Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina
ON-LINE REPORTÁŽ
21:37
Mnohé pražské radnice pomohou městským částem, které ničila velká voda. Například smíchovská chce uvolnit pro postižené téměř 80 milionů korun, žižkovská 20 milionů i pro mimopražské obyvatele. Praha 4 zatím uvolní pro obyvatele Karlína jeden byt nebo Praha 5 chce poskytnout nejvíce zaplaveným částem Prahy pětiletou bezúročnou půjčku.
21:13
Škody začali sčítat památkáři i kulturní instituce. V zámeckém areálu ve Veltrusích na Mělnicku podle nich rozvodněná Vltava napáchala škodu za více než 100 milionů korun. Škody od 50 do 60 milionů korun vznikly podle prvních odhadů v zámku Liběchov, v němž jsou vystaveny sbírky asijských kultur Náprstkova muzea v Praze. Česká filharmonie, jež sídlí v pražském Rudolfinu, utrpěla při povodni škody nejméně za 30 milionů korun.
21:08
Německá spolková země Sasko, která sousedí se severozápadními Čechami a je v Německu nejvíce postižena záplavami, zatím v Labi nezjistila zvýšené hodnoty rtuti a dioxinů. V Drážďanech to oznámilo zemské ministerstvo životního prostředí v reakci na obavy, že se tyto jedovaté látky mohly uvolnit z polabských podniků, včetně neratovické Spolany. Saské ministerstvo uvedlo, že se výrazně nezvýšily ani hodnoty dalších jedovatých látek a pesticidů, které se mohly při záplavách uvolnit.
21:01
Výsledky rozboru vzorků vody ze zaplaveného okolí neratovické Spolany neprokázaly ohrožení zdraví a života obyvatel. Inspektoři však stále čekají na výsledky vzorků jedovatých dioxinů, které budou v pátek. Z předběžných výsledků zatím vyplývá, že v areálu není více uvolněné rtuti a dioxinů než před povodní. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek o tom informoval svého německého kolegu Jürgena Trittina, který přiletěl zkontrolovat rozsah škod.
20:33
Po osmi dnech odvolala povodňová komise v Ústí nad Labem třetí povodňový stupeň, ohrožení. "Kolem 19. hodiny dosahovala hladina 585 centimetrů, poprvé se pod 600 centimetrů dostala krátce před 15. hodinou," řekl ČTK pracovník zdymadel Střekov, kde je také vodočet. Běžná výška hladiny tu je kolem 2,5 metru.
19:41
Armáda posílila jednotky v zaplavených oblastech o dalších 500 lidí, takže na likvidaci následků záplav se podílí 8200 vojáků a 1420 kusů armádní techniky. Sedmá rota chemické ochrany se přesouvá do Prahy, kde bude likvidovat zkažené potraviny.
19:39
V areálu neratovické chemičky Spolana není více uvolněné rtuti a dioxinů než před povodní. Vyplývá to z předběžných výsledků České inspekce životního prostředí. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek o tom informoval svého německého kolegu Jürgena Trittina, který přiletěl zkontrolovat rozsah ekologických škod po záplavách. S Ambrozkem si prohlédl areál Spolany a z vrtulníku viděl i situaci v dalších chemičkách poblíž Labe.
19:36
Evropská investiční banka oznámila zahájení zvláštního programu urgentních půjček pro postižené oblasti v ČR, na Slovensku, v Rakousku a Německu. Banka může ve výjimečných případech financovat projekty až do 100 procent jejich ceny. Úvěry mohou být poskytnuty s výhodným úrokem a doba jejich splatnosti může dosáhnout až 30 let.
19:30
Hrad dohlíží na úklid na Kampě
19:27
Ministerstvo financí chce posílit letošní rozpočet o tři miliardy korun mimořádných příjmů. Peníze půjdou na povodně. "V roce 2002 stát získal větší mimořádné příjmy ve formě prémií emisí střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů. Loni tyto prémie činily 1,7 miliardy, letos to budou tři miliardy," řekl Jaroslav Dědič, mluvčí ministerstva financí. Návrh ve středu projedná vláda.
19:19
Policie začala šetřit příčiny, proč na dolním toku rozvodněného Labe uplavalo několik nákladních lodí. Uvolnilo se nejméně 13 lodí, některé musely speciální jednotky potopily pomocí trhavin.
19:10
Obyvatelé pražského Karlína budou moci od středy do domů v uzavřené části čtvrti. Magistrát oblast zpřístupní na zvláštní průkazku od 10 hodin. Lidé budou muset ze svých bytů ihned odstranit zkažené potraviny.
19:04
Vniknutí vody do stanice metra Palmovka způsobily podle dopravních podniků nedostatečně utěsněné roury pro kabely. Zátky asi 18 trubek, což je zhruba 80 procent, nápor vody při nedávných povodních nevydržely. Voda skrze roury vnikla do šachty a následně prorazila dvoje dveře. Od Palmovky směr Křižíkova byl tlakový kryt metra uzavřen, v druhém směru však voda z kabelových průchodek zaplavila stanice metra Českomoravská a Vysočanská.
18:58
Teplárna Ústí, která kvůli záplavám ve středu přerušila dodávky tepla do krajského města a některých podniků, zřejmě do dvou dnů začne vyrábět. "Mohla by začít dodávka tepla prioritním odběratelům, jako je nemocnice a kliniky. Nejpozději do konce týdne budeme informovat veřejnost o harmonogramu dodávky tepla do ostatních částí města," řekl mluvčí firmy Reda Rahma.
18:51
Praha se i po 18. hodině potýká s dopravním kolapsem. Legerova ulice kvůli nehodě stojí od Nuselského mostu až po centrum. Porucha tramvaje navíc zastavila dopravu, která nahrazuje trasu metra B. Praha je na pokraji dopravního kolapsu
18:51
Na řadu měsíců se budou muset Pražané i návštěvníci města rozloučit s představou procházky po malostranské Kampě. Jeden z nejoblíbenějších parků na břehu Vltavy je po záplavách zničen a čeká ho rozsáhlá rekonstrukce. Radní Petr Burgr odhaduje, že bude zavřen možná i rok.
18:45
Opoziční poslanci za ČSSD ve středočeském zastupitelstvu chtějí kvůli povodním změnit rozpočet kraje. Požadují svolání mimořádného zastupitelstva, které by převedlo 60 milionů korun z rozpočtové rezervy a pět milionů z humanitárního fondu na likvidaci škod po povodních. Hejtman Petr Bendl (ODS) návrh označil za předvolební populismus.
18:33
Ve většině obcí na Mělnicku už byla odklizena mrtvá zvířata. Záchranáři zatím nasbírali 16 tun zdechlin a 7,5 tuny potravin živočišného původu. Asanace na celém území okresu by měla být hotova do konce týdne.
18:18
Mnohé úřady práce již začaly sestavovat seznamy nezaměstnaných, kteří by mohli pomáhat při odstraňování následků záplav. Nezaměstnaným nebude nabídnuta krátkodobá práce do šesti měsíců, kterou by mohli odmítnout, ale práce, která bude trvat déle. Pokud nezaměstnaní delší než půlroční práci nepřijmou, hrozí jim pokuta až 20 tisíc korun a mohou přijít o podporu.
18:10
Policie má podezření, že se starosta obce Zálezlice na Mělnicku dopustil trestného činu obecného ohrožení během povodní. Kriminalisté mají důkazy, že starosta nejvíce poškozené obce ve Středočeském kraji byl několikrát o nebezpečí vyrozuměn. Podle ní však varování nedbal a nepodnikl včas kroky na záchranu obce.
18:01
Stock Plzeň, největší výrobce lihovin v zemi, zatím po záplavách neobnovil výrobu. Voda totiž poškodila elektroniku, která ovládá stáčecí linky. Škoda se odhaduje na 20 milionů korun.
18:00
Magistrát odhaduje, že pro Pražany, kteří kvůli záplavám přišli o svůj domov, bude potřeba 2300 až 3000 bytů. "Vyzýváme starosty městských částí, aby nepřidělovali byty z jiných důvodů než z důvodů havárie způsobené povodní," prohlásil primátor Igor Němec. Město má v trvalé rezervě pro případ havárií jen kolem 40 bytů.
17:54
Ze soudů, které sídlí v oblastech ohrožených záplavami, jsou dosud zcela uzavřeny čtyři: Okresní soud Plzeň-jih, Okresní soud v Litoměřicích a Okresní a Krajský soud v Ústí nad Labem.
17:40
Velvyslanec se do Roudné neodvážil
17:32
Pražská energetika připojila asi deset procent z více než 60 tisíc odběrných míst. Bez proudu stále zůstává zhruba 54 tisíc odběrných míst z celkových přibližně 670 tisíc, kterým společnost elektřinu dodává.
17:25
Ze soudů, které sídlí v oblastech ohrožovaných záplavami, jsou dosud zcela uzavřeny čtyři: Okresní soud Plzeň-jih, Okresní soud v Litoměřicích a Okresní a Krajský soud v Ústí nad Labem.
17:24
Na několika místech se v Terezíně na Litoměřicku propadla silnice. Důvodem je zřejmě poškození kanalizačních chodeb pod silnicí. "Povodňová voda to tam asi vymlela," řekl místostarosta Vít Bureš.
17:23
Historickou tabulku povodní na dolním toku Labe stále vede vodní katastrofa z roku 1845, kdy byly dosaženy hodnoty 1235 cm a průtok 6300 m3. Z předběžného výpočtu Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že během nynějších záplav byl u Mělníku na soutoku Labe s Vltavou naměřen průtok 5300 m3, což odpovídá pětisetleté vodě. Pro soutok Labe s Ohří, kde je směrodatný vodočet v Ústí nad Labem, byl vodní stav 1180 cm a průtok 5 100 m3, což znamená dvěstěpadesátiletou vodu.