Radary, vrtulníky, časem možná i tanky. Armádu čeká nebývalé zbrojení

  14:17aktualizováno  14:17
Po řadě chudých let se česká armáda „přepíná“ do zbrojícího módu. Zhoršující se bezpečnostní situace ve světě je důvodem, proč její rozpočet do roku 2020 má vzrůst na zhruba 70 miliard korun z letošních 47,5. Vojáci mají dostat i množství nové techniky, které se jim v posledních letech nedostávalo.

Obrněnců Pandur chce armáda přikoupit dvě desítky. Ve spojovací a velitelsko-štábní verzi. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Armáda chystá zbrojení za zhruba 150 miliard korun. „Nakupovat se budou bojová vozidla, děla, různé druhy radarů, drony a také vrtulníky,“ píše v podrobném materiálu MF DNES.

Jednou z oblastí, na které se chce Česká republika výrazně zaměřit, jsou vzdušné síly. V Náměšti nad Oslavou a v Pardubicích chce cvičit zahraniční piloty vrtulníků a letadel včetně stíhaček Gripen. Jak rozsáhlý výcvikový program to bude, to záleží mimo jiné i na tom, zda si gripeny pořídí slovenské letectvo. Počítá se ale s účastí středoevropských letců a také Švédů.

Armáda chystá i doplnění personálních stavů - reálně nyní má 22 tisíc profesionálních vojáků, cílem je 27 tisíc. Některé útvary mají jen 50procentní naplněnost a jsou tak prakticky nenasaditelné - rozhodně ne v prostředí, kde je potřeba zabezpečit rotace vojáků a případné nahrazování ztrát.

K závazku je pořád daleko

Přestože český obranný rozpočet nyní roste vysokým tempem - podle ministra obrany Martina Stropnického meziročně o 9,5 % - ke hranici dvou procent HDP, k níž se Česko zavázalo při vstupu do NATO, to má stále pořádně daleko. „Realistický plán Česka je dosáhnout této hranice v roce 2030,“ říká Stropnický. Nyní Česko dává na obranu jen něco málo přes jedno procento HDP.

Odborníci upozorňují, že armáda by nedokázala vstřebat masivní skokové přidání desítek miliard korun ročně a peníze by přišly vniveč. Na druhou stranu je i rok 2030 relativně daleko - v protikladu ke změnám bezpečnostní situace ve východní Evropě a na Blízkém východě.

150 miliard na investice

Ministerstvo obrany a armáda se nyní řídí novým dokumentem, nazvaným Koncepce výstavby Armády ČR (KVAČR). Zhruba 150 miliard v příštích deseti letech má jít na investice - nákupy techniky, munice a vybavení. Nejen zbrojní, například v pondělí ministerstvo oznámilo, že za cenu do dvou set milionů korun pořídí 2 500 přístrojů nočního vidění. Výrazně větší investicí pak bude nákup nových mobilních radiolokátorů.

Těžištěm investic ovšem bude výzbroj. „Dokupovat se budou obrněné transportéry Pandur, děla s dostřelem 40 kilometrů, samohybné minomety či vrtulníky,“ vyjmenovává MF DNES.

Podle deníku chce Česko pořídit dvanáct ozbrojených víceúčelových vrtulníků, čtyři transportní stroje a do roku 2024 i nové bitevní helikoptéry. Ty by nahradily nyní provozované vrtulníky ruského původu Mi-24/35.

Gripeny, které má Česko pronajaté do roku 2027 (více o prodloužení pronájmu zde), čeká v nejbližší době doplnění o schopnost útočit na pozemní cíle (více o nové schopnosti gripenů zde).

Na zemi pak armádu čeká vyřazení letitých náklaďáků Praga V3S a původem sovětských pásových bojových vozidel pěchoty BVP. Vojsko chce dokoupit stovku nových tatrovek a také kolem čtyř desítek obrněnců Titus, vozidel z kategorie MRAP (odolná proti nástražným systémům a léčkám, pozn. red.).

Ačkoliv se v konfliktu na Ukrajině ukázalo, že konstrukce tanku T-72 nezadržitelně stárne, česká armáda si tři desítky těchto provozovaných strojů plánuje ponechat nejméně do roku 2030 s tím, že v polovině příští dekády se podle ministra Stropnického rozhodne o jejich náhradě či modernizaci.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Za deset let se Praze povedla jediná silniční stavba, říká odborník z ČVUT

Ti, kdo plánují dopravní infrastrukturu, by měli dávat velký pozor na demografické údaje, konstatuje Martin Höfler z...

Za svoz komunálního odpadu si Pražané připlatí, svoz bioodpadu zlevní

Svoz komunálního odpadu v Praze podraží o třicet procent. Změnu znění vyhlášky o svozu odpadu dnes schválili pražští...

Teplé počasí vydrží i tento týden, postupně bude přibývat srážek

Po téměř letním víkendu bude i začátek nového týdne slunečný a teploty přesáhnou dvacet stupňů Celsia. Mírné ochlazení...

Premium

Experimentujete s dětmi, varují lékaři rodiče. Bez vakcíny jsou v ohrožení

Stále více rodičů v Česku odmítá dávat své děti očkovat. Situace je přitom dost vážná. Jedním případem za všechny je...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz