Vězňů nakažených infekčními nemocemi přibývá. Lékařů ve věznicích je však málo

  12:26aktualizováno  12:26
Vězňů nakažených infekčními nemocemi přibývá. Kvůli velké míře závislosti na drogách je ohrožuje především žloutenka. Zdravotníci, kteří by jim měli péči poskytnout, ale chybí.

Vězeňská služba se v současnosti stará o téměř dvaadvacet tisíc vězňů. Nedostatek lékařů pocítila i ona. „Máme veliké problémy zajistit dostatek lékařů do české Vězeňské služby, respektive do zdravotnického prostředí,“ nastínil generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal. 

„Celkově máme tabulková místa pro 145 lékařů, chybí nám jich ale 39. Takže fyzický stav je 106 lékařů. U zdravotních sester je tabulkový stav 295, chybí nám jedenáct. Takže reálie je 284,“ nastínil Dohnal. Vězeňská služba spravuje dvě nemocnice – jednu na Pankráci, druhou v Brně. Celkem dohlíží na dalších pětatřicet zdravotnických středisek v jednotlivých vazebních věznicích po celém Česku. 

Podle Dohnala může za nedostatek lékařů specifičnost vězeňského prostředí. „Ne každý se tam hrne,“ vysvětlil. „Služba ve věznicích je obecně náročnější než v běžném prostředí. Je to dáno skladbou lidí, o které se staráme. Jsou to vězni, kteří jsou často dosouzení za ty nejzávažnější zločiny a jedná se často o nebezpečné lidi,“ vysvětlil Dohnal.

Nedostatek lékařů se v pankrácké věznici projevuje například delším čekáním na vyšetření. „Pokud neteče nebo nestříká krev a není to bezprostředně nutné, čekáme s pacienty, až doktor dokončí práci třeba na ambulanci nebo na oddělení a přijde dolů,“ nastínila staniční sestra na operačním sále Jarmila Kučerová. 

S nelegálními drogami má zkušenost více než polovina vězňů

Podle předsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Věry Adámkové jsou ve věznicích na vzestupu infekční nemoci. Může za ně podle ní především velké množství drogově závislých vězňů.

Podle studie Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti z roku 2016 mělo zkušenosti s nelegální drogou 59 procent dotázaných vězňů. Jednadvacet procent vězněných užilo nelegální drogy v průběhu svého pobytu ve vězení a zkušenost s injekční drogou uvedla více než třetina dotazovaných. „Tito lidé mají ve vysokém měřítku, v desítkách procent, například hepatitidu C,“ doplnila Adámková. 

Podle Dohnala má infekční nemoci větší procento vězňů, než je běžné mezi normální populací. „Léčba je samozřejmě drahá, podléhá určitým opatřením,“ nastínila Adámková.

U pacientů mimo věznice léčbu žloutenky navíc koordinují specializovaná centra. „Což je u těch pacientů ve výkonu trestu trochu problematické,“ doplnila Adámková. Dalším problémem vážícím se na velké množství drogově závislých jsou pak podle Adámkové abstinenční příznaky a nutná odvykací léčba.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Najdete na iDNES.cz