Helenko, vždyť je to střet zájmů, griloval Jandák režisérku Třeštíkovou

  13:06aktualizováno  15:55
Pohlídám zpravodajství, zajistím lepší kontakty na ekonomické experty. I takové sliby v úterý slyšeli poslanci od kandidátů do Rady České televize. V úterý se konala první veřejná slyšení kandidátů. Jsou mezi nimi i lidé, kteří pro televizi pracují.

Dokumentaristka Helena Třeštíková při rozhovoru pro OnaDnes.cz. | foto: Dalibor Puchtapro iDNES.cz

Veřejná slyšení kandidátů začala v devět ráno. Na úterý si pozvali poslanci ty, kteří se ucházejí o post radního České televize. V pátek odpoledne pak budou naslouchat i těm, kteří chtějí usednout v Radě Českého rozhlasu. Pozvánku dostalo celkem 64 uchazečů. V radách veřejnoprávní televize se v březnu uvolňuje devět míst.

Pořadí vystoupení určil los. Každý kandidát dostal pět minut na to, aby se představil. Dalších deset minut bylo vyhrazeno otázkám politiků. 

Mandát vyprší sedmi členům rad

V patnáctičlenné Radě ČT vyprší v březnu mandát pěti členům. Náhradníků se hledá šest, neboť jedno křeslo zůstalo neobsazené.

V případě devítičlenné Rady ČRo končí mandát v březnu dvěma členům a poslanci by měli vybrat tři náhradníky.

Trh s médii reguluje také Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta na rozdíl od takzvaných malých televizních rad dohlíží na mediální trh jako celek.

Komu končí mandát:

Rada ČT

Milanu Uhdemu, Daně Eklové, Jiřímu Preslovi, Antonínu Bajajovi a Radku Mezuláníkovi

Rada ČRo

Tomáši Ratiborskému, Bohušovi Zoubkovi

V úterý poslanci s kandidáty probírali například možný střet zájmů. "Helenko, prosím vás, jak to chcete dělat, když vy pracujete pro Českou televizi? To je velký problém, protože tady je to střet zájmů," ptal se režisérky Heleny Třeštíkové poslanec za ČSSD a herec Vítězslav Jandák.

"Řešila jsem to s Asociací producentů v audiovizi, když se mě ptali, zda se stanu jejich kandidátem, a oni mě ujistili, že právníci televize tvrdí, že v tom problém nevidí," odpověděla Třeštíková. Radu ujistila, že objem její práce pro televizi se v následující době nezvýší. Zároveň ale dodala, že s ČT chce jako režisérka i nadále spolupracovat.

"Chci vás jen ubezpečit, že kdybychom posuzovali potenciální střet zájmů, tak nám zůstane méně kandidátů, než kolik je volných míst," reagoval na diskuzi poslanec za ODS Zbyněk Stanjura.

Případný střet zájmů politici řešili také s kandidátem Radkem Žádníkem, manželem herečky Zdeňky Žádníkové Volencové. Ta ale podle něj v poslední době pro ČT nepracovala.

Kandidáti často nechápou, jaká je funkce rady

Od bývalého šéfa Českého rozhlasu Richarda Medka, jenž do mediálních rad kandiduje opakovaně, se poslanci dozvěděli, že by se ve funkci člena rady rád věnoval zpravodajství a publicistice.

Stanjura se ho poté zeptal, jak by to chtěl udělat, když tyto kompetence spadají nikoliv pod radu, ale šéfa zpravodajství. "Člen rady není manažer, ale každý radní má jistě nějaké zkušenosti a uplatňuje nějaké své názorové spektrum," odpověděl Medek.

Richard Hindls, který před necelým měsícem skončil ve funkci rektora Vysoké školy ekonomické, zase ve svém vystoupení poslancům řekl, že by se jako radní věnoval ekonomickým záležitostem, protože má zkušenosti s fungováním veřejných institucí.

"Mám zkušenost respondenta a ČT bych mohl přispět ke zkvalitnění zpravodajství, protože vím, jaké složité je respondenty shánět. Mohl bych ČT nabídnout řadu kontaktů, které v ekonomické oblasti mám," popsal Hindls.

Rada televizi neřídí, ale má dohlížet na kroky jejího managementu a řešit stížnosti. Kontrolní a dozorovou funkci přitom dopoledne zmínili jen tři kandidáti z osmi - ekonom a bývalý manažer ČT Radek Žádník, spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek a někdejší mluvčí Jana Fischera, bývalý moderátor Roman Prorok.

Odcházející šéf rady

Problémy ve zpravodajství ČT jsou jako nestrávené jídlo, soudí Uhde

O televizi, která nevzkvétá

"ČT nevzkvétá. Od roku 2004 do roku 2011 hospodařila tak, že její výnosy převyšovaly náklady. Přebytečné prostředky ukládala do rezerv, které ke konci roku 2011 činila disponibilní hotovost 3,6 miliardy korun. Podle schváleného rozpočtu na rok 2014 by na konci roku z těchto peněz zbývalo pouze 2,2 miliardy korun. Půjde-li to takto dál, bude muset ČT řešit maximálně do tří let finanční tíseň," uvedl Žádník.

Televize opakovaně deklaruje, že má vyrovnanou bilanci hospodaření, ale připouští, že čerpá peníze naspořené z minulých let. Do rezerv sahala už za ředitele Jiřího Janečka. V době jeho nástupce Petra Dvořáka pak televize takový krok odůvodňovala tím, že přišla v říjnu 2011 o příjmy z reklamy na ČT1 a ČT24.

Při svém představení Žádník řekl, že z Kavčích hor odešel po nástupu Petra Dvořáka do funkce generálního ředitele. "Jeho nahlížení na budoucí směřování ČT se od mého natolik odlišují, že jsou neslučitelné," uvedl Žádník. Poslanec Martin Komárek se ho zeptal, v čem byl tak velký rozpor. "Hospodaření ČT by mělo být nastaveno tak, aby bylo dlouhodobě udržitelné. Vize otevření pátého kanálu v sobě zahrnuje významné navýšení nákladů, a to nejsem proti pořadům pro děti a její tvorbě," tvrdil Žádník.

Fotogalerie

Do rady chce Prorok, Putna i Jurinová

"Chtěl bych přispět k transparentnosti. Zaregistroval jsem u ČT problémy s poskytováním informací, které mě překvapily. ČT teď hromadně odmítá žádosti o zveřejnění platů managementu, i když je jasné, že by případné soudy prohrála," uvedl Oldřich Kužílek. Plat generálního ředitele i jeho odměny jsou v kompetenci Rady ČT (kolik bere současný ředitel najdete zde), výše platů dalšího managementu ale volně dostupná není.

"Nekandiduji ani na generálního ředitele, ani na finančního, programového nebo ředitele zpravodajství," uvedl Roman Prorok s tím, že Radu ČT si představuje jako "sbor lidí kompetentních, respektovaných a nezávislých".

Odpoledne k poslancům promluvili Martin C. Putna, kterého prezident Miloš Zeman nechtěl jmenovat profesorem, nebo někdejší moderátorka a mluvčí Eva Jurinová. Ta se živí mediálními tréninky a promítlo se to i do jejího vystoupení. V úvodu řekla, že už neplatí, že co se řekne v ČT, je pravda a že tato televize je nejlepší. "I když by to tak být mohlo," podotkla Jurinová. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Vláda se před hlasováním o nedůvěře otřásá. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelí pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. „Beru to jako pokus o destabilizaci naší země,“ řekl...

Další z rubriky

Zviditelněním se snaží zablokovat parlament, řekl Zeman o snaze povalit vládu

Prezident Miloš Zeman při návštěvě městyse Vladislav na Vysočině

S despektem hodnotil prezident Miloš Zeman při návštěvě Vysočiny mimořádnou schůzi, kterou vyvolaly opoziční strany...

Soud snížil tresty. Rath půjde na sedm let do vězení, manželé Kottovi na šest

Bývalý středočeský hejtman David Rath (uprostřed) prochází kolem novinářů při...

David Rath je vinen. Odvolací pražský vrchní soud rozhodl v takzvané první větvi korupční kauzy bývalého středočeského...

Pokud jsem vinen z poškozování EU jako nové říše, cítím hrdost, prohlásil Rath

Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k verdiktu...

Odvolací pražský vrchní soud ve středu rozhodl, že bývalý středočeský hejtman David Rath je vinen z přijímání úplatků...

Najdete na iDNES.cz