Protestní shromáždění svolali aktivisté z občanské iniciativy Ne základnám. Do centra české metropole na internetových stránkách na 18. hodinu pozvali sympatizanty z celé republiky. Převažovali mezi nimi především starší lidé. Zaplnili celou horní část náměstí až po Krakovskou ulici.
Přibližně po hodině se vydali na průvod městem, který zakončili krátce po 21. hodině na rozhraní Loretánské ulice a Hradčanského náměstí, nedaleko budovy, kde večeřel americký host s českou politickou elitou.
Protiradarový aktivista Jan Tamáš s kolegyní Ilonou Novomestskou se neúspěšně snažili americké ministryni zahraničí předat otevřený dopis.
Podle zdroje MF DNES byla v průvodu skupina lidí, kteří se snažili vyprovokovat konflikt s policií. Situaci uklidňoval antikonfliktní tým. Ostatní se omezili na hesla: "Hanba vládě! Referendum! Policejní stát! Radar tady nechceme!" Část z nich zpívala státní hymnu.
Demonstrace zastavila dopravu, policie přihlížela
"Nedošlo k porušení veřejného pořádku, nebudeme proti průvodu nijak zasahovat, jen kontrolujeme dopravu," řekla iDNES.cz krátce před ukončením demonstrace mluvčí pražské policie Iva Knolová. Na místě byli také těžkooděnci.
Pomalu se pohybující původ, k němuž aktivisté neměli povolení, zablokoval asi na patnáct minut tramvajovou dopravu uprostřed Václavského náměstí a na dalších místech metropole.
Do centra města dorazilo v podvečer přibližně tisíc lidí, především starších. Cestu mezi ně našli i komunistický poslanec Miroslav Ransdorf s předsedou strany Vojtěchem Filipem a také Petr Uhl, publicista a bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva.
Ten do diskuse o radaru pod sochou českého patrona přispěl projevem, v němž dnešní den označil za černý den pro demokracii. "Strašení raketami je ještě větší nesmysl, než byly argumenty pro vpád do Iráku," hřímal Uhl.
|
Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Májiček americkou ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou v projevu označil za válečného zločince, který má na svědomí statisíce obětí kvůli agresivní politice ve světě.
V horní částí Václavského náměstí u sochy svatého Václava zněla aktualizovaná verze skladby původně adresované americkému prezidentovi Georgi Bushovi. - čtěte Píseň Kuš, pane Bush! je o sloku delší, inspirovala ji Riceová
|
Za občasného pískotu si lidé zpívali také písně Karla Kryla a Johna Lennona. Skandovali protiradarová hesla a mávali transparenty.
Situaci hlídal vrtulník
Do Prahy se kvůli protestu vydali lidé z celé republiky. Například z Ostravy přijelo přibližně deset demonstrantů vlakem. "Chceme se připojit k názoru, že střední Evropa má přestat snít sny, nyní americký, a začít žít vlastní život," řekl iDNES.cz předák ostravské skupiny Petr Rohel.
|
Na Václavském náměstí všechno proběhlo v klidu. Přesto na situaci v centru města dohlížel vrtulník a policie uzavřela průjezd horní částí náměstí. Akci narušilo jen několik příznivců stavby. Dostali se až k hlavnímu pódiu, kde rozvinuli transparenty: "Chceme radar i rakety. Konec české předposranosti. Riceová for prezident!"
Nesouhlas přišel vyjádřit starosta obce Trokavce, v jejíž blízkosti má radarová stavba vyrůst. "Vláda nám od začátku lhala. Topolánek svým jednáním ohrožuje zdraví i život mých spoluobčanů," zopakoval svůj známý postoj Jan Neoral. "Vraťte lidem demokracii a podejte demisi," vyzval členy vládního kabinetu.
Ministryně navštívila slavné rádio
Condoleezza Riceová byla v blízkosti Václavského náměstí v blíže neurčený čas. Podle MF DNES navštívila rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), kde podle zdroje z velvyslanectví USA poskytla rozhlasové stanici rozhovor.
Američtí politici sídlo rádia navštěvují tradičně, protože jeho provoz financují a podporují vysílání do zemí jako Irák, Írán či Afghánistán.