Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina
PŘEHLED AKTUÁLNÍCH POVODŇOVÝCH UDÁLOSTÍ
23:22
Tímto končíme po dvou týdnech s on-line zpravodajstvím z povodní. Děkujeme za přízeň. Dobrou noc. Redakce iDNES
22:40
Kvůli poplachu v okolí neratovické Spolany byla podle agentury DITA uzavřena část silnice I.třídy I/9 v úseku mezi obcemi Byškovice a Obříství. Úsek se objíždí stejně jako při povodních, tedy směrem na Mělník z obce Líbeznice přes Kostelec nad Labem.
21:20
V okolí neratovické Spolany byl preventivně vyhlášen chemický poplach. Ze skladu uvnitř areálu závodu totiž unikl chlor. Jedovatý plyn unikl během jeho zpracování na chlornan. V nedaleké Libiši byla naměřena zhruba třetinová koncentrace chlóru než jakou povoluje norma pro pracovní prostředí. Ze Spolany opět unikl chlór
20:49
České dráhy ve 20 hodin zprovoznily úsek Praha, Masarykovo nádraží - Roztoky na trati do Kralup nad Vltavou pro osobní i nákladní dopravu. Vlaky pojedou sníženou rychlostí. V pondělí by měla být osobní doprava obnovena v plném rozsahu.
20:18
S úklidem v ústecké Matiční ulici pomohou žadatelé o azyl z pobytového střediska v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku. Pracovat budou společně s dobrovolníky organizace Člověk v tísni. V Ústí nad Labem bude 13 žadatelů o azyl pomáhat minimálně do 26. srpna.
19:37
Severočeská energetika zprovoznila od rána v Ústeckém kraji deset trafostanic. Zatopeno nebo vypnuto jich tak zůstává 54. Celkem je v oblasti kolem Labe postižené povodněmi 1867 trafostanic. Nejvíce odpojených trafostanic, celkem 38, má Litoměřicko.
19:28
Litoměřický krizový štáb eviduje ještě zhruba 300 lidí, jimž okresní úřad zajišťuje přechodné ubytování. Jejich domy jsou buď stále podmáčené, anebo je statik dosud neschválil k obývání.
18:45
Následky záplav pomůže České republice zvládat také Světová zdravotnická organizace (WHO). Její představitelé dnes jednali s ministryní zdravotnictví Marií Součkovou.
18:14
Mánesův most je ode dneška průjezdný, potvrdila policie agentuře DITA. Nadále je však uzavřena Křižovnická ulice a nábřeží Na Františku, na Malé Straně trvá zákaz vjezdu do Valdštejnské i na Klárov.
18:07
Materiální a finanční pomoc v těchto dnech nabízejí České republice Švýcarsko, Izrael a Bulharsko. To rovněž nabídlo možnost přijmout děti evakuované z postižených oblastí do svých rekreačních středisek.
Více
17:40
Přes 1000 tun odpadu denně vyvážejí Technické služby města Ústí nad Labem z oblastí postižených záplavami. Od začátku úklidu přibylo na skládkách kolem 4500 tun velkoobjemového odpadu, jako jsou skříně, pohovky, zničené vybavení a obsah zaplavených sklepů.
17:31
Po záplavách stále ještě nefungují některé pobočky bank a bankomaty. Uzavřeny zůstávají pobočky v Kralupech nad Vltavou, pražském Karlíně, Revoluční ulici či na Staroměstském náměstí.
17:21
Povodeň narušila v Praze 1 statiku dvou domů. Ve čtvrtek večer začal praskat známý dům U stoleté báby na Kampě na břehu Vltavy. U domu ve Stárkově ulici čílo 4 se vytvořila kaverna a objekt začal sedat.
17:18
České dráhy do odvolání zrušily všechny mezinárodní vlaky jedoucí do Německa přes Děčín kvůli zničené trati na německé straně. Ze stejných důvodů nefunguje už přes týden také železniční přeprava kamionů RoLa z Lovosic do Drážďan. Dráhy obnovily provoz všech osobních vlaků z Děčína přes Ústí nad Labem směrem na Prahu.
17:15
Zásobování pitnou vodou v Ústeckém kraji je podle generálního ředitele Severočeských vodovodů a kanalizací Josefa Švermy bezproblémové. Jedinou výjimkou je oblast Lovosic a několika přilehlých obcí. Tam, kde voda dosud neteče, jsou obyvatelé zásobováni cisternami.
17:12
Celkové škody, které v Třeboni na Jindřichohradecku způsobily záplavy, dosáhnou 1,2 miliardy korun. Z toho podle odhadu třeboňské radnice budou 300 až 400 milionů korun činit škody na majetku města.
16:43
Záplavy provázel ve Středočeském kraji v týdnu od 12. do 18. srpna výrazný pokles veškeré trestné činnosti. Méně se kradlo, násilná kriminalita téměř vymizela a zhruba o polovinu ubylo dopravních nehod, řekla středočeská policejní mluvčí Soňa Budská.
16:33
Řidiči by se měli hlavnímu městu raději až do večerních hodin vyhnout - asi hodinové zdržení je na Letné do centra a v oblasti Modřanské i Břežanského údolí směr Zbraslav. Magistrála je poměrně dobře průjezdná směrem k D1, naopak do Holešovic musí řidiči počítat s kolonami. Průmyslový okruh od D5 k Barrandovu je na stupni 4-5, jinak kolem stupně 3. Na Novovysočanské a Husitské je provoz na stupni 4, hlásí agentura DITA.
Více
16:27
České dráhy ve 20 hodin zprovozní úsek Praha, Masarykovo nádraží - Roztoky na trati do Kralup nad Vltavou pro osobní i nákladní dopravu. Vlaky pojedou podle zástupkyně ředitele pro média Zdeňky Celé sníženou rychlostí 30 km v hodině.
16:25
Policie odtáhla minulý týden ze záplavových oblastí hlavního města 880 automobilů, z toho 120 aut si řidiči dosud nevyzvedli, řekl ředitel Technické správy komunikací Kamil Kotek. Policie vyzývá majitele těchto vozidel, aby tak neprodleně učinili.
16:07
Voda z vodovodů v hlavním městě splňuje podle primátorova náměstka Petra Švece všechny předpisy a Pražané ji mohou bez obav pít. Platí to i pro části metropole, které zasáhla povodeň. "S vodou není žádný problém. Aby byla ještě větší pravděpodobnost, že ve vodě bakterie nebudou, přidává se do ní chlór."
15:40
Bez plynu stále zůstává více než 12 tisíc zákazníků Pražské plynárenské, tedy asi polovina z celkového počtu odběratelů odpojených kvůli povodním. Z toho je 10 500 zákazníků z oblastí nejvíce postižených povodní, z Těšnova a Karlína, informovala mluvčí firmy Dagmar Hartmanová.
15:38
Své expozice v prostorách, které nebyly postiženy záplavami, zpřístupní Národní galerie v Praze příští týden návštěvníkům zdarma. Vybírat se bude jen dobrovolné vstupné. Získaná částka bude věnována na povodňové konto Nadace Člověk v tísni, řekla Martina Šťastná z tiskového oddělení galerie.
15:26
Písecký kamenný most z první poloviny 13. století, prokazatelně nejstarší kamenný most v Čechách, přišel o zábradlí a jednoho z andělů. Odolal ale záplavové vlně, která se přes něj valila. Město, v němž voda způsobila škody převyšující miliardu korun, do dvou týdnů vyhlásí výběrové řízen na rekonstrukci této významné památky.
15:26
Záplavy v Karlovarském kraji způsobily škody za 110 milionů korun. Seznam škod odeslal krajský úřad na ministerstvo financí s žádostí o státní pomoc při obnově území postiženého živelní pohromou, řekl karlovarský hejtman Josef Pavel.
15:00
Poslanecká sněmovna chystá kvůli likvidaci škod po povodních další mimořádnou schůzi. Šéf dolní komory Lubomír Zaorálek (ČSSD) po jednání sněmovního organizačního výboru řekl, že schůze se uskuteční 12. září.
14:58
Kontejnery s hořlavými chemikáliemi, které při povodni uplavaly z neratovické Spolany, zatím firma nedokáže z Labe vytáhnout. Zůstávají proto přivázané ke stromům u řeky nedaleko Obříství na Mělnicku.