Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. května 2021 Svatava

Rusko? Pandořina skříňka, říkal Pivoňka. Zmejevskému vadilo „hnízdo špionů“

  14:30
Rusko se nevyjádřilo do 12 hodin k českému požadavku, aby přijalo zpátky vyhoštěné pracovníky ambasády v Moskvě. Velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka se dozví další postup odpoledne. Za zájmy Moskvy v Česku naopak bojuje Alexandr Zmejevskij. Oba muži, kteří hájí zájmy své země, jsou zkušení diplomaté.

Na fotce vpravo Vítězslav Pivoňka velvyslanec České republiky v Rusku a na levé straně Alexandr Zmejevskij Ruský velvyslanec v Česku. | foto: koláž iDNES.cz

Vítězslav Pivoňka působí v Rusku jako český velvyslanec od roku 2018, kdy ve funkci vystřídal Vladimíra Remka.

Už od začátku jeho působení nebylo jednoduché, Pivoňka svoji misi v totiž zahájil totiž v době, kdy mezi Moskvou a Západem včetně České republiky panovalo napětí. Kvůli otravě bývalého špiona Sergeje Skripala v britském Salisbury vyhostila Praha tři zaměstnance ruské ambasády, na což Rusko odpovědělo stejným způsobem. 

Vztahy s Ruskem se od té doby moc nelepšily, Pivoňku si například v loňském roce předvolal náměstek ruského ministra zahraničí Vladimír Titov. Česko tehdy podle ruské strany zdržovalo řešení napjatých vztahů.

Rusové předvolali velvyslance: Česko prý zdržuje řešení napjatých vztahů

Loni se Pivoňka vyjadřoval ke vztahům k Rusku v rozhovoru pro Deník N. Česko tehdy vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Velvyslanec tehdy zadoufal, že se vztahy s Ruskem snad již nevyostří.

„Vyhošťování je v diplomacii krajní krok a doufejme, že tohle je ono pověstné dno, od kterého se do budoucna odrazíme a začneme se zvedat,“ řekl. 

Česko-ruské vztahy charakterizoval následovně: „Dostali jsme se do situace, kdy byla otevřena Pandořina skříňka. To jsou otázky, které mezi námi leží od rozpadu Československa a Sovětského svazu. Takže řešíme nejen současnou, ale i historicko-politickou agendu. Doufám, že jdeme k nějakému zlomovému bodu, od nějž začneme řešit vztahy a dlouhodobě neřešené otázky jednu po druhé.“

Ke vztahům k Rusku se pak vyjadřoval loni i pro Seznam Zprávy. „Česká republika si svoje směřování vybrala, jsme součástí NATO, jsme součástí Evropské unie. NATO je určitým způsobem definováno jako hrozba Ruské federace, což z druhé strany znamená, že Rusko vystupuje jako hrozba členským státům NATO a součást toho, samozřejmě, jsou i hybridní hrozby,“ odpověděl na dotaz, jak se dají budovat partnerské vztahy v situaci, kdy Bezpečnostní informační služba píše, že Rusové usilují o rozdělení české společnosti.

„Každá světová velmoc se v současné době snaží využívat kyberprostor, není to jenom Rusko, je to i Čína. Já jsem se chtěl dostat ke Gerasimově doktríně, která je o tom, že už skončila doba míru a války, mluví se v ní o permanentní válce a vedení války nevojenskými nástroji a prostředky. A v tom žije současná česká diplomacie. To je ten tlak, pod kterým je jak ministerstvo zahraničních věcí, tak státní správa, zpravodajské služby. A my musíme zvyšovat svoji vlastní odolnost a navyšovat naše kapacity, abychom těmto hrozbám, které mohou přijít od kohokoliv mimo partnerské státy, byli schopni určitým způsobem čelit, analyzovat je, zjišťovat je a reagovat na ně a bránit se jim,“ uvedl.

Pivoňka studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V životopise má následně uvedené postgraduální studium na Vysoké škole ekonomické v Praze v oboru marketing. Studoval také na australské škole Bridge Business College.

Pivoňka dříve působil v Ázerbájdžánu, jako velvyslanec v zemi byl čtyři roky. Na ministerstvo zahraničních věcí se poprvé dostal v roce 1999, kdy působil jako zástupce ředitele a ředitel odboru administrativy a zpracování informací. Na resortu později pracoval také v odboru států jihovýchodní a východní Evropy, mezi lety 2011 a 2013 byl ředitelem odboru služeb ministerstva zahraničních věcí.

Co se týče jeho působení v zahraničí, kromě Ázerbájdžánu byl Pivoňka generálním konzulem v Košicích, mezi lety 2006 a 2011 také zástupce velvyslance ČR v Kyjevě. Umí anglicky a rusky. Je ženatý a má dvě děti.

Zmejevskij má za sebou elitní školu diplomacie

Ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij, který si ve středu z úst ministra zahraničí Jakuba Kulhánka vyslechl ultimátum, je zástupcem své země v Česku již pět let. K pohovoru s českým ministrem zahraničí, či naposledy jeho náměstkem, byl za tu dobu předvoláván opakovaně. 

Třeba v dubnu 2019 přijal Zmejevského exministr zahraničí Tomáš Petříček. Jak tehdy popsal Deník N, řešil s ním téma pronájmu zhruba dvou set diplomatických ruských bytů v Praze a osobu diplomata Alexandra Těrentěva, který pode výpovědí šikanoval některé nájemníky. Ministr požadoval, aby nižšího diplomata Moskva sama stáhla ze země. Na konci srpna Těrentěv skutečně z Česka odjel.

Zmejevskij také pravidelně objíždí různé akce spojené s válečnou historií. Silně se angažoval v odporu proti odstranění pomníku maršála Koněva. Loni 22. června, při projevu na slavnostním ceremoniálu odhalení obnoveného čestného pohřebiště rudoarmějců v Ořechově, kritizoval právě odstranění sochy Koněva a vybudování pomníku vlasovcům v pražských Řeporyjích. „Heroizaci pomahačů nacistů považujeme za zradu památky našich otců a dědů a ničení pomníků osvoboditelů za zbabělou odpornou podlost,“ řekl.

Ultimátum vypršelo. Nemáte právo na nároky, míní Moskva a volá si Pivoňku

Zmejevskij podle životopisu v roce 1979 absolvoval MGIMO MZV SSSR, tedy elitní ruskou diplomatickou školu. Ještě při studiích se vrhl na diplomacii a už v roce 1976 nastoupil na ministerstvo zahraničí SSSR/RF, kde prošel různými pozicemi. V roce 1996 se stal zástupcem vedoucího Stálé mise Ruska při OSN v New Yorku, kde skončil v roce 2000. Na jeden rok byl zvláštním velvyslancem. 

V roce 2001 působil jako ředitel Odboru nových výzev a hrozeb MZV RF. Po této misi, nastoupil v roce 2007 jako vedoucí Stálé míse Ruska při mezinárodních organizacích ve Vídni, Rakousko. V roce 2011 se  působil jako zvláštní, zmocněncem prezidenta Ruské federace pro mezinárodní spolupráci v oblasti boje proti terorismu a transnárodnímu organizovanému zločinu.

Výnosem prezidenta Ruské federace ze dne 19. února 2016 byl jmenován mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ruské federace v České republice. 22. března 2016 předal pověřovací listiny do rukou prezidenta České republiky Miloše Zemana. Život v Česku si však pochvaluje.

„Česká republika je krásná země a Praha je jedno z nejkrásnějších měst Evropy a světa. Je to velká čest a velká odpovědnost pracovat zde. Ale život není jenom v práci, Praha má spoustu míst, kde můžete dobře strávit čas. Nedaleko od velvyslanectví jsou dva parky. Jeden z nich je doslova sousedící s velvyslanectvím — park Stromovka. Na pracovišti velvyslanectví se tak můžete uvolnit. Takže personál velvyslanectví má možnosti i pro odpočinek,“ pochvaloval si lokalitu v rozhovoru pro Sputnik v roce 2018.

Ve vzpomínaném v rozhovoru pro Sputnik si Zmejevskij podle Hlídacího psa postěžoval, jak se ještě před jeho příjezdem psalo, jak v Praze „povede hnízdo špiónů“ a uváděla se prý „nějaká nebetyčná čísla“ o počtu lidí na ruské ambasádě. „Ale jak jsme počítali, nesouhlasí tato čísla s celkovým počtem našich zaměstnanců, ani včetně rodinných příslušníků a dětí. Toto hovoří samo za sebe. Myslím si, že konspirační teorie jsou samozřejmě populární a bylo to tak vždycky, ale nemají nic společného s realitou, přinejmenším v tomto případě,“ prohlásil Zmejevskij, který ovládá angličtinu a francouzštinu. Je rozvedený a má dospělou dceru.

Procedura jmenování velvyslance

V Česku probíhá jmenování velvyslance tak, že jej ministr navrhuje vládě. Po schválení je návrh předložen k podpisu prezidentovi republiky, který velvyslance jmenuje. 

„Poté je životopis designovaného velvyslance zaslán přijímající zemi, která během týdnů až několika měsíců vysloví souhlas – agrément. Ve výjimečných případech dotyčná země souhlas nevydá. Odmítnutí je znakem vážných problémů, které spočívají ve výhradách přijímající země vůči navrhované osobě nebo vyplývají z negativních vztahů mezi zeměmi. Nejčastější formu odmítnutí představuje mlčení, tedy neudělení agrément po dobu několika měsíců," uvádí ministerstvo zahraničních věcí na svých stránkách.

Jméno nového velvyslance je veřejně potvrzeno až ve chvíli, kdy jej potvrdí právě hostitelská země. 

Lavrov má pověst labilnějšího diplomata

Jak to vypadá, tak Česko i Rusko mají velvyslance vyrovnané. Ohledně ministrů zahraničí stojí na straně Česka nový šéf diplomacie Jakub Kulhánek, který mezi únorem a listopadem 2014 působil jako náměstek ministra obrany, v letech 2014 až 2016 byl náměstkem ministra zahraničních věcí a od června 2018 do dubna 2021 náměstkem ministra vnitra. 

Jeho protějšek, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, v roce 1972 vystudoval Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě. Prezident Vladimir Putin ho 9. března 2004 jmenoval ministrem zahraničních věcí, kdy ve funkci nahradil Igora Ivanova.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ve funkci zůstal i po demisi vlády...

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ve funkci zůstal i po demisi vlády Dmitrije Medveděva, kterého nahradil nový kabinet Michaila Mišustina. (21. ledna 2020)

Lavrov se nevyhnul ani skandálům. V září 2008 zaujal britský i světový tisk poměrně nediplomatický slovník, který ruský ministr použil v telefonickém rozhovoru s britským ministrem zahraničí Davidem Milibandem. Podle deníku The Daily Telegraph, který ocitoval některé upravené části rozhovoru, byly původní Lavrovovy výroky v rozhovoru natolik vulgární, že je nebylo možné v původním znění publikovat. 

Lavrov použil mnohokrát především slovo „fuck“ a jeho odvozeniny. Podle Aktuálně.cz si Lavrov pověst labilnějšího a agresivního diplomata vybudoval již jako velvyslanec Ruska při OSN.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Lidé mohou od 10. 5. venku odložit roušku. Otevřou obchody i další služby

Rozvolňování protikoronavirových opatření pokračuje. Lidé budou moci od 10. května venku odložit roušku a kromě obchodů...

Slepce v doprovodu dcery zabil kamion, ženu viní z usmrcení z nedbalosti

Z usmrcení z nedbalosti obvinili policisté ženu, která loni v březnu v centru Plzně vstoupila spolu se svým nevidomým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Anonym pohrozil útokem na školku. Policie má poplach, neví na kterou

Policie se zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu. O kterou přesně jde, zatím úřady nevědí....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Cermat si dělá, co chce, přijímačky ještě ztížil, stěžuje si EDUin

Na podobě letošních přijímacích zkoušek na střední školy se podle neziskové organizace EDUin ukázalo, že Cermat vytváří...

Prezidentská kancelář přijde o drobné, nebude na biodiverzitu v Lánech

Kancelář prezidenta republiky bude mít příští rok nižší rozpočet, než má letos. Může za to úbytek peněz z evropských...

Sokolovská už nebude uhelná, po těžbě firma vsadí na slunce a vítr

Už jen na několik let se měří na Sokolovsku doba, kdy zde bude ještě možné těžit hnědé uhlí. Společnost Sokolovská...

V krasu objevili dóm s krápníky, jeskyňáři se k němu brodili bahnem

Jeskyňáři objevili dosud neznámý dóm. Má plochu třicet na třicet metrů, leží pod dvojicí závrtů a nachází se na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...

Mohlo by vás zajímat