Středa 25. května 2022, svátek má Viola
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 25. května 2022 Viola

Jsem pro práci s oběťmi ideální, nebudu s nimi plakat, říká právnička Ježková

Seriál   16:20
Právnička Veronika Ježková vede právní oddělení organizace proFem, je ředitelkou Pro bono aliance a zároveň pracuje u soudu. V prosinci 2020 vyhrála Cenu lidských práv Alice Garrigue Masarykové mimo jiné za snahu eliminovat násilí na ženách. „Tahle oblast práva mě tolik nestresuje. Myslím, že je dobře pro klientky, že nepodléhám situaci, které řeší,“ říká v rozhovoru pro seriál Inspirativní ženy.

Veronika Ježková. | foto: Archiv Veroniky Ježkové.

Do roku 2015 jste působila v advokacii. Nyní pracujete v neziskové organizaci proFem, která se zabývá pomocí obětem domácího a sexuálního násilí, a jste ředitelka Pro bono aliance. Jak jste se od takové práce dostala k neziskovému sektoru?
Až do roku 2015, kdy jsem se rozvedla, jsem se nikdy nevěnovala lidskoprávním tématům, maximálně jsem zastupovala klienty poškozené majetkovou trestnou činností. Bylo to dané klientelou, kterou jsem zastupovala. Po rozvodu jsem si obrátila život a udělala zkrátka restart, a to včetně právní oblasti, které jsem se věnovala.

Dostala jsem i novou chuť k právu. Dřív jsem měla pocit, že mě to neuspokojuje. Teď mám pocit satisfakce, baví mě psát rozhodnutí, baví mě podílet se na změně legislativy ve prospěch obětí.

Angažujete se ještě někde?
Na hlavní úvazek pracuji na soudě, dělám asistentku soudců odvolacího senátu. V proFemu jsem vedoucí právního oddělení, kde dělám dozorovou činnost – pomáhám kolegyním, kontroluji po nich věci, lektoruji kurzy, píšu články, návrhy legislativních změn a publikace. ProBono aliance je právní projekt, spíše taková dobrovolničina, ale je to oblast, kterou nechci opustit. Spolupracujeme i s právnickými fakultami nebo kanceláří veřejného ochránce práv. 

Jak se to dá zvládat? Máte vůbec čas někdy úplně vypnout?
Myslím, že už jsem se to naučila. I když to ze začátku nevypadalo, s bývalým manželem se střídáme v péči o dceru, takže mám čas pro sebe i pro ni. Žádného speciálního koníčka nemám, jen hodně chodím se psem. To mě uklidňuje asi nejvíc.

Dá se říct, že práce je váš koníček?
Určitě.

Čím konkrétně se v Pro bono alianci zabýváte?
Pomáháme neziskovým organizacím a jejich klientům najít pro bono advokáta (advokáta bez nároku na honorář, pozn. red.), který jim pomůže s jejich právními problémy. U klientů neziskovek jde hodně o lidi v krizových situacích, zdravotně postižené, oběti některých trestných činů, kteří nedosáhnou na bezplatnou pomoc advokáta prostřednictvím přidělení ze strany soudu. 

Také řešíme specifické diskriminační kauzy ve spolupráci s kanceláří veřejného ochránce práv. Klientely máme dost, spíš aktuálně bojujeme s nedostatkem advokátů, kteří by chtěli dělat zadarmo.

Ve spolupráci s brněnskou právnickou fakultou organizujeme týdenní program s názvem Lidská práva na živo, který se zabývá lidskoprávními tématy. Řešíme v něm domácí a sexuální násilí, práva obětí, diskriminační témata spolu s kanceláří veřejného ochránce práv, navštěvujeme Ústavní soud nebo představujeme různé neziskové organizace a jejich práci (Liga lidských práv, Frank Bold a další). Také pořádáme Školu lidských práv pro studenty ze všech právnických fakult České republiky.

Plus s fakultami spolupracujeme na tématu profesní etiky. Snažíme se dostat toto téma mezi studenty, aby nebylo úplně zapomenuto. Právnická etika se nyní dost zhoršuje. 

Pro bono aliance

 • Sdružuje právníky, kteří usilují o zvýšení účinnosti právního systému při ochraně lidských práv, veřejného zájmu a dalších důležitých hodnot. 
 • Zasazuje se proto zejména o větší dostupnost právní pomoci a společensky odpovědný výkon právnických profesí.
 • Připravuje vzdělávací akce, podporuje výměnu zkušeností a spolupráci mezi právníky neziskových organizací a jiných právních profesí, podporuje aktivity právníků působících v jiných neziskových organizacích

Je mezi studenty zájem o neziskový sektor?
Určitě je to pro ně otevření nějaké části práva, kterou nemají osahanou. Jsou překvapení, co všechno lidskoprávní témata zahrnují a v čem všem se dá realizovat. Zjistí, že můžou dělat víc věcí – nejen třeba obchodní právo, ale pracovat i přímo v nezisku, nebo i „jen“ podporovat organizace a podobně.

Jaká je pro vás práce v proFemu?
Znamená pro mě strašně moc. Je to úžasný tým lidí, obzvlášť ředitelka Jitka Poláková. Má skvělý cit pro právní projekty a možnosti, jak zlepšit pomoc obětem. Vždycky něco vymyslí a my to realizujeme, prostě souhra. Myslím si, že od roku 2015, kdy tam pracuji, se sestavil tým, který skvěle funguje. Je to pro mě srdeční záležitost.

Není pro vás práce s oběťmi domácího a sexuálního násilí psychicky náročná?
Náročné to je, ale tahle oblast práva mě nestresuje. Myslím, že je dobře pro klientky, že nepodléhám situaci, které řeší. Čekají ode mě právní radu, ne že s nimi budu někde plakat. Je to smutné, drsné, ale jsme tady od toho, abychom jim pomohli, podpořili je a udělali svou práci co nejlépe.

Veronika Ježková

 • Narodila se v roce 1977
 • V roce 2000 absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Poté působila v advokacii a v roce 2007 složila advokátní zkoušky. 
 • Od července 2015 se věnuje právnímu poradenství v neziskové organizaci proFem, která se zabývá pomocí obětem domácího, sexuálního či jiného násilí  
 • Od června 2016 pracuje také v Pro bono alianci, kde nyní působí jako ředitelka.
 • V prosinci 2020 získala za neúnavnou snahu eliminovat násilí na ženách a za práci na zrovnoprávnění přístupu ke spravedlnosti cenu cenu Alice Garrigue Masarykové, kterou každoročně uděluje americká ambasáda v Praze za práci v oblasti lidských práv. 
 •  Specializuje se na občanské právo, rodinné právo a pracovní právo. 
Veronika Ježková.

Jsme společnost, která trpí neskutečnými předsudky

Berete si nějaké případy osobně?
Je to asi divné, ale více mě stresovalo pracovat na nějakých finančních transakcích. Takže jsem asi pro tuhle práci ideální člověk.

Každý ale nejsme z kamene a od toho máme supervize, v rámci kterých můžeme s psychologem řešit, když se nás něco víc dotkne. Nesmí to zůstat v nás. Jinak naše práce nemůže pokračovat dál, je tu nebezpečí syndromu vyhoření a podobně.

proFem

 • proFem je nezisková organizace, která od roku 1993 usiluje o zlepšení situace v oblasti domácího a sexuálního násilí již od roku 1993. 
 • Poskytuje poradenství a další přímou podporu osobám ohroženým domácím a sexuálním násilím a podílí se na osvětě a prevenci v této oblasti.

Je podle vás pomoc obětem domácího a sexuálního násilí v Česku dostatečná? Pokud ne, co by se mělo změnit?
Co se týče právního prostředí, udělal se obrovský kus práce. Právní podhoubí je, máme v základu docela dobré zákony. Co je třeba změnit, je nastavení lidí. Jsme společnost, která trpí neskutečnými předsudky. A není to jen o tom, že jimi trpí policisté, ale i státní zástupci či soudci. To je potřeba změnit, dát jasný signál, že kolem sexuálního násilí je plno mýtů, které se musí vysvětlit; pořád upozorňovat, že když má někdo krátkou sukni, tak si o to neříká, a tak dále. Takže je to o nastavení společnosti, ne nastavení zákonů. I když samozřejmě drobnosti ke změně by se ještě našly…

Nová generace je úplně jiná

Necítíte kvůli tomu bezmoc?
Bezmoc ne, spíš mě to vždycky překvapí. Zvlášť když tímhle předsudečným postojem trpí někdo, o kom jsem si myslela, že ví, že je to hloupost. Zvlášť když soudci mají představy, ze kterých nechtějí ustoupit. Při práci, kterou dělá proFem, je to vidět asi nejvíc.

Čím je to podle vás dané?
Nevím, je to možná i problém starší generace.

Je to u studentů, se kterými pracujete, lepší?
Určitě. Jsou úplně jiní. Je to vždycky vidět na studentech na školách lidských práv. Vrací se otevření, je vidět posun, že jim to něco dává a nejsou to jen kredity za ten předmět. Jsou sami překvapení, že je to táhne. 

Je nějaký případ, který se vás dotkl, na který doteď myslíte?
Je to případ, který často uvádím, když přednáším. Byla to slečna deset let znásilňovaná ze strany otčíma. Sebepoškozovala se, k nám se dostala přes Psychiatrickou nemocnici v Bohnicích. Doprovázela jsem ji na výslech při hlavním líčení, měla zmocněnce, já jsem šla jako důvěrník.

Proč jsme to nenahlásili?

Organizace proFem zaštiťuje také projekt s názvem Proč jsme to nenahlásili, který dává hlas obětem znásilnění. Svůj příběh zasílají oběti, které znásilnění neoznámily na policii, ale i ty, které to udělaly.

Její výslech trval asi pět hodin, ona už byla hrozně vyřízená. Obhájce obviněného ji hrozně tepal. Druhý den se pořezala a zase skončila v Bohnicích. Takže až tam může někdy neopatrný a necitelný přístup obhájců dohnat, někdy viktimizovat oběť hůř než ten samotný čin.

Jak často se s takovýmto přístupem ze strany obhájců setkáváte?
Poslední dobou agresivita obhájců vzrostla. Kdybyste oslovila třeba i nějakého znalce, tak vám řekne, že už pomalu nechtějí chodit k soudu k výslechu, protože se do nich obhájci opírají úplně šíleně.

Co se týče obětí, tak když jsem zmiňovala případ té holčiny, tak jeden z projevů PTSP (posttraumatické stresové poruchy, pozn. red.) může být nadměrná sexualita. Tím si ta slečna prošla, ale je to prostě projev traumatu, které každý zpracovává jinak. A obhájce do ní začal rýt, že se chová téměř jako prostitutka, takže ten styk chtěla, a podobně.

Ptají se na sexuální preference, způsob, jakým oběti vykonávají pohlavní styk a podobně. Opírají se také právě do těch projevů PTSP. Když o tom oběť příliš mluví, je to špatně, když o tom nemluví, tak se nic nestalo a je to vlastně také špatně.

Myslíte, že je to neznalostí viktimologie, nebo tím, že chtějí za každou cenu obhájit klienta?
Oboje, hledí jen na to svoje. Mám na ně vztek. Vím, že se dá kvalitně obhájit i bez toho, aby se ponižovala poškozená. Když jsem začínala jako koncipientka a stála jsem u soudu, tohle nebývalo. I když jsem obhajovala kluka, který zmlátil do bezvědomí babičku, nikdy jsem nešla přes mrtvoly. Nějaká etika tehdy byla. Teď je to rozplizlé, všichni si dělají, co chtějí. Hlavně aby vyhráli. Je z toho strašně cítit sobeckost.

Funguje to, že oběti mohou vypovídat bez přítomnosti pachatele?
Funguje, ale před výslechem a po něm je takové vakuum, kdy se prostě mohou a většinou i setkají To je problém. Moc vám nepomůže, když přijdete k soudu a vidíte tam pachatele. Někde se snaží, aby se nepotkávali, ale často je to problém. 

Myslíte, že i tady by pomohla větší osvěta?
Pomohlo by více apelovat. Chtěli bychom, aby se mírně pozměnil paragraf 17 zákona o obětech trestných činů, aby se pamatovalo na to, že ochrana oběti nesetkat se s pachatelem je zde před i po výslechu. Lobbujeme za změnu. 

Pandemie nás pracovně posunula

Jak se proměnila vaše práce s pandemií? Máte více případů, je to těžší? Může pandemie přinést něco pozitivního?
Případy jsou vyhrocenější. Pandemie na všechny hrozně dopadá. Konflikty eskalují. Myslím ale, že nás to hodně posunulo pracovně, umíme řešit vyhrocenější situace. Možná i policie trochu více vnímá problémy a je nakloněna to řešit.

Inspirativní ženy

Co nyní v proFemu řešíte?
Případy se hodně točí i kolem dětí. Je dost kauz, kdy oběti musí řešit odchod z domova, zda vzít děti s sebou, jak to zrealizovat, aby neměly problémy, že se jedná o únos dítěte, a podobně.

Ve společnosti byl citelný odpor k neziskovkám. Setkáváte se s tím?Setkáváme, ale řekla bych, že odpor trochu klesl, neziskové organizace nejsou téma. Zjistilo se ale, že je plno neziskovek, bez kterých by stát nemohl fungovat. Odpor vidím proto, že lidé nerozumí, jak neziskový sektor funguje. Myslím, že by pomohla větší osvěta. Lidé to neumí pochopit, neví, co neziskovky dělají.

Setkala jste s tím, že by někdo měl na vaši práci v nezisku negativní reakci?
Mám štěstí, že se pohybuji v prostředí, kde to lidé neřeší. Pamatuju si, že mi jeden student na semináři řekl, že dělat právníka v neziskovce je spíš taková práce pro manželku. Takže takový ten stereotyp, že manžel bude dělat advokáta a manželka v nezisku. To mě překvapilo, ale ne všichni jsou takoví.

Co jste mu na to řekla?
Že je to práce pro manželku, pokud jí taková problematika zajímá. Každá manželka by měla mít práci. Vím ale, co tím myslel – je jasné, že za práci v nezisku nejsou obrovské peníze, ale je to vykompenzované něčím jiným, a to se prostě nedá popsat.

Inspirativní ženy

Seriál iDNES.cz

Inspirativní ženy, které se rozhodl představit projekt portálu iDNES.cz, jsou silné, pevné v názorech a jdou si za svým. Jsou vidět a slyšet ve veřejném prostoru nebo se dokázaly prosadit bez větší mediální pozornosti. Mají ale dostatek možností všechny? Ptáme se na témata, která o úspěchu mohou rozhodovat - píle, platové podmínky, rodina, ale i diskriminace, sexuální obtěžování stejně tak jako férovost a rovnost. Otevřené rozhovory jsou základem našeho projektu. Statistika je neúprosná, pořád je jen zlomek rodin, ve kterých jde na rodičovskou dovolenou muž. Tedy je rodina v dnešní době překážkou a jak skloubit děti a kariéru, kterou muž většinou přerušit nemusí? Každý si musí najít odpověď sám, ale pevně věříme, že vás Inspirativní ženy bez ohledu na pohlaví zaujmou.

O handicapované kočky je zájem, říká majitelka útulku s úrazovou pohotovostí

Majitelka útulku Srdcem pro kočky Kristýna Kacálková

Seriál Teta od koček. Tak samu sebe nazývá Kristýna Kacálková, která těmto zvířatům zasvětila svůj život....

Pecková: Máme tu zatuchlý rybníček a nechceme si k nám pustit nikoho z ciziny

Dagmar Pecková

Seriál Je mezinárodně uznávanou mezzosopranistkou, zakladatelkou festivalu a mimo jiné je také držitelkou...

Bavilo mě hledat řešení náročných otázek, říká bývalá soudkyně Tribunálu EU

Soudkyně Irena Pelikánová

Soudce musí být pokorným sluhou spravedlnosti a práva, nikoli arogantním přikazovatelem. Z evropské...

Do rovnoprávnosti je třeba zapojit i muže, říká česká analytička Světové banky

Analytička Hana Brixi ze Světové banky (6. června 2021)

Seriál Hana Brixi, rodačka z Karviné, působí již pětadvacet let ve Světové bance. Zabývá se veřejnými...

Nechápu, jak se někomu může líbit socialistická architektura, říká Jiřičná

Eva Jiřičná má ateliér v Praze i v Londýně. Podle jejího návrhu vznikla...

VIDEO Seriál V devětadvaceti letech odjela na stáž do Anglie a už se nemohla vrátit. Na letiště v Praze přistála...

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

Praha bude v létě opět ztichlá, obává se šéf turistické centrály

 • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Ruský okultista oznámil přesné datum, kdy podle něho Putin zemře

Spekulace o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho fyzickém či duševním zdraví, nebo také o jeho mocenském...

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

 • Další z rubriky

Primářka: Pozor na podání ruky. Opičí neštovice jsou i nemocí špatné hygieny

Vysíláme Panika není na místě. Ale měli bychom dbát na přísnou hygienu. V souvislosti s šířícími se opičími neštovicemi to v...

Klíma: Kritika komunikace vlády je oprávněná. Část věcí jde hůře, než jsem čekal

Premium Po třech měsících se v Česku odblokuje osm dezinformačních webů. Podle zmocněnce vlády pro oblast médií a dezinformací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemanovi se rozpadá tým poradců. Končí jich pět z deseti, jsou nespokojení

Polovina týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odchází. Končí bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok, předseda Svazu měst a...

STALO SE DNES: Česko má první případ opičích neštovic. Hirt ovládl etapu na Giru

Česko má potvrzený první případ opičích neštovic. Ruský rubl v posledních dnech nadále posiluje a vůči euru se během...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...