Vím, že se tu krade a dojí. Ale to skončí, slibuje ministr obrany Vondra

  18:18aktualizováno  18:18
Ani se na ministerstvu obrany nestihl moc rozkoukat a už řešil první skandál: podvody při zadávání armádních zakázek. Po volbách přitom počítal s tím, že mu lídr Petr Nečas svěří post ministra zemědělství. Jak se Alexandr Vondra v čele zkorumpovaného resortu vypořádá s dědictvím po svých předchůdcích?

Ministr obrany Alexandr Vondra | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Před třemi týdny jste se dozvěděl, že budete ministrem obrany. Hned nato vykradli kancelář náčelníka generálního štábu. Pak vyplaval na povrch skandál se zmanipulovanými zakázkami. Teď se řeší špionská aféra... Neproklínal jste už svého šéfa, na jak výbušný resort vás to poslal?
Ne, neproklínal. Aspoň je na co odpovídat. Zní to možná jako fráze, ale vzal jsem to jako výzvu. To, co jste vyjmenoval, není nic nového pod sluncem. Kdybyste si to zmapoval pokaždé, když nastoupil nový ministr, tak vždycky vypadávali kostlivci ze skříní. Obávám se, že ten proces ještě není u konce.

Myslíte, že i po vás nakonec něco vypadne?
To ne! Chci tím říct, že tady ještě narazím na další kostlivce. Tak to prostě je. Každý, kdo má pocit, že se tady stala nějaká křivda, každý, kdo chce zamíchat kartami, tyhle věci vytahuje.

Štve vás to, nebo jste za to rád?
No, znamená to, že přichází nový ministr a s ním i naděje na zlepšení toho stavu. Někdo v tom možná vidí nějakou změnu svého vlivu. To je tady tradicí. Jestli mám nějakou ambici, tak až jednou přijde můj nástupce, tak aby toho nevypadávalo tolik.

Miliony zarostlé lebedou

MF DNES před týdnem zmapovala příklad přidělování předražených stavebních zakázek ve Správě vojenského bytového fondu firmám spřízněným s armádními úředníky. Alexandr Vondra poté okamžitě zasáhl: případ předal policii, zodpovědné úředníky propustil.

Co takový případ, a nutno dodat, že vůbec ne ojedinělý, vypovídá o české armádě v roce 2010?
Vypovídá o dlouhodobém stavu resortu. Nemyslím, že je to výsledek posledního roku. To je dlouhodobý problém, kdy armáda pořád sklízí následky té obrovské změny, kterou prodělala. Před dvaceti lety jsme měli 250 tisíc mužů ve zbrani, dneska je to 23 tisíc, navíc profesionálů.

Jak tohle souvisí s podvody?
Tak, že při tom neuvěřitelném počtu různých reforem a zeštíhlení armády, pokusů o změny, snahách, jak - obrazně řečeno - uzpůsobit uniformu, aby neplandala na tom štíhlejším těle, se ztrácel ze zřetele dlouhodobý horizont a často i poslání ozbrojených sil. A do hry vstupovaly různé lobby, různé zájmy a vznikala různá rozhodnutí, kterých pak všichni za tři čtyři roky litovali.

Pořídili jsme stovky podzvukových letadel, abychom jich pak potřebovali sotva desítky. Pustili jsme se do modernizace stovek tanků, aby jich pak bylo zapotřebí třicet. Opravovala se kasárna, utratily se v tom stovky milionů, ale už za rok ta kasárna byla opuštěná a dneska zarůstají lebedou.

Chcete říct, že se z armády stala dojná kráva, neustále přikrmovaná miliardami ze státního rozpočtu, které různí vychytralí "znalci poměrů" pouštěli žilou?
Ano, obávám se, že to tak tady léta fungovalo. Ministerstvo obrany bylo jakousi dojnou krávou pro různé zájmové a podnikatelské skupiny, které byly nebo dodnes jsou navázány na lidi, kteří armádu opustili v rámci toho zeštíhlování a našli si nové uplatnění v tom, že ministerstvo dojí a vydělávají na tom prachy. Tyhle praktiky musíme změnit. Není jiná cesta.

A teď, po tom, co jste řekl, zkuste laika přesvědčit, jaký reálný smysl má v dnešní době ministerstvo obrany s ročním rozpočtem padesát miliard korun.
No, jsme v těžké situaci. Jsme z ústavy povoláni k tomu, abychom chránili naši zemi, na to nemůžeme rezignovat. Ale bohužel se pohybujeme v jakémsi trojúhelníku. Na jednom vrcholu je zvláštní oslabené vnímání hrozby. Ty hrozby jsou totiž buď geograficky daleko, třeba Taliban v Afghánistánu, nebo jsou časově vzdálené. My víme, že za rok nás nikdo nenapadne, ale nevíme, co bude za deset, dvacet, třicet let.

Zadruhé, jsme v reálné situaci, kdy všichni musíme šetřit a armáda nemůže být výjimkou. A zatřetí, je zde dost nedobrý obraz armády jako takové, armády, kde se za těch posledních deset patnáct let krade, loupí, dojí.

To je ovšem zdrcující analýza vašeho resortu. Co s tím, proboha, uděláte?
Naše ozbrojené složky musí mít nějakou dlouhodobější vizi, nějaký plán. Všichni musíme vědět, proč vlastně armádu máme. Když veřejnost nepochopí, proč si udržuje armádu ke své ochraně, když to nebude chápat ani armáda sama, tak se bude pokračovat v té praxi, že přijde firma XY nebo chytrák toho či onoho jména, bude nabízet v uvozovkách výhodnou zakázku a ti, kdo rozhodují, mu na to skočí. Ne, tento stav je třeba skutečně obrátit.

To zní logicky. Ale proč myslíte, že vám se to podaří, zatímco vaši předchůdci pohořeli?
Jeden z prvních kroků, které chci udělat ještě teď v létě, je, že jmenuju skupinu lidí zevnitř i zvenku resortu, aby začali pracovat na něčem, čemu říkám Bílá kniha armády. To bude dokument, který má kdekdo ve světě, ale nám schází. Narýsuje jasnou vizi armády, přiměřené velikosti země, ozbrojených sil, objemu prostředků, který je společnost ochotna na svou obranu vynakládat. Ta Bílá kniha musí být hotova nejpozději na jaře příštího roku, protože se z ní odvinou i některé úpravy zákonů a promítne se to i do hospodaření od roku 2012.

Martin Barták tu nemohl zůstat náměstkem

Alexandr Vondra je ve schizofrenní situaci. Na jedné straně symbolizuje část ODS, která volá po změně a čisté politice. Na druhé straně přebírá resort po Martinu Bartákovi, ministru nominovaném ODS, který neměl dobrou pověst. Vondra o něm očividně nerad mluví.

Označil byste po tom všem, co jste řekl, svého předchůdce Bartáka za úspěšného, průměrného, nebo špatného ministra?
Myslím si, že Martin Barták nepotřebuje, abych já přiléval olej do ohně té kritiky, které byl vystaven a v které jako by zaniklo to dobré, co udělal. Zaslouží si ocenění za to, že se zaměřil hodně na tu elitní část armády, na podporu speciálních sil, aby měly kvalitní vybavení a tak dále. Tohle trochu zaniká v tom, jak tu vypadávají různí kostlivci ze skříní.

No právě. Co ti kostlivci? Ti jsou z doby, kdy byl ministrem.
Ti kostlivci jsou systémové povahy, jsou obrázkem práce všech, kdo tady pracovali a měli na to vliv. Martin Barták byl ministrem jenom rok. Jiní tu byli daleko déle. Teď je důležité, aby ty případy vyšetřila policie, aby se tady systém zadávání zakázek změnil a aby tady už nebylo korupční prostředí. Nebude to jednoduché, vyžaduje to rozsáhlé změny ve způsobu zadávání zakázek, ve způsobu organizace celého ministerstva... Ale musíme to udělat; i proto, že dosavadní praxe je spojena s mrháním veřejnými prostředky, které končily v kapsách různých zájmových skupin a stavebních firem.

Je pravda, že tu Martin Barták chtěl zůstat jako váš náměstek, ale vy jste ho nechtěl?
(Asi minutu přemýšlí nad odpovědí) Řeknu to takhle: Martin Barták byl ve Fischerově vládě místopředsedou a ministrem obrany a já si myslím, že není vhodné, aby byl mým náměstkem. Nic jiného k tomu neřeknu.

Pak je ale zvláštní, že váš předseda Petr Nečas nabízel Martina Bartáka jako náměstka ministru vnitra Johnovi. To vypadá, že ti staří mazáci mají v ODS pořád vliv. Pletu se?
Martina Bartáka bych nedával do souvislosti se starými mazáky v ODS. On není ani členem strany. Je to člověk, který dlouhodobě působil v oblasti bezpečnosti a obrany, má v tomto směru velké množství kontaktů, informací a vědomostí a ta nabídka ministrovi vnitra byla nabídka těchto jeho schopností využít. Nic víc, nic míň.

Kdo proti Zdeňku Tůmovi?

Vondra se před šesti týdny dostal do nejužšího vedení ODS, které má za cíl zvýšit prestiž strany pošramocené vulgárním stylem politiky Mirka Topolánka. Mimo jiné chtějí noví šéfové zatočit s různými lobbisty napojenými na ODS.

Jak se vám daří vnitrostranická očista? Jste spokojení s tím, jak vznikají a vypadají kandidátky ODS do komunálních voleb?
Je samozřejmé, že změny v ODS jsou otázkou evoluce, ne revoluce. My jsme velká strana, kde veškeré změny probíhají demokraticky zezdola, formou primárních voleb. Jako strana tradiční, dlouhodobě působící nemáme ten luxus, že by si dva tři lidé z vedení sedli někam do kavárny, vzali si bílý papír, propisku a napsali si, že tenhle doktor věd nebo tento fotbalový trenér by mohli na kandidátce znamenat vynikající volební výsledek.

Narážíte na TOP 09 a jejími lídry vybraného kandidáta na pražského primátora Zdeňka Tůmu. Ale nezávidíte jim vlastně ten luxus?
Tenhle luxus je vždycky luxusem jenom pro stranu, která začíná. Ale jakmile se ta strana etabluje, tak v ní musí začít fungovat demokratické procesy. Myslím, že ty nové subjekty, které tady v posledním roce vystartovaly jako raketa, budou už příští rok v úplně jiné situaci.

Zpátky k ODS. Vy věříte v nějakou samoočišťující kúru, že se ti různí podivíni napojení na lobbisty najednou s vámi v čele dají na lepší cestu?
Myslím, že to nejde nechat jen tak osudu, že vedení musí ukazovat směr a jasně říkat, co strana chce. V tomto ohledu je na vedení ODS velká zodpovědnost, protože kdyby to nechalo jenom svému osudu, tak jsou ty lokální zájmy velmi silné.

Zatím to vypadá, že zrovna v případě výběru kandidáta na pražského primátora se ODS nechává TOP 09 válcovat. Jaký směr jste ukázali své pražské buňce?
Vedení ODS se kvůli tomu minulý týden setkalo s vedením pražské ODS. V té debatě budeme pokračovat. Samozřejmě do každých voleb musí každá strana postavit vítězný tým. Je tady ještě týden dva.

Už tam nějakého lídra vidíte?
Nechci zacházet do podrobností. To konečné rozhodnutí o podobě toho týmu je na pražské ODS. Je to koneckonců její zodpovědnost.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Najdete na iDNES.cz