Není to tak dávno, co policie dopadla 42letého vězně, který opustil 9. května nestřežené pracoviště v Čeradicích na Lounsku, kde pracoval v rámci výkonu trestu. Po muži bezpečnostní složky pátraly čtyři dny.
Od 13. května policisté také pátrali po dalším muži, který odešel z nestřeženého pracoviště v Otovicích u Karlových Varů. Pětačtyřicetiletý muž z okresu Jičín byl souzen za zanedbání povinné výživy a dopaden byl o den později v okrese Mělník.
Nejčastěji se utíká z práce
Přestože policie pátrala po vězních ve velmi krátké době po sobě, Česko velký problém s jejich útěky nemá. Podle policejních statistik, které má redakce iDNES.cz k dispozici, v loňském roce pátrali policisté celkem po 12 odsouzencích.
„Aktuálně pátráme po dvou vězních (číslo k 19. květnu, pozn. red.), kteří uprchli z nestřežených pracovišť. V roce 2018 se jednalo o 38 vězňů, v roce 2019 to bylo 29 vězňů, v roce 2020 bylo pátrání vedeno po 20. Všechny tyto osoby se podařilo vypátrat,“ uvedl pro iDNES.cz David Schön z Policejního prezidia České republiky. V průměru podle něj policisté pátrají po vězních dny až týdny.
Uprchlého vězně z Lounska dopadla policie po týdnu na Rakovnicku |
Nejčastější jsou právě ty případy, kdy vězni přes den někde pracují a ze zaměstnání odejdou pryč. V takových situacích se jedné o vězně, kteří za sebou nemívají závažnou trestnou činnost a jsou tak zařazeni na pracovišti mimo věznice.
O útěky se však lidé pokoušejí i přímo z věznic. Svým úprkem z vězení se v minulosti „proslavil“ třeba odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek, který prchl z přísně střeženého Mírova. Za loňský rok Vězeňská služba ČR eviduje jeden útěk ze střeženého objektu vězeňské služby a tři případy pokusů. O jeden se například pokusil muž z nemocnice.
Dva útěky za pět let
„Dne 12. června 2021 v 12.30 hodin se odsouzený z Vazební věznice Praha Pankrác pokusil o útěk z mimovězeňského zdravotnického zařízení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde se podrobil krátkému operačnímu zákroku kvůli úmyslnému sebepoškození, které si způsobil téhož dne ráno. Odsouzený se pokusil utéci příslušníkům, kteří ho po provedeném zákroku střežili, a to tak, že vstal z lůžka a rozběhl se ke dveřím ven. Příslušník mu zamezil v útěku a následně ho připoutal k nemocničnímu lůžku. Poté byl odsouzený eskortován z nemocnice zpět do vazební věznice,“ popisuje vězeňská služba ve své výroční zprávě. O rok dříve se jiný vězeň pokusil o útěk přímo ze soudní jednací síně.
Od roku 2018 vězeňská služba eviduje celkem dva útěky ze střežených věznic. Ten druhý se stal v roce 2020. „Vězněná osoba překonala vnitřní oplocení a následně v krátkém čase překonala i vnější ohrazení střeženého objektu. Ač byla bezprostřední reakce službu konajících příslušníků vězeňské služby pohotová, nebyly zásah strážní a zásahové hlídky ani další pronásledování úspěšné,“ uvádí výročí zpráva z roku 2020.
25 hodin v poutech. Další případ týrání vězně dozorci šetří inspekce |
„Oba útěky za posledních pět let byly z věznice, ani jeden z vazební věznice či detenčního ústavu,“ popsala mluvčí Vězeňské služby ČR Markéta Prunerová. „V těchto případech se nejednalo o osoby nebezpečné svému okolí. Těžko předjímat, zda v budoucnu může utéct i vězeň, který by mohl být vysoce nebezpečný pro své okolí,“ poznamenala mluvčí.
Doplnila, že v případě útěku vězně je ihned informována policie a následně také zasedá krizový štáb. „Ve věznicích jsou nastavené interní postupy. Vzhledem k tomu, že jsou bezpečnostního charakteru, těžko je zveřejňovat. Vězeňská služba situaci následně analyzuje a vyvodí důsledky. V pravidelných intervalech se také dělají preventivní fiktivní akce podobného charakteru, aby v případě mimořádných situací byly všichni zaměstnanci připraveni neprodleně jednat,“ dodala.
Když nenastoupí do výkonu trestu
Pomoc policistů je potřeba také v případech, kdy odsouzený nenastoupí do výkonu trestu. „Pokud odsouzený nenastoupí k datu určenému soudem, je vyrozuměn soud o tomto nekonání. Ten následně kontaktuje policii a po dotyčném je vyhlášeno pátrání,“ popsala postup mluvčí věznic.
V takových případech je práce bezpečnostních složek mnohdy ztížena i tím, že se například člověk může aktivně ukrývat, nebo uprchne za hranice.
Kolik lidí je v pátrání
|
„Letos až do 18. května 2022 pátrali policisté po 1 206 osobách do výkonu trestu, 428 osob je stále v pátrání,“ uvedl Schön. V loňském roce policie pátrala po
2 168 lidech, z nichž 101 je stále v pátrání.
Věznice v České republice se rozdělují na dva typy. Vazební věznice jsou zařízení, v nichž jsou drženi obvinění, kteří byli soudem vzati do vazby. Poté existují věznice, v nichž odsouzení vykonávají trest odnětí svobody. V současné době je v Česku 10 vazebních věznic a 25 běžných, které spadají pod Vězeňskou službu ČR. Na konci dubna bylo v českých věznicích 19 190 vězňů.