Na předsedkyni nechce kandidovat ani úřadující šéfka Michaela Šojdrová.

Na předsedkyni nechce kandidovat ani úřadující šéfka Michaela Šojdrová. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Vést stranu? Děkuji nechci. Lidovci marně hledají nového lídra

  • 54
Zklamaní křesťanští demokraté se snaží vzpamatovat z historického debaklu, kdy se poprvé nedostali do Sněmovny. Zatím se jim to však nedaří. Naopak se topí v problémech. Ten nejpalčivější je momentálně chybějící charizmatický lídr, který by stranu vedl do komunálních a senátních voleb. Druhý, možná ještě větší problém, jsou dluhy.

"Nebudu na předsedkyni kandidovat, očekávám nominace lidí, kteří dosud nebyli spojeni s předsednictvem," uvedla úřadující šéfka KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Avšak volební sjezd bude 28. září a nikdo se nehrne do toho, aby převzal vedení strany jen pár týdnů před volbami. Mezi lidovci se mluví o bývalém místopředsedovi Davidu Mackovi. Ten však zřejmě také nechce.

"Neplánuji kandidovat, dám prostor těm, kteří ve vedení ještě nebyli," řekl MF DNES Macek, který z vedení odešel z rodinných důvodů, kvůli dětem.

Další straníci mluví o tom, že je potřeba najít druhého Josefa Luxe, bývalého oblíbeného předsedu. "Tehdy neznámý vystoupil na sjezdu a všechny si získal," uvedl jeden ze členů.

Kandidáti vzejdou z krajských sjezdů v průběhu srpna a září. "Musíme postavit tým, který ukáže další směr KDU-ČSL a připraví ji na návrat do Poslanecké sněmovny za čtyři roky," řekl jihomoravský šéf Stanislav Juránek. On sám kandiduje do Senátu a do předsednictva nechce. Jenže čtyři roky jsou pro stranu vzdálená budoucnost. Už nyní se KDU-ČSL potácí na hranici přežití.

"Živí" ji peníze, které dostává za mandáty v krajích, konkrétně v Jihomoravském, kde má nejvíc zastupitelů. "Stranu nyní drží nad vodou peníze za naše mandáty, do stranické kasy jsme odevzdali čtyři a půl milionu korun," uvedl Juránek. Rozhodující proto pro lidovce budou krajské volby za dva roky.

Na kampaň nedostanou nic

I kvůli bídnému volebnímu výsledku se strana musela hned v červnu uskromnit. Propustila okresní tajemníky a téměř polovinu pracovníků domovského sídla, paláce Charitas v Praze. Další ranou je, že z paláce odešli dva významní nájemníci a s nimi i zhruba půl milionu korun ročně.

Celkově strana dluží 42 milionů korun. Dvanáct za předvolební kampaň a "zbytek" je úvěr na opravu Charitasu. Jak dluh co nejrychleji umořit, teď lidovcům vymýšlí ekonomický expert.

"Věřím, že se nám podaří do sjezdu připravit několik variant pro nové předsednictvo," doufá Šojdrová.

Regiony i kandidáti do Senátu, kterých je nakonec devatenáct, tedy nemohou počítat s tím, že jim centrála KDU-ČSL přispěje na kampaň. "Nebudeme nic uvolňovat," prohlásila úřadující šéfka.

Cíl lidovců je nyní celkem skromný – dostat se do obecních zastupitelstev, ve kterých jsou nyní, a získat alespoň dva senátory, aby jich celkově bylo pět a mohli utvořit klub.