Vést stranu? Děkuji nechci. Lidovci marně hledají nového lídra

  5:28aktualizováno  5:28
Zklamaní křesťanští demokraté se snaží vzpamatovat z historického debaklu, kdy se poprvé nedostali do Sněmovny. Zatím se jim to však nedaří. Naopak se topí v problémech. Ten nejpalčivější je momentálně chybějící charizmatický lídr, který by stranu vedl do komunálních a senátních voleb. Druhý, možná ještě větší problém, jsou dluhy.

Na předsedkyni nechce kandidovat ani úřadující šéfka Michaela Šojdrová. | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Nebudu na předsedkyni kandidovat, očekávám nominace lidí, kteří dosud nebyli spojeni s předsednictvem," uvedla úřadující šéfka KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Avšak volební sjezd bude 28. září a nikdo se nehrne do toho, aby převzal vedení strany jen pár týdnů před volbami. Mezi lidovci se mluví o bývalém místopředsedovi Davidu Mackovi. Ten však zřejmě také nechce.

"Neplánuji kandidovat, dám prostor těm, kteří ve vedení ještě nebyli," řekl MF DNES Macek, který z vedení odešel z rodinných důvodů, kvůli dětem.

Další straníci mluví o tom, že je potřeba najít druhého Josefa Luxe, bývalého oblíbeného předsedu. "Tehdy neznámý vystoupil na sjezdu a všechny si získal," uvedl jeden ze členů.

Kandidáti vzejdou z krajských sjezdů v průběhu srpna a září. "Musíme postavit tým, který ukáže další směr KDU-ČSL a připraví ji na návrat do Poslanecké sněmovny za čtyři roky," řekl jihomoravský šéf Stanislav Juránek. On sám kandiduje do Senátu a do předsednictva nechce. Jenže čtyři roky jsou pro stranu vzdálená budoucnost. Už nyní se KDU-ČSL potácí na hranici přežití.

"Živí" ji peníze, které dostává za mandáty v krajích, konkrétně v Jihomoravském, kde má nejvíc zastupitelů. "Stranu nyní drží nad vodou peníze za naše mandáty, do stranické kasy jsme odevzdali čtyři a půl milionu korun," uvedl Juránek. Rozhodující proto pro lidovce budou krajské volby za dva roky.

Na kampaň nedostanou nic

I kvůli bídnému volebnímu výsledku se strana musela hned v červnu uskromnit. Propustila okresní tajemníky a téměř polovinu pracovníků domovského sídla, paláce Charitas v Praze. Další ranou je, že z paláce odešli dva významní nájemníci a s nimi i zhruba půl milionu korun ročně.

Celkově strana dluží 42 milionů korun. Dvanáct za předvolební kampaň a "zbytek" je úvěr na opravu Charitasu. Jak dluh co nejrychleji umořit, teď lidovcům vymýšlí ekonomický expert.

"Věřím, že se nám podaří do sjezdu připravit několik variant pro nové předsednictvo," doufá Šojdrová.

Regiony i kandidáti do Senátu, kterých je nakonec devatenáct, tedy nemohou počítat s tím, že jim centrála KDU-ČSL přispěje na kampaň. "Nebudeme nic uvolňovat," prohlásila úřadující šéfka.

Cíl lidovců je nyní celkem skromný – dostat se do obecních zastupitelstev, ve kterých jsou nyní, a získat alespoň dva senátory, aby jich celkově bylo pět a mohli utvořit klub.


  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Informace o sexu získávají děti nejčastěji z internetu nebo od kamarádů

Jak jsou na tom Češi a studenti se znalostmi o sexu je v dnešní době těžké odhadnout - chybí data. Poslední velký...

Zeman jde do Sněmovny podpořit rozpočet, s nímž vládě pomohou komunisté

Prezident Miloš Zeman míří mezi poslance. Přijde podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok, který se schodkem 40...

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

Vyznamenání budou bez Kalouska, Fialy nebo Pirátů. Chybět bude i Petříček

Politická sestava nebude kompletní na předávání státních vyznamenání ani letos. Chybět budou zejména zástupci pravice,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz