O veřejné dění se zajímám od šesti, říká hoch, který „vyškolil“ radnici

  16:42aktualizováno  14. dubna 13:01
Je mu teprve patnáct, ale už dvakrát nachytal prostějovskou radnici při porušování zákona. Student Jakub Čech také „dospělé“ úředníky donutil jednat s ním jako se sobě rovným. „Snažím se dění ve městě sledovat kontinuálně a dlouhodobě,“ uvedl Čech ve videochatu iDNES.cz.

Čech v úvodu dodal, že ho v Prostějově díky jeho aktivitám občas poznávají lidé na ulici. Zvýšený zájem o Prostějov podle něj místní obyvatelé oceňují. „Lidé jsou rádi, že se jejich problémy řeší v celostátních médiích. Je dobře, že se o tématech začíná mluvit. Regionální novináři se přestávají bát témata vytahovat,“ tvrdí student, který by sám sebe označil za aktivistu.

Čech se prý o veřejné dění začal zajímat už v šesti letech, kdy viděl, jak město nechalo zavřít a zchátrat oblíbené koupaliště. „Všímal jsem si, že v jiných městech se umějí s veřejným prostorem vypořádat lépe,“ uvedl. Hlavní zlom však přišel v deseti letech, kdy si v novinách četl o sporu o stavbu obchodního centra. Názor si i přes své mládí prý vytvořil právě díky čtení novin.

Položené dotazy studentu Čechovi najdete ZDE

Z politických stran je mu sympatická především Strana zelených. „Podporuju je už od šesti let, kdy bojovali právě za přestavbu koupaliště. Je to strana s vizí, není to rychlokvaška jako například hnutí ANO, jehož vlády ve městech se teď rozpadají,“ upozornil student.

Nyní se zajímá o kauzu mediálního poradce radnice. „Pracoval tam tři roky, dostával štědrý plat třicet tisíc měsíčně za práci na poloviční úvazek. Z jeho práce nebyly žádné výstupy, a přesto se ukázalo, že náplní jeho činnosti bylo monitorování opozice. Nepřipadá mi správné, aby si to platilo vedení radnice z veřejných peněz,“ vysvětlil Čech.

Během videochatu se dostalo i na téma prezidentských voleb. Miloš Zeman podle Čecha zvítězil díky slabosti protikandidátů. Karel Schwarzenberg se prý nedokázal oprostit od Nečasovy vlády a nezaujal široké masy lidí. „Doufám, že se objeví budoucí prezident, který se Miloši Zemanovi postaví. Máme čas, kdy společnost může o kandidátech diskutovat,“ zmínil.

Mladý student se vyjádřil i k uprchlické krizi. Společností podle něj hýbe uměle vyvolaná hysterie. Jako nebezpečí Čech vnímá snahy o fašizaci společnosti. Obavy v něm vyvolaly zejména útoky na Kliniku v Praze nebo na centrum Kašpárek v Pardubicích (více jsme psali zde). Východiskem ze současné krize není odchod z Evropské unie. „Některé věci na úrovni národního státu se dají řešit jen velmi těžko. Je dobře, že tady existuje spojenectví,“ řekl ke spolupráci v boji s terorismem.

V budoucnu by se Čech rád věnoval studiu politologie nebo žurnalistiky. O právech zatím neuvažuje. Klidně by souhlasil s nabídkou dělat poradce současné primátorce Prostějova Aleně Raškové. „Primátorce bych klidně říkal, co dělá blbě. Chci být konstruktivní,“ prohlásil student.

Je pro mě důležité vědět, co se děje ve městě, kde žiji

Jakub Čech na sebe upozornil ve sporu s prostějovskou radnicí, zda je dost dospělý na to, aby ji mohl žádat o informace v kauze investora, který má v centru města stavět obchodní galerii.

„Když jsem se před lety dozvěděl, že se má bourat společenské centrum a místo něj tam bude obchoďák, nezdálo se mi to moudré. Tak jsem se začal zajímat o to, co se ve městě děje. Je to pro mě důležité, protože tady žiju a dotýká se mě to. Vzpomínám si, že už v deseti letech jsem sledoval například předvolební stojany na náměstí,“ vysvětloval tehdy Čech.

Místo toho, aby mu radní informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím vydali, napsali jeho rodičům a chtěli jejich souhlas. Krajský úřad v Olomouci, u kterého si následně Jakub na takový postup stěžoval, mu však dal za pravdu.

Fotogalerie

„Radnici nepřísluší hodnotit rozumové schopnosti žadatele ve vztahu k obsahu požadovaných informací, docházelo by tím k nepřípustné kategorizaci žadatelů,“ stojí v rozhodnutí. Kraj zároveň městu Prostějov přikázal, aby Jakubovu žádost v souladu se zákonem do patnácti dní vyřídil (psali jsme zde).

Podruhé díky aktivnímu studentovi vyšlo najevo, že si radnice pomocí směrnice přizpůsobila petiční zákon, když si třicetidenní lhůtu pro vyřizování petic zdvojnásobila. Čech se obrátil na ministerstvo vnitra, které sdělilo, že takové ohýbání zákona není možné (více zde).

„Konečně vyrůstá generace, která se již nebojí a umí se ptát. Od dospělých jí pak bohatě stačí nearogantní a přímé odpovědi. Učme se od ní,“ prohlásil Adam Rut z Otevřené společnosti, se kterou patnáctiletý Čech spolupracuje.

Podívejte se na celý záznam rozhovoru s Jakubem Čechem:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Najdete na iDNES.cz