Soudci se pustili do velkých kauz amnestie, Berka se jí nejspíš dočká

  13:26aktualizováno  13:26
Soudci už řeší velké a vleklé hospodářské kauzy, na které se vztahuje kontroverzní část amnestie. Rozhodnutí zatím buď nepadla, nebo je nechtějí komentovat. Otevřená už je případná amnestie pro soudce Jiřího Berku nebo pro obžalované v kauze Poldovky či vytunelovaného fondu Trend.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Zatím se to jeví, že na pana Berku se amnestie bude vztahovat. Konečné rozhodnutí ale přísluší senátu," řekl iDNES.cz soudce Zdeněk Kučera.

Právě Kučera bude spolurozhodovat o amnestiích pro obžalované v kauze údajných zmanipulovaných konkurzů na firmy. "Na obžalované se amnestie určitě stahovat bude, nebude to ale na všechny," doplnil Kučera. Je totiž možné, že ne u každého z šesti obžalovaných řízení trvá déle než osm let, což je podmínka daná amnestií (text prezidentské amnestie čtěte zde).

Kučera se kauzou zaobírá od minulého týdne a rozhodnutí, koho a zda amnestovat, nepadne v nejbližších hodinách. "Nejsem si jist, zda to stihnu tento týden, protože je to případ složitý. Navíc soudíme další kauzy a připravujeme rozhodnutí o amnestii v jednodušších věcech," podotkl Kučera, místopředseda táborské pobočky Krajského soudu v Českých Budějovicích.

Krajský soud v Ústí nad Labem, kde Berka dříve pracoval a kde už deset let pobírá polovinu svého platu, protože je postaven mimo funkci, tak má ještě několik dnů čas na to, aby spočítal, kolik milionů Berkovi bude muset vyplatit na ušlé mzdě. "Konkrétní částku zatím neznám," doplnil v pondělí předseda soudu Milan Kohoutek.

Soudy znovu řeší fond Trend i Poldovku

Více než osmileté kauzy, u kterých obžalovaným hrozí méně než 10leté vězení, otevřeli už i na jiných soudech. Například Krajský soud v Plzni posuzuje čtyři. "Rozhodování se týká devíti osob. Jde o trestné činy zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, poškozování věřitele, vydírání a zbavení osobní svobody. Konečné rozhodnutí náleží příslušným senátům," popsala Alexandra Vaňková z Krajského soudu v Plzni.

V Ostravě soudci prověří do deseti velkých kauz. "Zatím ovšem nemám informaci, že by u nich byla vyhotovena příslušná usnesení, takže předpokládám, že je soudci ještě studují," uvedl místopředseda Krajského soudu v Ostravě Vít Veselý.

Amnestie

Na Krajském soudu v Hradci Králové soudci řeší amnestii v rámci kauzy vytunelovaného fondu Trend. "V tomto zatím nebylo rozhodnuto," informovala mluvčí soudu Jana E. Kliková. Rozhodování o amnestii v kauze vytunelované společnosti KTP Quantum a kauze firmy Progres Invest podle Klikové náleží Vrchnímu soudu v Praze. V případě Progres Investu by se amnestie vztahovala pouze na Pavla Dvořáka, protože jeho komplic Vladimír Michek je souzen jako uprchlý.

"V současné době vytváříme souhrn věcí. Tipuji, že velkých hospodářských věcí k abolici (zastavení trestního řízení, pozn. red.) bude tak deset až dvanáct. Zatím jsme o nich ale nerozhodovali," informoval mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt.

"U Krajského soudu v Českých Budějovicích jsou vytipovány asi tři věci, soudci se nyní seznamují se spisovým materiálem, který má i tisíce stránek, a řeší, zda to na abolici bude, nebo ne," popsala mluvčí soudu Ivana Vobejdová.

"Máme vytipované tři kauzy, z nichž jedna se týká Stehlíků a Poldovky. Zatím rozhodnuto nebylo, protože jde o složitou věc a spis je nyní kvůli posudku u znalců, takže jsme si jej vyžádali, ale na soudu zatím není," řekl iDNES.cz soudce  středočeského krajského soudu Stanislav Černecký.

Brněnský krajský soud žádnou velkou kauzu k zastavení trestního řízení zatím neobjevil. Na Krajském soudě v Ústí nad Labem se zatím soudci k největším případům neprokousali.

Kvůli zastavování trestních řízení už skupina zhruba 20 senátorů připravuje podání k Ústavnímu soudu. Alena Dernerová, která je iniciátorkou celé akce, iDNES.cz řekla, že v pondělí jej podat nestihnou, ale počítá s tím do konce tohoto týdne (více o snaze zapojit do věci i Ústavní soud čtěte zde).

Podle soudců se tato věc jejich práce nijak nedotýká. "Protože amnestie už byla vyhlášena, a tudíž je potřeba na ni okamžitě reagovat," vysvětlil mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

Další kauzy se ukážou během týdne

Velké kauzy řeší také na vrchních soudech. Ani tam ale amnestie zatím nemá konkrétní výstup v podobě zastaveného trestního řízení.

"Intenzivně na tom pracujeme. Předpokládáme, že by se amnestie vztahovala na dva případy, které se táhnou déle než osm let. Rozhodnutí je otázkou maximálně dvou týdnů, protože u jednoho z případů je více pachatelů a spis je objemnější," řekl iDNES.cz Angyalossy. Na jaké konkrétní velké kauzy by se amnestie mohla vztahovat, nechtěl upřesnit. Jen dodal, že se jedná o hospodářskou trestnou činnost.

"Použití článku II amnestie na jednotlivé trestní kauzy prověřujeme, případně pak soudci rozhodují v neveřejných zasedáních," uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková s tím, že zatím nebude konkrétnější. "Konkrétnější s ohledem na formu rozhodnutí budeme až poté, co se s danými rozhodnutími seznámí účastníci řízení standardní formou doručení," doplnila Lhotáková.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Provoz na koridoru mezi Brnem a Břeclaví byl obnoven po jedné koleji

Provoz na trati mezi Brnem a Břeclaví blokovalo několik hodin stržené trakční vedení. Dálkové spoje jezdily odklonem, i...

Přejmenujte Sokolák na Ostrov Karla Gotta, navrhuje občan Budějovic

Po nejrůznějších nápadech, jaká místa by se měla jmenovat po zesnulém zpěvákovi Karlu Gottovi, přišel s dalším návrhem...

Zeman spolu s Čaputovou otevře 16. listopadu Český dům v Bratislavě

Prezident Miloš Zeman 16. listopadu navštíví Slovensko. V Bratislavě se sejde s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a...

Olomoucký kraj otočil, slevové karty drah přijme i ve svých vlacích

Cestující budou moci od 1. ledna příštího roku při jízdě osobními a spěšnými vlaky po Olomouckém kraji dál používat...

Najdete na iDNES.cz