Druhá generace, tedy mladší lidé narození převážně v Česku, bude zřejmě v budoucnu uzavírání komunity narušovat, myslí si etnologové.
Integrace se podle Broučka hodnotí podle znalosti jazyka, schopností orientovat se v české společnosti, včetně kultury i legislativy, a podle ekonomické soběstačnosti. V té jsou Vietnamci jako jednotlivci i jako komunita soběstační. Od toho se zároveň odvíjejí podle Broučka problémy.
„Velikou ekonomickou silou se komunita zaprvé velice rychle stratifikovala, to znamená, že má svoji elitu i střední vrstvy, které jsou početně nejsilnější, a také skupiny na okraji,“ popisuje etnolog, který vietnamskou komunitu studuje a vědecky zkoumá přes dvacet let. Letos vydal výsledky studia v odborné knize nazvané The Visible and Invisible Vietnamese in the Czech Republic (Viditelní a neviditelní Vietnamci v České republice).
Stát ve státě
Vietnamci se díky svým podnikatelským aktivitám stávají státem ve státě, říká vědec na základě výzkumu. „Zatím je to v náznacích, ale za finanční silou jde pochopitelně ruku v ruce i prestiž,“ poznamenal. Tato potřeba zviditelnění zesílila v červenci 2013, kdy se Vietnamci stali oficiálně v Česku národnostní menšinou. Po Ukrajincích a Slovácích jsou nejpočetnější skupinou cizinců, své počty v České republice sami Vietnamci odhadují na sto tisíc lidí.
Češi na Vietnamce podle Broučka pohlížejí ve dvou extrémech, buď jako na velmi pracovité a bezkonfliktní lidi, anebo je podezírají z nekalého kšeftování nebo výroby drog. „Vcelku jsou viděni jako nekonfliktní a v chudších oblastech České republiky, kde obchodovali s laciným zbožím z Asie, některým nemajetným skupinám Čechů pomohli. V žádných jiných oblastech nebyli v obchodu přímo konkurentem české populaci,“ popsal.
Broučkova kniha se zabývá pomocí Československa válkou postiženému Vietnamu (1958–1989) a sleduje vyrovnání vietnamské etnické skupiny v lokálním českém prostředí po roce 1990. Popisuje také ekonomickou prosperitu komunity na hranicích s Německem a proces uznání Vietnamců v České republice za národnostní menšinu.