John: Premiér mi nesmí mluvit do výběru mých lidí, jinak z vlády odejdu

  14:36aktualizováno  19:29
Vicepremiér a předseda Věcí veřejných Radek John se důrazně ohradil proti tomu, aby mu premiér Petr Nečas mluvil do výběru spolupracovníků. "Pokud mám nést osobní zodpovědnost, musím nést také personální zodpovědnost," řekl vicepremiér John. Nečas odmítá, aby s Johnem na Úřadu vlády pracoval bývalý náměstek na vnitru Michal Moroz.

Premiér mi nesmí mluvit do mých spolupracovníků, jinak ve vládě nebudu, řekl předseda VV Radek John. | foto: Michal DoležalČTK

"Chci si svůj tým spolupracovníků vybírat sám. Je absurdní, aby mi to určoval předseda ODS," prohlásil John, který si po vládní krizi udržel pouze křeslo vicepremiéra pro boj s korupcí, ale VV se musely vzdát ministerstva vnitra. Novým šéfem vnitra se stal nestraník Jan Kubice.

Nečas před Velikonocemi prohlásil, že by Moroz musel být zaměstnán na Úřadu vlády, aby se mohl stát Johnovým spolupracovníkem. To se ale podle něj nikdy nestane. ODS Morozovi vytýká, že dříve působil v soukromé bezpečnostní agentuře, obchodoval s ABL a také že dosud nemá bezpečnostní prověrku.

Nečas se nechce s Johnem přít o Moroze veřejně

Premiér v úterý hodně ubral na razanci svých slov. Prohlásil, že s Johnem se nehodlá přít přes média. Věří, že Johnovi jde o boj s korupcí a že to nebude komplikovat spor o jednoho konkrétního člověka. "Navíc muže s problematickou minulostí a stále ještě bez vysoké bezpečnostní prověrky," řekl Nečas.

Náměstek ministra vnitra Michal Moroz.

Moroz na vnitru působil ještě za bývalého ministra Martina Peciny, kterého do úřednické vlády nominovala ČSSD. Moroz byl jeho poradcem. Poté, co se John stal ministrem vnitra, oznámil, že Moroze mu jako náměstka doporučila TOP 09, ta se od toho ale distancovala. John poté řekl, že si Moroze jako náměstka přesto nechá.

A když se ODS, TOP 09 a VV dohodly na změnách ve vládní sestavě, řekl John, že si Moroze chce vzít jako jednoho z třinácti nejbližších spolupracovníků na nové působiště na Úřad vlády.

Vysoce postavený zdroj z VV řekl iDNES.cz, že strana bude sledovat, jak bude fungovat spolupráce mezi Johnem a novým ministrem vnitra Kubicem. "Pokud nebude, tak vláda padne na zdravotní reformě," řekl zdroj z vedení VV.

John chválí Kubiceho za pokračující "delangerizaci" vnitra

John v úterý pochválil Kubiceho za odvolání náměstků Salivara a France. To je podle něj signál pokračující "delangerizace" vnitra. Jaroslav Salivar byl blízkým spolupracovníkem exministra vnitra Ivana Langera z ODS.

Poslanci VV se domluvili, že Nečasovu vládu podpoří při hlasování o nedůvěře, které vyvolala ČSSD. Znamená to, že vláda přežije, protože za ní stojí 115 poslanců ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. VV ale vládu podporují jen podmíněně, premiér musí ve vládě do června udělat další personální změny a koalice se také musí domluvit na konečné podobě penzijní reformy i na ucelené zdravotní reformě, která nebude znamenat jen zvyšování poplatků u lékaře.

O tom, co přesně bude John jako vicepremiér pro boj s korupcí dělat, bude vláda teprve jednat. Sám předseda VV si představuje, že bude koordinovat ty ministry, kteří mají na starost přípravu zákonů, jež by měly pomoci omezit korupci. Pokud zjistím, že nic moc neovlivním, sám z vlády odejdu, říká John.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz