Dramatický klip natočil pro ministerstvo filmový režisér Filip Renč. | foto: BESIP

VIDEO: Drastický klip ministerstva, který má zastavit piráty silnic

  • 376
Ministerstvo dopravy vytáhlo proti pirátům silnic zbraň těžkého kalibru. Od režiséra Filipa Renče si nechalo vyrobit velmi emotivní zpracování vážných dopravních nehod. Doufá, že tím řidiče "zpomalí" a sníží počet smrtelných zranění. Loni u nás na silnicích zemřelo 1 123 lidí.

Čeští řidiči mají v Evropě jednu z nejhorších pověstí. Každý rok u nás na následky dopravní nehody zemře kolem tisíce lidí, v přepočtu na obyvatele téměř nejvíc v Evropě. Za čtyři z pěti nehod přitom může agresivní jízda.

Ministerstvo dopravy se proto rozhodlo vydat ze svého rozpočtu 150 milionů korun na drastické televizní spoty. "Do částky je nutné započítat i nákup prostoru v médiích," řekl iDNES.cz Karel Hanzelka, mluvčí resortu ministra Aleše Řebíčka. 

"Vnímáme to jako jednu z posledních možností, jak s nepříznivou situací na našich silnicích něco udělat," uvedl Řebíček.

Kampaň podle něj míří na řidiče do pětadvaceti let. Součástí projektu budou webové stránky, na kterých uživatelé internetu najdou videa, příběhy obětí, analýzy nehod a interaktivní mapu rizikových míst na silnicích.

Ředitel dopravní policie Martin Červíček si od klipu slibuje snížení počtu mrtvých na silnicích o desítky. "Doufám, že kampaň sníží nehodovost o sedmdesát osob, to je například celé září," dodal. Za pravdu mu dávají zkušenosti doktora Kořána, soudního znalce pro dopravní nehody. "Doufám, že klip bude fungovat okamžitě po shlédnutí," uvedl neurolog Kořán.

Z výběrového řízení vzešla vítězně agentura Euro RSCG, která do soutěže šla s klipy režiséra Filipa Renče. Jejich návrh nebyl nejlevnější, projekt nicméně vyhrál, protože zadavateli šlo především o efekt.

Diváci uvidí naturalistické záběry dopravních nehod. V jednom z klipů například mladého řidiče v silném voze, jak při telefonování na přechodu čelně srazí maminku s kočárkem. Celkem režisér připravil tři druhy spotů, které budou v televizi "děsit" až do konce tohoto roku. Další by měly následovat v horizontu dvou let.

Podle dopravního experta Stanislava Humla by tato výchovná kampaň mohla fungovat. Dobře prý zabrala zejména v Anglii. "Je důležité, že se pro spoty v televizích podařilo nakoupit prostor v hlavním vysílacím čase," řekl Huml iDNES.cz.

"Nejsem si jistý, zda klipy zaberou na agresivní řidiče, aby dali nohu z plynu. Ale když zpomalíme my všichni ostatní, oni nebudou mít prostor, kde řádit," dodal.

S tím souhlasí i dopravní psycholog Alois Hudeček. Podotýká ovšem, že drastické spoty by se měly střídat s výchovnými. "Spousta lidí si musí uvědomit, že vlastně neznají základní věci, jako například bezpečnou vzdálenost mezi vozidly," řekl Hudeček iDNES.cz.

Ministr dopravy je ještě razantnější. "Na koho tyto klipy nezaberou, nemá nárok vlastnit řidičské oprávnění," uvedl Aleš Řebíček.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek