Víme, kolik stál Melčák: 960 400 korun ze státního

  1:00aktualizováno  1:00
Na tu odpověď jsme čekali dva a půl roku. Poslanec Miloš Melčák, zvolený za sociální demokracii, dostal za služby pro vládu Mirka Topolánka celkem 960 400 korun na ruku.

Poslanec Miloš Melčák. | foto: ČTK

Dostal by ještě víc, kdyby vláda nepadla a vydržela až do řádných voleb v červnu 2010 (celkem by si na konto připsal 1,44 milionu korun). Jenže – nevyšlo to. Ale ten "skoromilionek" je taky dobrý.

Jak to pan Melčák udělal? Všechny detaily sice neznáme, poslanec totiž nepřekypuje ochotou se na toto téma bavit, nicméně se znalostí několika základních faktů můžeme dohodu mezi Topolánkovou vládou a klíčovým přeběhlíkem zrekonstruovat zhruba takto:

Melčák slíbil, že dá vládě ve dvousetčlenné Sněmovně 101. životodárný hlas. Bavit se o peněžní odměně bylo trochu nechutné, a tak přišel ministr vnitra Langer s nápadem: přidělí Melčákovi na dennodenní využití policejní vůz s řidičem, který se měl za těch 28 měsíců na trase Praha – Zlín (kde poslanec bydlí) co otáčet.

Nebyla to ta jediná výhoda: díky nulovým výdajům na dopravu mohl poslanec spořit – cestovní náhrady, které se vyplácejí podle vzdálenosti od místa bydliště, mu zůstávaly v plné výši. V případě pana Melčáka to dělalo 34 300 korun měsíčně. Vynásobíme- li to 28 měsíci, vyjde nám suma z titulku. (Melčákovo angažmá ve prospěch vládních stran bylo kvůli nákladům na policejní vůz a plat přiděleného policisty dražší, ale to už se na samotném Melčákově účtu neprojevilo.)

Hodnotil-li prezident Václav Klaus Topolánkovu vládu jako korupční, respektive jako vládu vzniklou z politické korupce, konečně víme, kolik se za držení vlády v Česku platí: trvá-li to celé čtyři roky a pochází-li klíčový poslanec z dalekého místa od Prahy, dělá to celkem 1,65 milionu.

Pro korektnost bych zde měl uvést ještě variantu, že poslanec Melčák dostal policejní vůz z důvodu ohrožení na životě. Ale vzhledem k tomu, že o žádných bezpečnostních rizicích nikdy nemluvil, že podobnou službu dopřál ministr Langer i dalšímu přeběhlíkovi z řad ČSSD, Snítilému, a že ji pak krátce po pádu vlády oběma sebral, nelze si to přeložit jinak, než: "Za vaše služby vám děkujeme, ale teď už je potřebovat nebudeme."

Sociální demokraté se teď trochu domáhají, aby Langer jasně přiznal, že k přidělení ochranky dvěma poslancům nebyl žádný důvod. Raději by však měli sami počítat s tím, že až budou letos v říjnu známy výsledky předčasných voleb, bude to možná právě Paroubek, kdo bude lovit v rybníku ODS svého Melčáka. Pravda, nebude mu říkat přeběhlík, ale hezky po paroubkovsku "konstruktivní poslanec".

Nicméně zadarmo ten 101. hlas nejspíš ani on nedostane. A může si za to sám. Se svržením vlády chvátala ČSSD tak moc, že parlament nestihl projednat navrženou změnu, aby ve Sněmovně nebyl sudý počet poslanců, a nehrozil tak další povolební pat. Příležitost pro nechutné kupčení s hlasy kvůli ČSSD zůstává.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

Ilustrační snímek

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Najdete na iDNES.cz