Škrcení v saténu. Film má upozornit na skutečné násilí v sexbyznysu

  16:35aktualizováno  17:20
Ubodání, ubití kladivem, uškrcení. I takovým způsobem pod rukama mužů umírají v Česku prostitutky. Na rizika sexbyznusu upozorňuje krátký film, který točí nezisková organizace Rozkoš bez rizika.

Zhruba třicetiminutový nízkorozpočtový snímek má název Magda aneb S tebou ne! Iniciátoři snímku uvádějí, že jej natáčejí, aby upozornili na problém, o kterém se veřejně moc nemluví: násilí na ženách, které si vydělávají tělem.

Fotogalerie

„K napsání scénáře mě inspirovaly zkušenosti některých žen, kterým naše organizace v minulosti pomohla. Svět sexbyznysu není černobílý a komplikovaný je i životní příběh Magdy, hlavní hrdinky filmu,“ popsala autorka scénáře Hana Malinová, generální ředitelka organizace Rozkoš bez rizika.

Hlavní postava zažije výprask opaskem, ale i škrcení. To nezastaví ani ztráta Magdina vědomí.

Rizikové situace, kterým je Magda nucena čelit, vychází podle Rozkoše bez rizika z reálných příběhů sexuálních pracovnic. „Tyto situace se ovšem nevyskytují jen v sexbyznysu, ale může se v nich nebo jim podobných octnout kdokoliv,“ upozorňuje organizace.

Práce s rizikem

Podle Malinové jsou takto vydělávané peníze těžce vydobyté a ženy i muži, kteří si takto vydělávají, jsou vystaveni velkému riziku. „Film nemá ženy pracující v sexbyznysu strašit, ale budu ráda, když jim připomene, že si při práci v sexbyznysu musí vymezit jasné hranice a dodržovat bezpečnostní pravidla,“ uvedla Malinová. Rozkoš bez rizika už loni vydala příručku, která ženy má poučit o rizicích a dává jim tipy, jak se krizovým situacím vyhnout (příručku si můžete stáhnout zde).

Představení filmu

Děj filmu Magda aneb S tebou ne! je postaven na příběhu Magdy, která se ve snaze postarat o svého syna stává méně obezřetnou a pouští se do rizik. „Je to příběh ženy, která se ocitla ve velkém finančním nedostatku a prochází si různými zvraty. Ten příběh je poměrně drsný,“ řekla o ději filmu ředitelka Rozkoše Hana Malinová. Zda týrání Magda přežije, nechtějí tvůrci ani herci prozradit s ohledem na pointu příběhu.

Roli Magdy ztvárnila Vladana Augstenová. Sama má za sebou zkušenosti s prací v erotickém podniku a patří mezi klientky Rozkoše bez rizika, kde hraje v divadelních představeních spolku Rozkoš. „Osobně jsem se s takovou formou násilí, která je ve filmu, nesetkala. Slyšela jsem o ní ale ve svém okolí. A nejde jen o prostituci, ale o násilí na ženách všeobecně,“ řekla iDNES.cz Augstenová.

Přesto ženy, jež pracují kvůli nabídce sexu v utajení, jsou v situaci, kdy mohou být snadnější obětí. „Dostávají se do konfrontace, že to, co dělají, je nelegální, a klient toho může využít a ženu ohrožovat. Pak je velmi důležité, aby žena věděla, že má možnost ochrany,“ podotkla Augstenová s tím, že násilí většinou pramení z frustrace.

„Něco jiného je, když holky pracují v klubech, kde je zvonek a ochranka. A něco jiného je, když jsou na privátech, kde ochranu nemají. Pak si klienti dovolí víc,“ podotkla představitelka Magdy.

Podle ní ale nejde jen o násilí na prostitutkách. Sama Augstenová se nyní věnuje tantře a práci sexologického bodyworkera, což je léčení sexuální energie. V Česku se také stále častěji hovoří o vzniku oboru sexuální asistence, který by pomohl řešit intimní problémy handicapovaným lidem.

Na dokončení filmu chybějí peníze

Natáčení filmu vyjde zhruba na 150 tisíc korun. 108 tisíc korun neziskovka získala od magistrátu města Brna, další peníze vybírá od dárců přes portál Hithit. Využije jej na dotočení posledních scén nebo střih.

Problému násilí se Rozkoš bez rizika věnuje dlouhodobě. Příběhy zavražděných žen připomíná každý rok při pochodu s červenými deštníky, který nabádá k ukončení násilí na sexuálních pracovnících.

Organizace například zmapovala příběh ženy, kterou její zákazník skalpoval a uštědřil jí 36 bodných ran. Napadení přežila. Stejné štěstí neměla před lety dívka, která pracovala v klubu ve Folmavě na Domažlicku a zavraždil ji německý občan (více o případu čtěte zde). Jiné ženy byly svými klienty uškrceny nebo ubity kladivem (více o násilí si přečtěte zde).

Nezisková organizace Rozkoš bez rizika existuje přes dvacet let. Jejím cílem je prevence, diagnostika a léčba sexuálně přenosných infekcí a snížení negativních sociálních důsledků spojených s provozováním prostituce. Cílovou skupinou jsou lidé s rizikovějším sexuálním chováním a životním stylem, tedy převážně ženy poskytující placené sexuální služby. Rozkoš bez rizika má tři centra, devět týmů pracujících ve dvanácti krajích České republiky a k dispozici mobilní ambulanci s malou gynekologickou ordinací.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Zemřel údajný dědic miliard ve Švýcarsku známý z Ransdorfovy kauzy

Europoslanec Miloslav Ransdorf na brífinku po jednání s vedením KSČM (8....

Končí policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku. Vladimír Huněk, který je známý z kauzy...

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Letadlo přistálo v Ruzyni s nefunkčním motorem, cestující jsou v pořádku

Jedenáct letounů Boeing 737 Max 8 má i česká firma Smartwings.

Krátce po 11. hodině v Praze na Letišti Václava Havla přistál let společnosti Smartwings, kterému během letu z Řecka...

Najdete na iDNES.cz