Za sedmi stoly v Komunitním centru Kotlaska již sedí zástupci firem. Před nimi stojí jmenovky „jejich“ společností: Česká pošta, PPL, Compass Group nebo Zepris. Cedulky se jménem mají i sami personalisté. Není to ale potřeba, hned na začátku pohovoru se představí, a pak vše probíhá jako „naostro“.
Zástupce PPL nejprve odprezentuje svoji firmu i pozice, pro které hledá uchazeče. Vystupuje velice profesionálně a stejně se chová i David (jeho jméno bylo redakčně změněno). Ten už v minulosti pracoval v přepravě a nyní by se za volant rád vrátil.
„Uvažuji o pozici operátora nebo skladníka a do budoucna, až mi skončí zákaz řízení, což by mělo být do půl roku, tak bych chtěl pracovat jako řidič,“ zmíní na pohovoru David. Jeho snem je pracovat v mezinárodní přepravě.
Po položení doplňujícího dotazu pak David přiznává, že mu sebrali papíry, protože řídil pod vlivem alkoholu. „Bylo to za maření (maření výkonu úředního rozhodnutí - pozn. red.) a předtím jsem dostal podmínku za alkohol za volantem,“ upřesnil David.
Alkohol za volantem je u řidiče problém
Zástupce PPL mu nabízí práci na přepravišti. Sice je podle něj náročnější a pracuje se ve směnném provozu, ale zase si může přijít i na třicet tisíc měsíčně plus další benefity.
Na závěr má David možnost položit doplňující dotaz. Ptá se, zda představené pracovní pozice jsou stále aktuální. Potenciální zaměstnavatel mu s úsměvem odpovídá, že jsou, a nabízí mu, aby se nezávazně přišel do překladiště i podívat a seznámil se s provozem. Poté si vymění kontaktní údaje a patnáctiminutový pohovor končí. David později dostane zpětnou vazbu, co se mu při rozhovoru podařilo a na co by se naopak měl ještě zaměřit.
„Mladý, dynamický a s chutí do práce to bych mu věřil,“ hodnotí krátce po pohovoru Davida Jan Vosátka z PPL. Kdyby ale usiloval o práci řidiče, tak by to měl prý kvůli předchozím prohřeškům výrazně těžší.
„Pochopil jsem z toho, že pil alkohol za volantem. Pro roli řidiče je to v tuto chvíli vyloženě nevhodná kombinace. Když tu byl předchozí kandidát, co má škraloup za alimenty nebo jednorázový exces, tak v tom nevidím problém,“ poznamenal Vosátka s tím, že v tomto případě by první museli dobře poznat uchazeče o pozici a poté by museli zvážit, jestli je to vhodná varianta.
Někteří se u pohovoru vyviňují
David je jedním z dvanácti, kteří si během středečního dopoledne mohli vyzkoušet přijímací řízení v rámci akce Pohovory nanečisto, kterou pořádá nezisková organizace Rubikon Centrum. Někteří „uchazeči“ jsou aktuálně ve výkonu trestu, jiný už se z vězení dostali nebo mají „škraloup“ v podobě podmínky nebo obecně prospěšných prací.
Přípravné pohovory mají lidem s trestní či kriminální minulostí pomoci zjistit, jak se o své minulosti bavit. Konverzace prý totiž často vázne a uchazeči nevědí, jak začít. Z nervozity pak svým prohřeškům věnují buď moc prostoru, což může zaměstnavatele unavit, nebo je naopak zlehčují a vyviňují se.
Zaměstnavatele přitom hlavně zajímá, jestli se jich trestní minulost jejich potenciálního pracovníka nějak dotkne, případně zda nesouvisela se zaměstnáním. „Zaměstnavatelé mají radost, když klienti přijdou s nějakou krátkou stručnou verzí, která odbourá jejich obavy,“ shrnula Lucie Streichsbierová z Rubikonu.
Od roku 2012 pomohl Rubikon sehnat práci více než 700 svým klientům, z nichž 80 procent setrvalo v zaměstnání i po zkušební době. Většinou se ale jednalo o pozice vyžadující nižší kvalifikace.