítomnost toho viru a vytváří protilátky nebo není schopen ho eliminovat a pak tam dochází k nějaké chronicitě.

Zika virus se přenáší prostřednictvím komárů Aedes aegypti a způsobuje onemocnění, které je velmi podobné klasické chřipce. To znamená, že způsobuje teploty, bolesti kloubů, může také v některých případech vyvolávat vyrážku nebo zánět spojivek. To onemocnění ale není nějak dramaticky závažné. Zpravidla během jednoho týdne odeznění.

Virus se nešíří vzduchem a uvádí se, že může dojít k přenosu prostřednictvím spermatu, ale zatím to není potvrzené, takže jde jen o spekulativní názor. Napadá muže i ženy, ale právě u těhotných žen ohrožuje plod.

V jakém stádiu těhotenství hrozí ženě největší nebezpečí, když se virem nakazí? Jak konkrétně virus na plod působí?
Dominantně se tento efekt projevuje, pokud je žena virem zika nakažena v prvním trimestru. Pokud se žena nakazí v pokročilém stádiu, riziko nakažení plodu by mělo být menší. Když se nakazí tímto virem na sklonku těhotenství, tak já nepředpokládám, že to ovlivní plod.

To, co nás zajímá, je záležitost teratogenního efektu na plod a tady nejsou data, v jakém režimu to probíhá. To znamená, zdali to je jen otázka akutní infekce, která někdy v těhotenství proběhne a má chřipkové příznaky, anebo je to vliv daného viru, který může v organismu existovat.

Ale toto všechno ještě nebylo probádáno. Hypoteticky by bylo možné, aby při nějakém chronickém průběhu, který by navenek nebyl chronicky vidět, tak by ten virus mohl mít takovýto teratogenní efekt.

Pokud žena virus chytí a po nějakém čase bude chtít otěhotnět, hrozí plodu nějaké komplikace? A nakazí se plod automaticky?
To jsou věci, které nejsou jasné, a proto je tu plošné opatření, aby ženy pobývající v těchto oblastech, nebo které se virem nakazily, těhotenství odložily. Tato rizika se ještě budou muset stanovit.

Co se týče nakažení plodu, v medicíně to takhle neplatí. Je tam nějaká šance, která zatím nebyla klasifikována, ale nemusí to ani zdaleka být každý. Může to být jen minorita, což se dá předpokládat u výskytu tohoto komára v těchto oblastech a počtu mikrocefalií, tak je jasné, že je to poměrně malá část.

Doporučení: Necestujte do Latinské Ameriky

Na hrozbu nákazy viru zika ve středu reagovalo i české ministerstvo zdravotnictví. To vydalo doporučení, aby se těhotné ženy vyhnuly cestám do Latinské Ameriky. „Chtěl bych uklidnit českou veřejnost, že co se týče rizika přenosu tohoto viru v ČR, tak je prakticky nulové. U nemocných nic nehrozí, problém je jen v případě těhotných žen, kde bylo zaznamenáno, že virus zastavuje růst mozku," řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Své varování rozšířilo i ministerstvo zahraničí. „Pro celý region Latinské Ameriky doporučujeme všem českým občanům, aby dbali na ochranu před bodnutím hmyzu, zejména se to týká těhotných žen,“ řekla ČTK Irena Valentová z tiskového odboru resortu. Upozornění se podle ní nově vztahuje například na Venezuelu, Haiti nebo Barbados. Nejvíce postiženou zemí podle informací ministerstva zůstává Brazílie.

Může být tento virus pro nenarozené dítě smrtící? Jak dlouho virus zůstane v lidském těle?
Několik dětí zemřelo bezprostředně po porodu, takže v drobném procentu případů může tato situace nastat. Dobu přetrvání v těle bohužel nelze přesně určit. U virů je to individuální záležitost. Jsou viry, které jsou schopny koexistovat i desetiletí, některé se dají vyléčit v podstatě okamžitě.

Na virové onemocnění někdy pomáhají antivirotika. Mohly by pomoci i v tomto případě?
Nemáme v tuto chvíli antivirotika, která jsou schopná kauzálně, to znamená příčinně, zahubit tento virus. A platí to i pro chřipku, kdy antivirotika k dispozici jsou, ale jsou schopna zkrátit průběh nemoci třeba o den. Znamená to tedy, že tento problém se ani antivirotiky zatím vyřešit nedá.

Jak vidíte situaci v České republice? Dánsko a Velká Británie ve středu ohlásily první případy nemocných. Doporučil byste lidem, kteří se z Latinské Ameriky vrátili, aby se nechali preventivně vyšetřit?
Myslím, že to riziko nakažení je velice malé. Existuje pouze pro ty, kdo cestovali do této oblasti a vrátili se. V tuto chvíli se navrch nedomnívám, že bychom měli k dispozici testy na zika virus. Nepochybně ale nebude problém je v rychlém sledu v závislosti na riziku připravit.

Šíření viru zika

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Zaorálek: kritik koalice s ANO, který má komplikované vztahy se Zemanem

Lubomír Zaorálek na programové konferenci (17. 6. 2017)

Lubomír Zaorálek je novým kandidátem sociální demokracie na post ministra kultury. Pokud prezident Miloš Zeman jeho...

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, obvinila 23 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku a obvinili...

Komunisté trvají i po jednání u Zemana na schodku nižším o deset miliard

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a...

Komunisté i po jednání s prezidentem Milošem Zemanem trvají na tom, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz