Schapiro přicestoval do Česka v polovině srpna a v úřadu nahradil Normana Eisena, který americké velvyslanectví v Praze vedl od ledna 2011.
Oba ambasadory spojují úzké vazby na prezidenta Spojených států Baracka Obamu a také české kořeny. Schapirova matka pochází z Prahy, odkud s rodinou utekla v roce 1939 do USA před nacisty (více čtěte zde).
Andrew SchapiroPatří v USA k uznávaným obhájcům v kauzách takzvané kriminality bílých límečků. Jako právník se zaměřoval na případy sporných transakcí s cennými papíry, spory o duševní vlastnictví a složité obchodněprávní případy. Práva vystudoval v 80. letech na Harvardově univerzitě, kde byl spolužákem Baracka Obamy. Tomu Schapiro také vydatně pomáhal s financováním jeho předvolební kampaně, na kterou během let údajně získal až 700 tisíc dolarů, tedy přes 14 milionů korun |
„Moje matka se zde narodila v roce 1934, byla donucena uprchnout v roce 1939 a našla útočiště ve Spojených státech. Takže je těžké si představit něco více naplňujícího, než se vrátit zpět jako velvyslanec a sedět právě v té ambasádě, jež ji poskytla vízum, které ji zachránilo život,“ řekl v úterý novinářům.
Česko by podle něj měla pokračovat v navyšování rozpočtu na armádu. Se Zemanem se bavil také o ekonomice nebo energetice. Právě v oblasti jaderné energetiky by podle něj Spojené státy mohly Česku pomoci. Prahu pochválil za spolupráci s USA a Evropskou unií při současné krizi na Ukrajině. Česko podle něj se svými spojenci kráčí bok po boku.
Pověřovací listiny na Hradě předal i palestinský velvyslanec
Zeman na Pražském hradě přijal i nového zástupce Palestiny Chálida Atraše (více o jeho výběru čtěte zde). Ten nastupuje po Džamálovi Muhammadu Džamálovi, který zemřel v lednu při výbuchu semtexu na palestinské ambasádě v Praze.
Podle vyšetřovatelů usmrtil Džamála semtex ukrytý v knize. Policie událost původně prověřovala jako usmrcení z nedbalosti a také jako nedovolené ozbrojování. V budově po neštěstí totiž objevila 12 zbraní z 80. let. Podle palestinského prohlášení pro policii byly darem od představitelů tehdejší ČSSR. Na začátku července ale policie případ odložila (více čtěte zde).
Své pověřovací listiny předali prezidentovi také noví diplomatičtí zástupci Turecka, Finska, Ghany a Norska.