Nechte nám nezaměstnané, volají obce. Oběžník ztížil veřejně prospěšné práce

  17:07aktualizováno  17:07
Starostové kritizují, že letos dostanou méně lidí na veřejně prospěšné práce. Pro obce už navíc nebudou moci pracovat nezaměstnaní, kteří se v minulosti osvědčili. Může za to nová instrukce ministerstva práce. Starostové se proto chtějí sejít s ministrem Jaromírem Drábkem a žádat u něj nápravu.
Ministerstvo práce a sociálních věcí změnilo pravidla pro přidělování veřejně prospěšných prací dlouhodobě nezaměstnaným lidem. Ilustrační foto.

Ministerstvo práce a sociálních věcí změnilo pravidla pro přidělování veřejně prospěšných prací dlouhodobě nezaměstnaným lidem. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Například v obci Malé Žernoseky na Litoměřicku ještě loni vykonávalo veřejně prospěšné práce sedm až deset nezaměstnaných. Letos to vypadá, že obec dosáhne nanejvýš na dva. A tím přijde o výraznou pomoc při zvelebování veřejných prostranství nebo svozu odpadů.

"Pokud obcím vypadne i tento příjem, tak jsou na huntě," hodnotí situaci žernosecký starosta Petr Liška. Podstatnou část nákladů na tyto pracovníky nese prostřednictvím úřadů práce stát a obce tudíž taková výpomoc nestojí tolik, jako kdyby si zaplatily práce běžnou cestou.

Podle poslance a místostarosty Suché Loze na Uherskohradišťsku Petra Gazdíka, který stojí v čele politické strany Starostové a nezávislí, mají podobný problém i další, zejména malé obce. "Úřady práce jim odmítají dát některé nezaměstnané a to i z těch nejkritičtějších sociálních skupin, jako jsou například občané před důchodem, ženy po mateřské dovolené nebo zdravotně postižení," upozorňuje Gazdík

True

Podle nespokojenců problémy se sháněním spolehlivých a vhodných kandidátů na veřejně prospěšné práce prohloubila instrukce, kterou úřadům na začátku roku posílá pravidelně ministerstvo práce a sociálních věcí.

Pokyn platí od 10. ledna do konce letošního roku. Úřadům práce mimo jiné nařizuje, aby do obcí na veřejně prospěšné práce už neposílaly nezaměstnané, kteří si takto přivydělali v posledních třech letech.

"Nástroji aktivní politiky zaměstnanosti nelze uchazeče o zaměstnání podpořit opakovaně během tříletého období," uvádí nařízení, které má iDNES.cz k dispozici. To navíc nově zvýhodňuje obce, které spolu s veřejně prospěšnými pracemi poskytují také veřejnou službu. Za tu na rozdíl od veřejně prospěšných prací nedostávají lidé mzdu.

Města žehrají, že instrukcí přicházejí o spolupráci s nezaměstnanými, která se za léta osvědčila. "Je to problém, protože jsme si tyto lidi v minulosti pracně vychovali a proškolili, teď je ale už nemůžeme na veřejnou službu poptávat," popsal Liška.

Problémy připouštějí i úřady. "Pokud by instrukce ministerstva byla dodržována tak, jak je sestavena, ztížilo by to pozici lidí, kteří v posledních dvou letech vykonávali veřejně prospěšnou práci. Starostové a starostky by zase nezískali pro veřejné práce týmy, na které jsou zvyklí," popisuje Emil Rulf z litoměřického úřadu práce.

Opatření se kromě úřadů a obcí týká tisíců nezaměstnaných. Jen loni se do veřejně prospěšných prací zapojilo 6 119 nezaměstnaných.

True

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) pokyn hájí. "Má zajistit to, aby lidé na místech veřejně prospěšných prací rotovali," řekl iDNES.cz Drábek. Podle něj má opatření napomoci tomu, aby většina dlouhodobě nezaměstnaných neztratila pracovní návyky.

Podle zástupkyně tiskové mluvčí ministerstva Táni Švrčkové zaměstnáváním stále stejných lidí obce a města obcházejí zákon. "Pokud je opakovaně prodlužována smlouva na veřejně prospěšné práce u jednoho uchazeče, jde o obcházení zákona a také smyslu těchto prací. Tím je dočasná práce a nikoli stálý pracovní poměr dotovaný státem," popsala Švrčková.

Prospěšná práce

2010 - 6 119

2009 - 4 834

2008 - 7 708

2007- 12 374

2005 - 18 011

2004 - 18 264

Pozn.: Umístění uchazeči na veřejně prospěšnou práci od počátku daného roku k 31. prosinci

Zdroj: MPSV ČR

Část výhrad starostů ale Drábek uznává a bude s nimi tento týden hledat kompromis. Změny Drábek slibuje na příští rok.

"Chceme u veřejně prospěšných prací přenést organizační povinnosti z obcí na úřady práce," popsal ministr. To znamená, že obce už nebudou muset zajišťovat pracovníkům pro veřejně prospěšné práce lékařské prohlídky, školení nebo sepsání pracovní smlouvy.

Do Sněmovny se také vrací nový zákon, který kompletně reorganizuje úřady práce. Senát ho zamítl před několika dny ().

Podle Lišky ale změny připraví obce o možnost přilepšovat ke mzdě nejlepším pracovníkům a za minimální mzdu si je neudrží. Emil Rulf zase upozorňuje, že hlavním problémem jsou peníze na veřejně prospěšnou práci. A ty mají podle něj letos úřady krácené. "Systém bude váznout především na nedostatku financí," varuje Rulf.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale krácení odmítá. "Rozpočet na aktivní politiku zaměstnanosti není snížený a úřady práce mají na realizaci veřejně prospěšné práce dostatečný prostor," tvrdí Švrčková. Peníze by mohly úřadům ještě letos přitéci z Evropského sociálního fondu. Zda nějaké dostanou, ale bude jasné až na jaře.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Stavba rodinného domu se prodraží. EU zpřísnila požadavky na zateplení

Od ledna se bude stavět podle přísnějších norem. Podle nařízení EU musí být rodinné domy energeticky šetrnější. A bude...

Benzinka slouží jako překladiště pacientů, podle starostů je to nedůstojné

S jedním přestupem, nebo přesněji řečeno s přeložením ze sanitky do sanitky na benzinové pumpě na výpadovce z Chřibské,...

Změna Václavského náměstí vypadá zase jinak, tramvaje pojedou u chodníků

Vedení hlavního města zveřejnilo aktualizovanou podobu přeměny Václavského náměstí, která se připravuje na nejbližší...

K silnici u Trutnova se vrátil populární slon, za rok ho opět vymění

Reklamní poutač ve tvaru slona, který až do loňského podzimu stál téměř padesát let u silnice mezi Trutnovem a Dvorem...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz