VIDEO: Praha vzpomínala na Kaplického, rozloučit se přišly stovky lidí

  3:00aktualizováno  19:16
Smuteční rozloučení za Jana Kaplického v centru Prahy přilákalo stovky lidí. Nechyběly osobnosti, třeba zpěvák Pavel Bobek, šéf ČSSD Jiří Paroubek či herec Bolek Polívka. Exprezident Václav Havel zaslal kondolenci. Slavný architekt skonal 14. ledna několik hodin poté, co se mu narodila dcera Johanka.

Manželka Jana Kaplického Eliška a Dagmar Havlová na smutečním rozloučení se slavným architektem v centru Pražská křižovatka | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

on-line reportáž

Hlavní část obřadu jsme sledovali minutu po minutě

Pohřeb Jana Kaplického - příchozí čekají ve Zlaté uliciRozloučení v bývalém kostele sv. Anny, kde nyní sídlí centrum Pražská křižovatka, začalo pár minut před 13. hodinou. Organizátoři otevřeli prostor veřejnosti a před vchodem začal vyhrávat dixielandový band.

Na obřad v tu chvíli už čekaly odhadem na dvě stovky lidí, kteří zcela zaplnili Zlatou ulici. Další desítky se trousily postupně. Jen málo z příchozích neslo květiny, mnozí ale měli v klopě odznak Pro knihovnu, aby podpořili realizaci kontroverzního Kaplického návrhu Národní knihovny.

"Kaplického blob je fantastický projekt, nejslavnější knihovna na světě. Doufám, že se lidi proberou z letargie a najde se dobrá vůle tento projekt realizovat," řekl odvolaný šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek.

Pohřeb Jana Kaplického - čekající lidéRodina zesnulého architekta neočekávala, že by na obřad přišly velké davy zvědavců, a tak si nenajala agenturu, aby možný dav koordinovala.

"Nepředpokládáme, že by se přišli rozloučit jiní než kultivovaní lidé," řekl před obřadem švagr zesnulého Kryštof Šafer.

Uvnitř Pražské křižovatky však na dění, které skončilo až v 19 hodin, dohlížela pořadatelská služba. Smuteční obřad nenarušil dopravu, nestal se také žádný incident.

JENE, JANE, JÁSKU, HONZO...

Reportáž z rozloučení s architektem Janem Kaplickým

Bobek zazpíval, Havel napsal

Pohřeb Jana Kaplického - Pavel BobekHlavní část programu zahájil Kaplického blízký přítel, architekt a zpěvák Pavel Bobek. "Byl jsi, jsi a budeš mým flying saucerem, létajícím talířem, moje future," zavzpomínal Bobek a zazpíval kus písně Johnyho Cashe. - VIDEO: smuteční proslov Pavla Bobka

V řadách posluchačů byl kromě Paroubka a Polívky i exministr Jiří Dienstbier s manželkou či Dagmar Havlová, která přečetla písemnou kondolenci od exprezidenta Václava Havla, zotavujícího se v nemocnici po zánětu plic. - VIDEO: Dagmar Havlová čte kondolenci od exprezidenta Václava Havla

Z kondolence Václava Havla

"Stál jsem s ním před nebeskou bránou. Nevím, proč dostal přednost on."

Havel svůj vzkaz koncipoval jako přání k dvanáctým narozeninám Kaplického dcery Johanky, které bude slavit v lednu roku 2021. Věří, že do té doby bude na bývalém místě Stalinova pomníku postaven Kaplického kontroverzní blob.

"Budova Národní knihovny, kterou při svých procházkách Prahou vídáš v místě někdejšího pomníku diktátora, je moderní odpovědí na historickou dominantu Pražského hradu... projevem pokorné úcty člověka k přírodě," napsal mimo jiné exprezident. - čtěte Nevím, proč v nebi dostal přednost on, píše Havel dceři Kaplického

O individualistovi a šťastném tatínkovi

Pohřeb Jana Kaplického - Eva JiřičnáNa Kaplického vzpomínala i architektka Eva Jiřičná, s níž Kaplický v září 1968 odešel do Londýna. "Nerad se učil, byl naprostý individualista; člověk může dělat zázraky i způsobem, který je neznámým i ostatním, pokud má silnou vůli a pokud je nadán tak neobyčejným talentem, jako Jan byl. Potkala jsem v životě mnoho lidí, ale nepotkala jsem zblízka takový talent, jako byl Jan," říká Eva Jiřičná. - VIDEO: smuteční řeč Evy Jiřičné

Pohřeb Jana Kaplického - Kryštof MichalS proslovem, v němž četl zřejmě poslední Kaplického deníkové zápisky, vystoupil Kryštof Michal z kapely Support Lesbiens. I jemu se v den Kaplického skonu narodila dcera. "Nebylo dvou šťastnějších tatínků," řekl zpěvák a poté zazpíval píseň Bet My Soul. - VIDEO: vzpomínky Kryštofa Michala

V původním programu figuroval i hudebník Petr Hapka, který ovšem nedorazil, podle mediálního zástupce rodiny Radka Zemana kvůli nemoci.

"Děkujeme Ti za lásku Elišky a Jana"

Pohřeb Jana Kaplického - Eliška Kaplicky FuchsováNa smuteční obřad dorazila se svými blízkými i Kaplického manželka Eliška, která neskrývala slzy. Její jméno zaznělo v závěru oficiální části smutečního rozloučení, který obstaraly videoprojekce. "Děkujeme ti za lásku Elišky a Jana. Co Bůh spojil, člověk ať nerozděluje," zaznělo z reproduktorů během vizualizace Kaplického děl.

Následovala ukázka z chystaného dokumentu Oko nad Prahou (na trailer k filmu se podívejte zde) režisérky Olgy Špátové a projekce dokumentárního filmu o Janu Kaplickém nazvaného S Havlem, synem Josefem, Eliškou. Po závěrečné minutě ticha hosté odešli zadním vchodem. Ze záznamu zpíval Kaplického oblíbený písničkář Johnny Cash.

Pohřeb Jana Kaplického - přípravy"Projekce projektů a inspirací Jana Kaplického a obrazových momentů jeho života bude k vidění až do devatenácti hodin," přiblížil pokračování programu Radek Zeman.

Rakev na místě rozloučení vystavena nebyla. Původně se měl vlastní pohřeb v úzkém rodinném kruhu konat o několik dní dříve než veřejné smuteční rozloučení, ale nakonec se rodina rozhodla pro opačné řešení.

Jan Kaplický - všechny články

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Najdete na iDNES.cz