Škrcení v saténu. Film má upozornit na skutečné násilí v sexbyznysu

  16:35aktualizováno  17:20
Ubodání, ubití kladivem, uškrcení. I takovým způsobem pod rukama mužů umírají v Česku prostitutky. Na rizika sexbyznusu upozorňuje krátký film, který točí nezisková organizace Rozkoš bez rizika.

Zhruba třicetiminutový nízkorozpočtový snímek má název Magda aneb S tebou ne! Iniciátoři snímku uvádějí, že jej natáčejí, aby upozornili na problém, o kterém se veřejně moc nemluví: násilí na ženách, které si vydělávají tělem.

Fotogalerie

„K napsání scénáře mě inspirovaly zkušenosti některých žen, kterým naše organizace v minulosti pomohla. Svět sexbyznysu není černobílý a komplikovaný je i životní příběh Magdy, hlavní hrdinky filmu,“ popsala autorka scénáře Hana Malinová, generální ředitelka organizace Rozkoš bez rizika.

Hlavní postava zažije výprask opaskem, ale i škrcení. To nezastaví ani ztráta Magdina vědomí.

Rizikové situace, kterým je Magda nucena čelit, vychází podle Rozkoše bez rizika z reálných příběhů sexuálních pracovnic. „Tyto situace se ovšem nevyskytují jen v sexbyznysu, ale může se v nich nebo jim podobných octnout kdokoliv,“ upozorňuje organizace.

Práce s rizikem

Podle Malinové jsou takto vydělávané peníze těžce vydobyté a ženy i muži, kteří si takto vydělávají, jsou vystaveni velkému riziku. „Film nemá ženy pracující v sexbyznysu strašit, ale budu ráda, když jim připomene, že si při práci v sexbyznysu musí vymezit jasné hranice a dodržovat bezpečnostní pravidla,“ uvedla Malinová. Rozkoš bez rizika už loni vydala příručku, která ženy má poučit o rizicích a dává jim tipy, jak se krizovým situacím vyhnout (příručku si můžete stáhnout zde).

Představení filmu

Děj filmu Magda aneb S tebou ne! je postaven na příběhu Magdy, která se ve snaze postarat o svého syna stává méně obezřetnou a pouští se do rizik. „Je to příběh ženy, která se ocitla ve velkém finančním nedostatku a prochází si různými zvraty. Ten příběh je poměrně drsný,“ řekla o ději filmu ředitelka Rozkoše Hana Malinová. Zda týrání Magda přežije, nechtějí tvůrci ani herci prozradit s ohledem na pointu příběhu.

Roli Magdy ztvárnila Vladana Augstenová. Sama má za sebou zkušenosti s prací v erotickém podniku a patří mezi klientky Rozkoše bez rizika, kde hraje v divadelních představeních spolku Rozkoš. „Osobně jsem se s takovou formou násilí, která je ve filmu, nesetkala. Slyšela jsem o ní ale ve svém okolí. A nejde jen o prostituci, ale o násilí na ženách všeobecně,“ řekla iDNES.cz Augstenová.

Přesto ženy, jež pracují kvůli nabídce sexu v utajení, jsou v situaci, kdy mohou být snadnější obětí. „Dostávají se do konfrontace, že to, co dělají, je nelegální, a klient toho může využít a ženu ohrožovat. Pak je velmi důležité, aby žena věděla, že má možnost ochrany,“ podotkla Augstenová s tím, že násilí většinou pramení z frustrace.

„Něco jiného je, když holky pracují v klubech, kde je zvonek a ochranka. A něco jiného je, když jsou na privátech, kde ochranu nemají. Pak si klienti dovolí víc,“ podotkla představitelka Magdy.

Podle ní ale nejde jen o násilí na prostitutkách. Sama Augstenová se nyní věnuje tantře a práci sexologického bodyworkera, což je léčení sexuální energie. V Česku se také stále častěji hovoří o vzniku oboru sexuální asistence, který by pomohl řešit intimní problémy handicapovaným lidem.

Na dokončení filmu chybějí peníze

Natáčení filmu vyjde zhruba na 150 tisíc korun. 108 tisíc korun neziskovka získala od magistrátu města Brna, další peníze vybírá od dárců přes portál Hithit. Využije jej na dotočení posledních scén nebo střih.

Problému násilí se Rozkoš bez rizika věnuje dlouhodobě. Příběhy zavražděných žen připomíná každý rok při pochodu s červenými deštníky, který nabádá k ukončení násilí na sexuálních pracovnících.

Organizace například zmapovala příběh ženy, kterou její zákazník skalpoval a uštědřil jí 36 bodných ran. Napadení přežila. Stejné štěstí neměla před lety dívka, která pracovala v klubu ve Folmavě na Domažlicku a zavraždil ji německý občan (více o případu čtěte zde). Jiné ženy byly svými klienty uškrceny nebo ubity kladivem (více o násilí si přečtěte zde).

Nezisková organizace Rozkoš bez rizika existuje přes dvacet let. Jejím cílem je prevence, diagnostika a léčba sexuálně přenosných infekcí a snížení negativních sociálních důsledků spojených s provozováním prostituce. Cílovou skupinou jsou lidé s rizikovějším sexuálním chováním a životním stylem, tedy převážně ženy poskytující placené sexuální služby. Rozkoš bez rizika má tři centra, devět týmů pracujících ve dvanácti krajích České republiky a k dispozici mobilní ambulanci s malou gynekologickou ordinací.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Premiér a ministr životního prostředí vypustili do přírody chráněné sysly

Premiér Andrej Babiš společně s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem...

Premiér Andrej Babiš při své cestě po Ústeckém kraji společně s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem...

Kubera by podpořil ústavní žalobu na prezidenta Zemana. Ovšem jen užší verzi

Senátor a místopředseda ODS Jaroslav Kubera v diskusním pořadu iDNES.cz...

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) by podpořil ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Souhlasil by však pouze s...

Vakcína proti rakovině děložního čípku dochází. K dispozici bude až v lednu

Roj virů HPV

V Česku chybí vakcína Gardasil 9, která se využívá jako prevence proti HPV virům, způsobujícím rakovinu děložního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz