Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina
ON-LINE REPORTÁŽ
21:34
Na zvláštní krizovou telefonní linku se mohou obracet nevidomí nebo jinak zrakově postižení lidé, jimž zkomplikovaly život povodně. Operátoři jim v případě potřeby zprostředkují průvodce, osobního asistenta nebo jim zajistí nové zdravotní pomůcky. Linku, jejíž číslo je 02/21551219, zřídil Nadační fond Českého rozhlasu.
21:15
Dva muže, kteří rabovali v záplavami postiženém Terezíně na Litoměřicku, zadržela policie. Ráno odcizili před domem v Palackého ulici dvě starožitné skříně, které se na ulici sušily.
20:05
Slovensko poskytne České republice další vodní čerpadla a dezinfekční prostředky na odstraňování následků povodní. Rozhodl o tom dnes vládní kabinet premiéra Mikuláše Dzurindy a zároveň uložil ministru vnitra Ivanovi Šimkovi, aby koordinoval poskytnutí pomoci průběžně podle požadavků české strany.
19:55
Obec Bezdědovice u Blatné potřebuje vysoušeče. "Potřebovali bychom zapůjčit 15 až 20 vysoušečů zdí," sdělila iDNES starostka Milada Kubátová. Lidé mají volat na telefonní číslo 0603/866 331.
19:52
Strakonická ulice je stále uzavřena v úseku mezi Lahovicemi a Barrandovským mostem. Podle agentury DITA je úsek zatím provizorně zprůjezdněn pouze pro vozidla integrovaného záchranného systému. Termín otevření tohoto úseku i pro ostatní motorová vozidla zatím není znám. "Do konce tohoto týdne to ale určitě nebude", řekl mluvčí magistrátu Martin Kupka.
19:44
Město Děčín už zkontrolovalo téměř všechny domy. Zatímco u obytných domů zatím nejsou hlášeny žádné vážné poškození statiky, u nebytových objektů už tomu tak není. "Nejvíce je poškozeno zázemí tenisových kurtů a kuželkárna za hlavním nádraží," sdělil iDNES místostarosta Pavel Sinko.
19:39
Meteorologové varují před přívalovými dešti v oblasti Šumavy a Černého lesa. Podle Povodí Vltavy však zatím nová povodeň nehrozí. "Předpokládaný srážkový úhrn na dnešní noc 20 mm by neměl nijak ovlivnit tok samotné Vltavy v jižních Čechách, ke zvýšení hladin na přítocích by mohlo dojít, nemělo by se však jednat o nijak dramatický nárůst", informovala agenturu DITA pracovnice dispečinku Povodí Vltavy.
19:31
Další ze zemí, které České republice v souvislosti s povodněmi nabídly humanitární pomoc, je Norsko. Velvyslankyně Norského království v Praze Eva Andersen Wickmanová hejtmanovi Ústeckého kraje potvrdila, že Norsko poskytne finanční částku ve výši 2 milionů norských korun.
19:21
Prudká bouřka se přehnala nad Karlovarským krajem. V Údolí u Lokte na Sokolovsku se rozvodnil místní potok a voda natekla do jednoho domu. Na místě jsou nyní hasiči. "Přehnala se tu obrovská průtrž mračen. Blesk uhodil přímo do radnice a půlka náměstí v Lokti je bez proudu," řekl starosta Lokte Jiří Kolařík.
19:20
Děti na územích postižených záplavami budou plošně očkovány proti nakažlivým chorobám, jejichž propuknutí hrozí. Vláda dnes rozhodla, že na očkování a nákup vakcín poskytne ministerstvu zdravotnictví 111 milionů korun.
19:15
Zatopené sklepy, části domů, voda na polích i silnicích a protržená hráz rybníka zůstaly dnes v několika okresech Plzeňského kraje po prudké asi hodinové dešťové přeháňce. Na Klatovsku a Tachovsku museli dokonce hasiči kvůli vodě evakuovat několik lidí. "V Újezdu u Klatov se po dešti protrhla hráz rybníka a hasiči museli evakuovat osoby z domu na samotě," řekl mluvčí krajských hasičů František Vaško.
19:09
Australský konzulát v Praze byl kvůli záplavám dočasně přestěhován z Klimentské ulice v Praze 1 do hotelu Radisson SAS Alcron ve Štěpánské ulici číslo 40 v Praze 1. Konzulát bude zajišťovat z prozatímní kanceláře hotelu plnou konzulární pomoc australským občanům v České republice. Lidé se mohou obracet na telefonní číslo 02/22820090.
19:01
Až metr hluboký vodní proud vtrhl do Sytna na Tachovsku po prudké dešťové přeháňce. Kvůli valící se vodě musela být uzavřena hlavní silnice z Plzně do Stříbra. Hasiči dokonce na člunu vyvezli dva důchodce, jejichž dům náhle obklopila voda proudící do obce. "Bude tady určitě osm až deset vyplavených domů," odhadli místní obyvatelé.
18:50
S opadnutím záplav přibývá poruch na vodovodní síti v Praze. "Snažíme se poruchy okamžitě opravovat, ale ne do všech oblastí nás zatím policie pustí," řekla mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková. K dnešku bylo například hlášeno několik závad na vodovodním rozvodu v Holešovicích. Firma je podle Dvořákové odstraňuje, ale dvě poruchy zůstávají v ulici Komunardů.
18:43
O pomoc při obnově Velké Chuchle, kterou zasáhly povodně, žádá dobrovolníky starosta této pražské části Stanislav Fresl. "Uvítali bychom až 40 lidí, kteří by pomáhali při odklízení naplavených věcí. Velmi nutně bychom potřebovali zapůjčit vysoušeče, zatím nemáme ani jediný. Uvítáme i další věci, například holínky a rukavice," řekl starosta.
18:32
Nechranické přehrady na Chomutovsku už vodohospodáři začali vypouštět vodu. Zadržovali ji od pátečního večera, aby na Litoměřicku na soutoku Ohře s Labem omezili vylévání vody z koryta řeky. Tím umožnili rychlejší pokles vody v kriticky zaplavených oblastech.
18:26
V obnovování dodávek plynu v hlavním městě pokračuje po ničivých záplavách Pražská plynárenská. "Kromě oblasti Karlína, Těšnova a malé části Modřan se našim pracovníkům podařilo zprovoznit středotlaké plynovodní potrubí v celé Praze. V oblasti Modřan se plynovod tlakoval a napouštěl dnes," sdělila mluvčí firmy Dagmar Hartmanová.
18:21
Ve středních Čechách zasahovalo od začátku povodní 7000 profesionálních a dobrovolných hasičů z tamních okresů i dalších míst České republiky. Poprvé byli v roli vodních záchranářů ve čtvrtek 8. srpna, kdy evakuovali 210 lidí z břehů dolní Vltavy a kempů na Berounce.
18:11
Ministerstvo kultury předběžně odhaduje škody, které povodeň v České republice způsobila na kulturních statcích, na nejméně 2,3 miliardy korun. "Zatím byly vyčísleny jen předběžné škody na kulturních památkách, s nimiž hospodaří příspěvkové organizace v působnosti ministerstva," řekla mluvčí ministerstva Kateřina Besserová.
17:49
Do Ústeckého kraje dorazilo 2000 vakcín proti žloutence typu A jako humanitární dar z Lucemburska. Zásilku přímo z výrobního závodu vypravila civilní ochrana v dodávce s chladicím zařízením. "V úterý v noci ji na hraničním přechodu v Rozvadově převzal krajský epidemiolog," upřesnila mluvčí kraje Romana Konečná.
17:43
Pražští policisté nemají zájem o jídlo ze služební jídelny. Po vyhlášení nouzového stavu jim proviantní oddělení začalo rozvážet čtyřikrát denně jídlo v mrazících boxech po záplavových oblastech. Policisté si přitom platili jen provozní náklady. Policejní jídelna přitom mohla najednou uvařit až pět tisíc jídel. "Zájem o námi poskytovanou stravu se však začal postupně snižovat. Z původních patnácti set porcí jsme v sobotu vydali jen necelých dvacet jídel," uvedl pro iDNES vedoucí proviantního oddělení pražské policie Antonín Zaťko. Policisté si totiž raději brali jídlo od krizových štábů, které bylo zdarma. "Nikdo z nich už ale nevěděl, jaký je původ těchto potravin. Většinou jsou těsně před spotřební lhůtou, navíc rozvážené jen ve vozidlech, mimo chladící boxy," dodal. Policie nyní předala věc hlavnímu hygienikovi, aby celý případ prošetřil.
17:34
Dva průmyslové objekty v Papírenské ulici v Praze 6 nelze zachránit, a stavební úřad nařídil jejich demolici. Dalších pět rovněž průmyslových objektů v Papírenské se bude muset zbourat částečně. Tato čísla se však mohou postupem času ještě zvýšit, podotkl mluvčí Prahy 6 Martin Šalek.
17:31
Na stovky milionů odhaduje státní podnik Povodí Vltavy škody, které záplavy způsobily na jeho vodohospodářském majetku. "Myslím si, že za všechna povodí v celé České republice to budou částky v miliardách," řekl technický ředitel podniku Václav Kulhánek. Povodí si zatím vzalo na nápravu škod úvěr. "Předpokládáme, že stát bude na vodní hospodářství nějakým způsobem také myslet."
17:29
V Českých Budějovicích se podařilo zprovoznit signalizaci na křižovatce u Dlouhého mostu na mezinárodní silnici E55, která je ve městě nejdůležitějším dopravním uzlem na levém břehu Vltavy.
17:28
Do pondělí by měla Teplárna Ústí postupně obnovovat dodávky páry do většiny výměníkových stanic a přímým odběratelům ve městě. Josef Maier z tepelného hospodářství v Ústí, které vyrábí a rozvádí teplou vodu přímo do domácností, řekl, že téměř bezprostředně by měla dorazit teplá voda k lidem.
17:24
Španělská vláda nabídla materiální pomoc a vyslání expertů na obnovu národního kulturního dědictví. Letadlo španělských vzdušných sil dopraví do Česka v nejkratší lhůtě 40 vysoušečů, deset tun dezinfekčních prostředků a 1000 očkovacích dávek proti žloutence typu A.
17:17
Policie v Česku zatím eviduje deset až patnáct případů rabování, z toho osm v hlavním městě. Policejní prezidium není podle mluvčí Blanky Kosinové schopno o rabování poskytovat přesné údaje, protože rabování samo o sobě není klasifikovaným trestným činem.
17:02
MHD na Strakonické ulici do Chuchle by měla být v provozu do konce týdne. "Podle informací, které dnes mám, by mohla být městská doprava obnovena koncem týdne. Silnice by byla přístupná i zásobování či záchranné službě, osobním vozů zatím nikoli," řekl starosta městské části Praha - Velká Chuchle Stanislav Fresl.