Věřitel ČSSD zůstává raději skryt v zákulisí

  23:04aktualizováno  23:04
P r a h a - Co je to za člověka, který prý jen ze sympatií k ustrkovaným dvakrát tajně půjčil sociální demokracii dvacet milionů? Jmenuje se Karl Heinz Hauptmann. Když se před třemi týdny pod tíhou důkazů v MF DNES k půjčkám přiznal, jeho jméno slyšela většina lidí poprvé. Dokonce i lidé z jeho branže říkali, že ho neznají. O Hauptmanna, obchodníka s cennými papíry, který řídí své aktivity ze zákulisí, se několikrát zajímala česká policie i její kolegové ze zahraničí. Nikoli proto, že by Hauptmann měl na kontě nějaké nezákonnosti, ale proto, že se schází s podezřelými osobami. Například Francouzi se v Praze dotazovali na Hauptmannovy kontakty kvůli podezření, že lidé z jeho okolí perou špinavé peníze.

Hauptmann se v České republice uchytil začátkem devadesátých let, když vznikla Interbanka. Posléze se přeorientoval na trh s nemovitostmi a založil firmu ECM. Vzešel ze silné finanční skupiny Maďarů, Němců, Rakušanů a Angličanů, kteří se znali už před rokem 1989 a zajímali se o investice ve východní Evropě. Do skupiny patří i Peter Fellegi a Milan Janků, kteří zastupují zájmy firmy ECM.

Karla Heinze Hauptmanna téměř nikdo osobně nezná. Lidé, kteří jednali s ECM, mluvili vždy s Milanem Janků. Obchodní transakce vesměs dojednávali s Petrem Fellegim. Hauptmann je považován za šedou eminenci, která stojí za klíčovými obchody. Současní či bývalí obchodní partneři nechtějí o Hauptmannovi veřejně mluvit. Například Marcel Benda, který s Hauptmannem v první polovině devadesátých let spolupracoval, slíbil osobní rozhovor, ale pak si to rozmyslel. "Mluvil jsem s panem Hauptmannem a vlastně nemám, co bych vám o něm řekl."

KASKADÉR Z INTERBANKY
Karl Heinz Hauptmann se v České republice objevil na začátku devadesátých let jako zástupce akcionářů v nově vzniklé Interbance. V té době ještě pracoval pro britskou investiční společnost Merrill Lynch. "Do konce roku 1991 jsem tam působil jako generální ředitel. To byl z manažerského hlediska vrchol, jakého jsem mohl dosáhnout. Mým cílem bylo začít podnikat ve své vlastní firmě," zdůvodnil odchod z Merrill Lynch v e-mailovém rozhovoru, který je jediným způsobem, jak s ním komunikovat.

Chod Interbanky Hauptmann významně ovlivňoval, ačkoli jeho jméno oficiálně nikde nefigurovalo. V bance měl vlastní kancelář a všichni věděli, že se k němu mají chovat jako k šéfovi. "K osobě pana Hauptmanna a jeho angažmá v bance se raději nebudu nijak vyjadřovat," rezolutně odmítl tehdejší ředitel banky Karol Tölgyesi. Interbanka byla z velké části Hauptmannův nápad.

Šlo o to zúčastnit se privatizace, podobně jako předtím v Maďarsku. V roce 1992 však Hauptmann a jeho lidé z Interbanky ve vší tichosti odešli. Důvod? Spor ohledně privatizace dalšího peněžního ústavu. Jeden z pamětníků popisuje připravovanou transakci: "Zrodil se nápad, aby Interbanka vložila peníze do privatizace jisté banky. V té samé době, ještě než privatizace proběhla, se už ale vedla jednání se zahraniční firmou, která by akcie banky od Interbanky koupila. Výsledkem by bylo, že Interbanka by neměla ani peníze, ani akcie." Oficiální představitelé Interbanky kontaktovali centrální banku a celý obchod se zastavil. Následně Hauptmann kontakty s Interbankou přerušil a šel podnikat jinam.

"Národní banka spolu s maďarským akcionářem v zásadě Hauptmannovu skupinu z Interbanky vytěsnili," potvrdila bývalá šéfka právního odboru Interbanky Marie Oswaldová. O tom, co se mezi Maďary a Hauptmannovou skupinou stalo, Oswaldová mluvit nechtěla. "Centrální banka se ale zajímala o strukturu akcionářů delší dobu a tlačila na vedení Interbanky, aby ji zprůhlednilo." Oswaldová si Hauptmanna pamatuje jako obchodníka, který se vyznal v pojmech jako kapitálový trh či investiční fondy mnohem lépe než ostatní. "Byl napřed. Měl zkušenosti ze Západu, i když to byl spíš kaskadér," popsala jej Oswaldová.

O tom, co v bance dělal a proč z ní nakonec odešel, se Karl Heinz Hauptmann odmítá bavit.

Otázku týkající se jeho nuceného odchodu z banky označil za neopodstatněnou skandalizaci. "Je to urážlivé a poškozuje to mé jméno. Nebudu na to odpovídat."

JSEM DOBRÝ, ALE PŘIŠEL JSEM O MILIONY
Po odchodu z Interbanky se začal výhradně věnovat své nadnárodní společnosti Interventure Management Company, posléze přejmenované na Europa Capital Management (ECM). ECM podle výpisu z obchodního rejstříku vznikla proto, aby vyhledávala perspektivní projekty pro zahraniční a domácí investory. O tři roky později se přeorientovala na nákup budov. Vlastní řadu objektů v lukrativních částech Prahy.

"Karel Heinz Hauptmann je spoluzakladatelem ECM. Je dobře známý a respektovaný v oblasti investic. Díky němu se ECM vyhnulo mnoha investičním pastem ve střední a východní Evropě," píše se o Hauptmannovi na internetové stránce ECM.

Hauptmann sám přitom tvrdí, že za Klausovy vlády byly některé z jeho investic totálně znehodnoceny: "Moje investiční aktivity utrpěly nemalé ztráty, zejména v souvislosti s Harvardskými fondy Viktora Koženého, společnostmi AliaChem, Kovohutě Břidličná a Pražské pivovary. Příčinou ztrát zcela jistě nebyly naše chybné kroky. Jednoznačně to souvisí s nedostatky v právním investičním prostředí České republiky a také s manažerskými schopnostmi vlády, která nedokázala nebo možná ani nechtěla nominovat do vedení podniků se státní účastí řídící pracovníky na odpovídající odborné a etické úrovni." Hauptmann je oficiálně registrován ve vedení pěti společností: kromě ECM jde o Nonet (vlastní pražský Letenský zámeček), HMZ (vyrábí v Bruntále chemické sloučeniny), Kovopodnik Metis (ostravský podnik na obrábění kovů) a Pramen IDA (náchodský závod na výrobu kyselky).

POLICIE STÁLE BROUSÍ KOLEM
Karl Heinz Hauptmann už několik let poutá pozornost nejen české policie, ale i jejích kolegů v zahraničí a v tajných službách.

Naposledy přišla na pražskou pobočku Interpolu žádost z Francie v roce 1997, kdy šlo o zmapování jeho kontaktů v České republice kvůli tomu, že se v zahraničí stýkal s osobami podezřelými z praní špinavých peněz. "Francouzi se dotazovali na jeho ekonomické aktivity a ptali se, jestli v České republice neprovozoval nějaké podezřelé obchody. Výsledek byl negativní. Francouzům jsme poslali prakticky jen výpis z obchodního rejstříku, to bylo vše, co se o něm tehdy vědělo," uvedl policejní důstojník, který je o žádosti Francouzů informován.

Bezpečnostní složky se zajímaly i o obchody Hauptmannovy finanční skupiny ECM s akciemi Gazpromu, největšího plynárenského podniku v Rusku. Ruský list Izvestija v roce 1997 napsal, že ECM sehrála v roce 1995 hlavní roli v obchodu s akciemi Gazpromu, které získala za dvacetinu jejich původní ceny. V době uzavírání obchodu bylo podle listu Izvestija v Rusku zakázáno obchodovat s akciemi Gazpromu mimo území státu. Hauptmann však nevidí na této transakci nic pochybného. "Společnost ECM získala při kuponové privatizaci v Rusku balík akcií Gazpromu pro konsorcium investorů ze západní Evropy a USA. Akcie byly posléze prodány na světových trzích," uvedl Hauptmann.

Deník České slovo před časem napsal, že zpravodajské služby evidují Hauptmanna ve spisech týkajících se rumunského podnikatele Nicolaie Ghiuriho, bývalého pracovníka rumunské tajné služby a blízkého poradce někdejšího diktátora Nicolae Ceaušeska. Ghiuri je podezřelý z daňových úniků a rozsáhlých finančních machinací. S ním podle Českého slova měla Hauptmannova skupina udržovat styky v letech 1993 až 1995. Hauptmann však tvrdí, že jméno Ghiuri nikdy neslyšel.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz