Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina
ON-LINE REPORTÁŽ
23:59
Podle propočtů krizového štábu dojde zhruba do týdne zásoba 40 tun dezinfekčního prostředku chloraminu z rezerv veterinární správy. Do té doby musí Ústřední krizový štáb najít další dodavatele, řekl po jednání štábu ministr vnitra Stanislav Gross. Zatím jsou podle něj dvě možnosti - zahraniční pomoc a pomoc soukromých firem. "Jednáme se soukromým subjektem, který má k dispozici 200 tun této látky," řekl Gross.
22:36
Motoristé budou moci od pondělního rána jezdit Argentinskou ulicí a po mostě Barikádníků mezi Prahou 7 a 8. Podle informací pražské policie bude most otevřen pro městskou hromadnou dopravu a automobily do 3,5 tuny. Nyní mohou řidiči jezdit po Barrandovském a Hlávkově mostě a mostě Závodu míru. Také na ten mohou jen městské autobusy a vozy do 3,5 tuny.
22:26
Okresní povodňová komise na svém večerním zasedání odvolala stav ohrožení v obci Novosedly na Břeclavsku. Více než tisícovka evakuovaných občanů se mohla vrátit do svých domovů, odkud odešli v pátek ráno. "V obci ještě zůstane na pomoc šedesát vojáků a několik policistů," řekl předseda komise Dymo Piškula.
21:49
Poprvé od 11. září se uvolní magistrála u Svobodné Evropy, rozhodl krizový štáb. Od zítřka je vyhrazen jeden pruh pro autobusy nahrazující metro. Povodně uvolnily magistrálu u rádia
20:58
Lachtaní samici, která při povodni uplavala z pražské zoo, objevili ve vysychajícím zámeckém parku v Beřkovicích dobrovolní hasiči z okresu Rychnov nad Kněžnou. "Vyčerpané zvíře právě vezeme domů," řekl iDNES Petr Fejk, ředitel zoo. Z pětice pražských lachtanů se stále ještě nepodařilo odchytit samce Gastona. Ten je nyní už v Německu.
20:51
Česká republika využila nabídku pomoci z 18 států. V současnosti tu pomáhá 120 zahraničních záchranářů, dalších 85 se zapojí do akce hned večer nebo v pondělí ráno.
20:50
Mironet nabízí pomoc:
"Počítačová společnost MIRONET nabízí spoluobčanům a firmám pomoc při odstraňování následků povodní. Jedná se o čištění a oživení počítačů a počítačových sítí a odbornou konzultační pomoc. Veškerá poskytovaná pomoc je zdarma a nenavazuje na komerční aktivity firmy. Kontaktujte MIRONET - telefon 02-205 105 35."
- více ZDE
20:02
Poslední tisícovka evakuovaných obyvatel z Břeclavska se může ještě dnes večer vrací do Novosedel. V pátek dopoledne je úřady evakuovaly, protože se k vesnici blížila povodňová vlna o rozloze asi patnáct set hektarů. Voda začala tlačit na hráz potoka, pronikla až na hriště a k prvním domům. Díky čerpadlu, které přivezli hasiči z Hevlína, se však podařilo velkou část vody odčerpat a její hladina stále klesá. Hasiči očekávají, že budou vodu odčerpávat ještě další tři až čtyři dny.
19:37
V Holešovičkách je už otevřen most Barikádníků, ale jen pro osobní dopravu. Novinkou je i otevření nájezdů na Hlávkův most z nábřeží kpt. Jaroše.
19:26
Domy v Karlíně jsou v horším stavu, než pražský krizový štáb myslel. Asi 10% domů je životu nebezpečných, řekl radní Blažek. Čtvrť zůstává zavřená.
19:22
V Hřensku na Děčínsku vyteklo do řeky z místního penzionu zhruba 50 litrů ropných látek. Hasiči již veškerou látku zachytili pomocí norných stěn a posypali neutralizující látkou.
18:51
Pražský hygienik Vladimír Polanecký prohlásil, že dosud nebyl v metropoli zaznamenán žádný případ nákazy z vody. Neví ani o nikom, kdo by byl nakažen žloutenkou.
18:49
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Mario Böhme řekl, že záplavy nezpůsobily zdravotnictví velké škody. Pacienty zatím nepřijímá jen jediná nemocnice - v Praze Na Františku. Voda tu zničila elektrorozvody a kotelnu. Dokud nebudou opravené, zůstane zavřená.
18:24
Mezinárodní silnice E55 mezi Táborem a Českými Budějovicemi je už se zvýšenou opatrností průjezdná. Řidiči však musejí počítat s tím, že ve městech Planá nad Lužnicí, Soběslav a Veselí nad Lužnicí, které byly postiženy záplavami, je zdrží různá omezení.
18:08
Společnost CUP TOUR bus obnoví od pondělí v plném rozsahu pravidelnou autobusovou dopravu na lince Příbram - Praha a zpět. Dopravní společnost omezila linky v souvislosti se záplavami.
18:07
12 obětí na životech si vyžádaly rozsáhlé záplavy v Sasku. Uvedly to úřady v Drážďanech, které jsou jedním z nejvíce postižených měst na toku Labe. Dalších 108 lidí utrpělo zranění a 28 je nadále pohřešováno.
18:06
AIDS poradna v karlínském Domě světla, kde se lidé dozvědí, jak se chránit před smrtelnou nákazou virem HIV, a nechat si udělat bezplatně test, je kvůli povodním uzavřena. Nefunguje ani telefonická linka pomoci.
18:04
Karlův most bude znovu veřejnosti zpřístupněn zřejmě už v úterý. Experti s technikou zkontrolují podhledy a oblouky. Pokud bude výsledek dobrý, most otevřou, řekl jeho správce Antonín Semecký. Zatím se zdá, že je Karlův most vpořádku.