Vichřice má už druhou oběť

  22:41aktualizováno  22:41
Padající strom zabil při večerní vichřici starší ženu mezi Brusným a Rusavou na Kroměřížsku. Vichřice, která se přehnala nad Zlínskem a Kroměřížskem, dosahovala rychlosti až 100 kilometrů za hodinu. Padající strom zabil už při páteční večerní bouři mladíka v jižních Čechách poblíž Chlumu u Třeboně.
Podívejte se na reportáže TVD - video.
Prohlédněte si fotogalerii.

Policejní operační důstojník potvrdil, že strom zasáhl 56letou ženu v tábořišti poblíž hotelu u řeky Rusavy. Žena zemřela během přepravy do nemocnice mezi obcemi Brusné a Rusava na Kroměřížsku.

Vichřice o rychlosti 100 kilometrů za hodinu se před 19:00 přehnala nad Zlínským krajem. Pracovník letecké meteorologické stanice Českého hydrometerorologického ústavu v Holešově Jiří Švec potvrdil, že způsobila milionové škody. "V Holešově padaly až pěticentimetrové ledové kroupy, u nás na letišti jen o něco menší," dodal.

Podle zpravodajky agentury TVD byla podobná situace i v Brně. V ulicích leží popadané stromy, zasvé vzaly i některé plechové střechy.

"Nejhorší situace byla v brněnské čtvrti Tuřany," potvrdil zpravodaji iDNES operační důstojník brněnských hasičů. Podle něj je terénu veškerá technika i lidé. Čtyři profesionální a šest dobrovolných sborů odstraňují popadané stromy a čerpají vodu ze zaplavených sklepů.

Bouřkou nalomená větev zranila ženu

Obce se po vichru vzpamatovávají

V kraji ustaly deště, hladiny nestoupají

Vítr strhl stromy i elektrické vedení

Hasiči museli odřezat kupoli kostela

Vytrvalý déšť zvedl hladiny řek

Kroměřížsko odstraňuje následky vichřice

Lidé viděli nad Zlínem tornádo
Někteří lidí tvrdí, že viděli nad Zlínskem tornádo. "Vyloučit se to nedá, vichřice se skutečně nad krajem pohybovala dokola," konstatoval Švec. Totéž tvrdí i lidé v Brně.

"Každému druhému ve vsi to vymlátilo okna, kroupy měly průměr až pět centimetrů. Nám to z jižní strany domku zničilo všechna okna, kroupy prošly i skrz žaluzie až dovnitř," popsala zpravodaji MF DNES řádění živlu Marta Nedbalová z obce Horní Lapač na Kroměřížsku.

"V životě jsme se tolik nebáli, s vnoučaty jsme se schovali do předsíně," říká. Podle ní se kolem půl sedmé najendou setmělo, ozval se hukot a začaly padat kroupy. Vypadla elektřina. "Nemohl jsem se dostat z garáže zpět do domu, bylo to o život," potvrzuje slova své ženy Jaroslav Nedbal. Smutně ukazuje do sadu a konstatuje: "Tak máme sklizeno." Všechna jablka a švestky jsou na zemi.

Lidé ve vsi postávají před domy a ukazují si díry v omítkách, které vypadají jako od kulometu, popisuje situaci zpravodaj MF DNES. Kroupy rozbily okna u automobilů.

"Na silnici jsou desítky popadaných stromů, které se snaží hasiči odstranit těžkou technikou, bouře strhávala z polí doslova řeky bahna, místy se tvořily z krup až patnácticentimetrové závěje," vypráví řidič, který se vracel z rodinného výletu po nejfrekventovanější silnici z Bystřice pod Hostýnem směrem na Holešov.

"Byla ustavena bezpečnostní rada. Nepřetržitě zasedá a řeší problémy, které nastaly ve více oblastech Kroměřížska," řekl předseda kroměřížského okresního úřadu Miroslav Pilát, který komisi předsedá.

Přímo v Holešově vítr podle Piláta strhl střechy domova důchodců a tří činžovních domů. "Potíže jsou především s dodávkami elektrické energie," upřesnil.

Vzrostlé stromy vyvrátila vichřice také v zámeckém areálu ve Věžkách, kde začala zahradnická výstava Floria - léto 2001. "V tuto chvíli nevíme, zda bude moci v neděli výstava pokračovat," uzavřel v noci předseda bezpečnostní rady.

Hasiči varovali motoristy před výjezdem na Kroměřížsko. "Na silnicích jsou popadané stromy, povolali jsme profesionály i dobrovolné hasiče," řekl zástupce ředitele územního hasičského záchranného sboru Vladimír Pitner.

V Žeranovicích a dalších obcích okresu jsou na domech zničeny střechy a voda zatekla do sklepů. "Po vichřice zůstala rozbitá okna a poškozené elektrické vedení," dodal Pitner.

Zejména obyvatelům Kroměřížska vichřice zničila veškerou úrodu a polámala spousty stromů v sadech. Ve Zlíně zasáhly vyvrácené stromy mateřskou a základní školu.

Živel zasáhl i Brno a okolí
Množství popadaných stromů, poškozené střechy a elektrické vedení jsou výsledkem podvečerní bouře v Brně a okolí směrem k Vyškovu. "Ve Šlapanicích u Brna museli hasiči začít odčerpávat vodu z obytných domů," řekl operační důstojník hasičského záchranného sboru okresu Brno-venkov. Pomáhá jim i šest dobrovolných hasičů. "Vše se zatím obešlo bez zranění a komplikací, vytvořili jsme krizový štáb," popsal situaci operační důstojník.

Současně zasahovali hasiči z okresu Brno-venkov i v Židlochovicíh a Želešicích.

Brněnští hasiči mají nejvíce práce hlavně v Brně-Tuřanech, Ivanovicích a Chrlicích. V Tuřanech strhl silný vítr dvě střechy a polámal několik vzrostlých stromů. Částečně byl omezen provoz městské hromadné dopravy.

Se spadlými stromy se hasiči potýkají také na Vyškovsku, ve dvou objektech ve Slavkově u Brna museli čerpat vodu.

NEJVĚTŠí NÁSLEDKY PÁTEČNÍ BOUŘKY

Noční bouřka s přívalovými dešti se z pátku na sobotu přehnala přes jižní Čechy, Vysočinu a napáchala škody i na východě republiky. Na jihu Čech přišel o život mladý muž. Čtvrt hodinu po jedenácté hodině vykolejil na Jihlavsku osobní motorový vlak. Na Pelhřimovsku u Žirovnice záchranáři evakuovali dětský tábor.

Některé vsi v jižních Čechách zůstanou bez proudu
Technici Jihočeské energetiky se pokusí do večera uvést do provozu alespoň hlavní linky elektrického vedení, které porušila páteční bouře s kroupy a silným větrem. "Naši lidé budou na opravách pracovat do osmi večer a budou pokračovat opět v neděli ráno," řekl mluvčí JČE Vladimír Vácha. Energetici předpokládají, že se jim během soboty podaří vrátit elektrický proud většině domácností. Podle Váchy přesto zůstane několik set odběratelů především na Jindřichohradecku, kde byly škody největší.

"Vše záleží také na postupu odklízecích prací na komunikacích. Pokaždé, když je zprovozněna nová část komunikace, nalézáme další místa, která si žádají opravy," popsal situaci mluvčí.

Technici JČE, kteří se sjeli z dispečinků celých jižních Čech, jsou podle svého mluvčího velice unaveni. "Využijeme noční přestávku k načerpání nových sil a k navezení materiálu potřebného k opravám," uvedl Vácha.

Hrubé odhady škod na energetické síti, které se pohybují od dvou do pěti milionů škod na energetické síti, upřesní pracovníci JČE v neděli ráno. "Odhaduji, že by se konečná částka měla pohybovat do deseti milionů," dodal mluvčí.

Nejvíce srážek
na jihu Čech naměřili meteorologové v Lásenici na Jindřichohradecku, kde během více než hodiny spadlo 60,5 milimetru. Hladina Lužnice zde překročila první, tedy nejnižší, povodňový stupeň.

Padající strom zabil mladíka
Noční bouře vzala v jižních Čechách život mladému muži. Na mladíka, který byl s rodiči ubytován v kempu u rybníka Hejtman poblíž Chlumu u Třeboně, spadl strom, kolem něhož právě procházel. Jeho tělo našel v půl šesté ráno náhodný kolemjdoucí.

V Kolíně spadla část historické zdi
Zřejmě vlivem silných dešťů se v noci na sobotu sesula v Kolíně podmáčená část historické opěrné zdi ve Školní ulici. Padající zdivo ohrožovalo i domy na protější straně uličky, hasiči proto preventivně evakuovali obyvatele několika domů. Nikdo nebyl zraněn.

Podle mluvčího středočeského hasičského sboru Ladislava Křivana, se sesula pět metrů vysoká zeď v délce sedmi až osmi metrů. Noční sesuv narušil statiku zbývající zdi i přilehlého domu. Náklady spojené se zajištěním zdi proti dalšímu sesuvu, a tím i ochrana přilehlého domu před poškozením, budou stát několik milionů korun. Nejnutnější práce zajišťoval pluk civilní ochrany.

Na Kolínsku museli hasiči v noci na sobotu v patnácti případech čerpat vodu ze zatopených sklepů a odklízet spadané větve.

Na Benešovsku evakuovali dětský tábor
Hasiči časně ráno evakuovali 94 dětí a 23 dospělých z dětského tábora v lese u Trhového Štěpánova na Benešovsku. Prudké deště rozvodnily Štěpánovský potok.

"Bylo to zcela nečekané a nikdo nás předem neinformoval," řekla hlavní vedoucí tábora Marie Vojtová. Hladina potoka se podle ní začala kolem 1.30 hodin ohromující rychlostí 30 centimetrů za minutu zvedat. Do pěti minut byl tábor zcela pod vodou.

"Celý tábor se ocitl pod vodou. Jedno dítě bylo také lehce zraněno," řekl Rudolf Vlach z operačního střediska vlašimských hasičů. Díky včasnému zásahu hasičů vznikly jen menší materiální škody, informoval Michal Kříž, vedoucí personálního útvaru České televize, která tábor organizuje.

Děti i dospělí byli v noci převezeni do sokolovny v Trhovém Štěpánově, kde jim byly zapůjčeny spací pytle, dostali také čaj na zahřátí. V sobotu kolem poledne se děti do tábora vrátily.

Vysočina: padaly stromy a vykolejil vlak
Zejména spadlé stromy a větve podél silnic způsobily škody při silné bouři, která se v pátek večer přehnala přes Vysočinu.

"Škody vyčíslujeme jen u požárů. U zásahů, jako jsou vyvrácené stromy, je vyčíslení věcí majitele," řekl operační důstojník hasičského záchranného sboru Vysočiny.

Škody odhadem do půl miliónu korun napáchala noční bouřka v oblasti Žďáru nad Sázavou. "Máme řadu polámaných stromů, ale zas tak velké škody to nejsou," soudí ředitel žďárské správy a údržby silnic Josef Sáblík.

Souhrnné údaje o škodách teprve shromažďují v okolí Jihlavy. "Zatím dáváme čísla o škodách dohromady, uzavřeme to v pondělí," prohlásil ředitel jihlavské správy a údržby silnic Josef Pausar.

U Kostelce na Jihlavsku vykolejil kvůli spadlým stromům ve 23.15 hodin osobní motorový vlak. Nehoda si nevyžádala podle šéfa tiskového oddělení Českých drah Petra Šťáhlavského žádná zranění. Trať byla zprovozněna v sobotu ráno kolem půl šesté.

Na jihu Moravy škody nejsou
V Jihomoravském kraji museli hasiči zasahovat v noci na dnešek kvůli bouři pouze ve dvou ze sedmi okresů. Na Blanensku vyjeli odstraňovat spadlé stromy na silnici dvakrát, v okrese Brno-venkov jen jednou.

V okresech Břeclav, Hodonín, Vyškov a Znojmo podle hasičů ani nepršelo. "Viděli jsme blesky, ale nespadla ani kapka," informoval operační důstojník ve Vyškově.

Na severozápadě reginu byla situace poměrně klidná. Šumavský Churáňov naměřil během bouře pouze 1,4 milimetru srážek a Kocelovice u Blatné na Strakonicku do pěti milimetrů.

Bouře se přehnala i přes okres Hradec Králové
Páteční večerní bouře provázená silným větrem způsobila problémy také v okrese Hradec Králové. "Tentokrát jsme nevyjížděli čerpat vodu, ale odstraňovat padlé stromy," podotkl operační důstojník Hasičského záchranného sboru okresu Hradec Králové.

Hasiči podle něj v noci vyjížděli třináctkrát, nejčastěji do okolí Nového Bydžova. "Nezávažnější byl výjezd do Bydžova, kde strom spadl na koleje," řekl operační.
Podle jeho informací nebyl při bouři nikdo zraněn.

Postřehy čtenářů iDNES

Třeboň Jsem z Třeboňska zrovna z míst, která byla v pátek nejvíc zasažena. Tristní pohled na polámané stromy, zdemolované střechy a hlavně šokující informace - kousek od nás, v Chlumu padající strom zabil mladíka. A proto se ptám, nebylo by lepší se zamyslet nad tím, jak se chránit před možnými tragédiemi při podobných bouřích? Třeba v obcích mezi domy jsou naprosto zbytečné plevelné stromy vysokého vzrůstu. Vím, že ochránci přírody už namítají, ale podobné bouře chodí už se železnou pravidelností, nebylo by lepší tedy tyto stromy odstranit a místo toho zasázet, menší a odolnější?
Petr (13:05)
Holešov Několik minut stačilo k tomu, aby nám příroda připomněla, kdo je opravdu pánem na této planetě. Zde v Holešově zůstaly milionové škody. Živel doslova odnášel nové střechy z panelových domů. Nejhorší situace je asi na sídlišti letiště, kde je zničeno hned několik střech panelových domů. Podle neověřených zpráv zasáhl spadlý strom auto, v němž měla být usmrcena jedna žena v obci Rusava. Denis (neděle 2:58)
Hradec Králové Jeli jsme zrovna z kina domů a přes neskutečnou průtrž mračen a vítr nebylo vidět na cestu a pro silnou vrstvu vody, do které pršelo ani nebylo vidět, po čem jedu. Po stranách automobilu při minimální rychlosti odlétaly vysoké gejzíry vody. A když jsem přijel domů, byl vytopený byt, ale naštěstí ne nijak hrozně :-)
Tomáš Richtr (sobota 12:34)
České Budějovice Okolo 19:30 se začalo na obloze stmívat na bouřku. V tu dobu si nikdo nepředstavoval, že se stane katastrofa. 19:50 -Začíná bouřka z dešťem. Kapky deště velké (5 cm). 20:15 - Začíná katastrofa celého večera. Na Českobudějovicku se spustila něčekaně silná bouře s krupobitím a silným větrem. Blýsknutí bylo na obloze vidět tak vždy za 3 sekundy. 20:25 - Náhle zasáhne blesk kostel. Kostel stojí - blesk byl stáhnut hromosvodem do země. 20:40 - Krupobití ustupuje a bouře pomalu končí. I déšť se trochu umoudřil. 20:45 - Bouřka končí.
Lukáš Dvořák, České Budějovice (sobota 10:48)
Třeboň Viděla jsem jak na kempu padají stromy na stany... po celé hrázi byly taky stromy, auta se nikam nedostala... po městě byly 30 centimetrů hluboké kaluže, i auta měla problémy projet město... kolem 22. hodiny bylo město bez elektřiny a bez vody... elektřina už sice jde, ale voda pořád ne... plno domů bylo vytopených....
Kenic (sobota 0:22)

Silná bouřka, která se přehnala z pátku na sobotu přes Olomouc. (4. srpna 2001)

Silná bouřka, která se přehnala z pátku na sobotu přes Olomouc. (4. srpna 2001)

Noční bouřka s přívalovými dešti se z pátku na sobotu přehnala přes jižní Čechy, Vysočinu a napáchala škody i na východě republiky. Na jihu Čech přišel o život mladý muž, na Jihlavsku vykolejil osobní motorový vlak. Na Pelhřimovsku u záchranáři evakuovali dětský tábor. (4. srpna 2001)

Noční bouřka s přívalovými dešti se z pátku na sobotu přehnala přes jižní Čechy, Vysočinu a napáchala škody i na východě republiky. Na jihu Čech přišel o život mladý muž, na Jihlavsku vykolejil osobní motorový vlak. Na Pelhřimovsku u záchranáři evakuovali dětský tábor. (4. srpna 2001)

Škody, které napáchala silná bouřka v autokempu v Chlumu u Třeboně. (5. srpna 2001)

Škody, které napáchala silná bouřka v autokempu v Chlumu u Třeboně. (5. srpna 2001)

Vojáci demontují střechu, kterou shodila vichřice.

Zničené sloupy elektrického vedení u Rousínova na Vyškovsku.

Rozsáhlé polomy způsobila vichřice pod vrchem Troják na rozhraní okresů Kroměříž a Vsetín.

Hasič z kroměřížského sboru odklízí větve ořezané ze stromu, který při vichřici spadl na dům v Dobroticích na Kroměřížsku.

Obyvatelé sídliště U letiště v Holešově na Kroměřížsku prohlížejí trosky střechy svého domu, kterou shodila vichřice.

Zlínští profesionální hasiči odstraňují spadlé stromy, které 4. srpna při vichřici zablokovaly silnici mezi Štípou a Lukovem. (5. srpna 2001)

Pracovnice domova důchodců v Holešově na Kroměřížsku prochází kolem střechy budovy, kterou 4. srpna strhla vichřice. Ta se přehnala nad Zlínskem a Kroměřížskem rychlostí až 100 kilometrů za hodinu. (5. srpna 2001)

Eva Hodková ze Žeranovic na Kroměřížsku ukazuje plnou hrst krup, které 4. srpna při vichřici rozbily okna v desítkách stavení v obci. Vichřice se přehnala nad Zlínskem a Kroměřížskem rychlostí až 100 kilometrů za hodinu. (5. srpna 2001)

Obyvatelé rodinného domu v Žeranovicích na Kroměřížsku provizorně zakrývají okna igelitem - skleněné výplně jim totiž rozbilo krupobití, které se 4. srpna přehnalo nad Zlínským krajem. Vichřice dosahovala rychlosti až 100 kilometrů za hodinu. (5. srpna 2001)

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Maláčová a Schillerová jednaly o rozpočtu pět hodin. Bez výsledku

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Úterní jednání ministryň práce Jany Maláčové (ČSSD) a financí Aleny Schillerové (ANO) o rozpočtu pro resort práce na...

Další podezření z plagiátorství. Čelí mu vládní protidrogová koordinátorka

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Jarmila Vedralová, vládní protidrogová koordinátorka, čelí podezření z plagiátorství. Opsat měla část své bakalářské a...

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, zadržela 22 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku. Mají...

Najdete na iDNES.cz