Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie
ON-LINE REPORTÁŽ
23:57
Posílené odčerpávání vody snížilo asi o dvanáct centimetrů hladinu velkého jezera, které nad obcí Novosedly vytvořila v minulých dnech řeka Dyje. Situace se stabilizovala a záchranáři odhadují další pokles hladiny vody do rána až o půl metru.
23:15
V jižních Čechách je stále řada silnic neprůjezdných. Většina uzavírek se týká silnic třetí třídy. Největší komplikace je na mezinárodní silnici E55, po níž nelze jet z Tábora do Českých Budějovic, a motoristé musejí jet přes Jindřichův Hradec. V Českých Budějovicích byl dnes pro městskou hromadnou dopravu otevřen Dlouhý most, přes nějž jezdí linky spojující střed města s velkými sídlišti na okraji. Nejvíc mostů bylo podle ředitele Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Zdeňka Nováka poničeno v okresech Prachatice a Český Krumlov.
23:11
Projekt výstavby rodinných domků, které by financoval stát a nemovitosti by pak převedl do vlastnictví obcí, připravilo pro oblasti postižené záplavami ministerstvo zemědělství. Ministr Jaroslav Palas s ním seznámil představitele jihočeských obcí Metly, Předmíř, Majdalena a Hluboká nad Vltavou. "Nedokážu nyní kvantifikovat, kolik je spadlých domů v celé ČR, ale určitě víc než 200," řekl.
23:09
Energetici na severu Čech, v Praze i ve Středočeském kraji postupně obnovují dodávky elektřiny a plynu, které byly přerušeny v oblastech postižených či ohrožených záplavami. Práce však zdržuje pomalu ustupující záplavová voda a často i voda spodní. Zlepšení situace zaznamenal Český Telecom, který eviduje stále asi 53000 telefonních stanic mimo provoz. Ještě v pátek však bylo nefunkčních zhruba 60000 stanic. Konečné číslo je ale pravděpodobně o něco vyšší, protože firma teprve zjišťuje míru poškození telefonních sítí na zaplaveném území.
22:58
V Ústí nad Labem klesla hladina Labe od pátku, kdy zde řeka kulminovala na výšce 11,85 metru o 1,45 metru. Viditelný pokles je i v Terezíně na Litoměřicku, kde voda na náměstí klesla o více než půl metru, ale stále zde dosahuje téměř metrové výšky. Voda klesá i v Děčíně a v nedalekém Hřensku.
22:56
Na nedostatek lopat, holínek, rukavic, pracovního ooblečení a oblečení pro děti si stěžují starostové měst a obcí na Děčínsku, Ústecku a Litoměřicku.
22:35
Povodní postižené historické město Český Krumlov se potýká s nedostatkem řemeslníků na odborné práce. Lidé, kteří čistí a opravují své zaplavené domy, zjišťují, že sehnat ve městě topenáře, plynaře či elektrikáře je velmi obtížné. "Volala jsem na několik firem, ale tam vůbec neberou telefony. Je jasné, že toho mají moc, ale radnice by to měla nějak koordinovat," uvedla majitelka penzionu Nina Alžběta Ilková. Jiní majitelé objektů si nestěžují. "Většinu věcí si uděláme svépomocí a pak musíme čekat," říká soused Ilkové. Někteří lidé si volají řemeslníky ze vzdálenějších oblastí. Starosta Antonín Princ připouští, že řemeslníků je nedostatek. Na druhé straně však říká, že se radnici hlásí firmy z nezaplavených oblastí a nabízejí pomoc.
22:14
Krizové centrum Magistrátu hlavního města Prahy zaslalo seznam nejpotřebnějších věcí: montérky, tepláky, kalhoty větších velikostí, oblečení na úklid jakékoliv, botasky, vojenské boty o velikosti 38 až 45, trika, čepice a kšiltovky, holínky, oblečení pro děti od deseti let, nové spodní prádlo pro muže i ženy. Centrum již nepotřebuje staré oblečení a oblečení pro kojence. - kontakty na krizové centrum
22:04
Greenpeace pronikla do areálu Spolany Neratovice a odebrala vzorky půdy z okolí budov zamořených dioxiny. "Vzorky jsme ihned odeslali k analýze do jedné z renomovaných německých laboratoří. Vyhodnoceny budou do deseti dnů," řekl odborný konzultant hnutí Miroslav Šuta. Mluvčí chemičky Miroslav Novák proniknutí na pozemek Spolany odsoudil, dodal však, že aktivita Greenpeace firmě nevadí.
21:56
Od neděle 18. srpna bude v Praze zprovozněna tramvajová trať v úseku Palmovka - Bulovka - Střelničná, která umožní lidem z Ďáblic a Kobylis lepší spojení do centra města. Do své pravidelné trasy se od neděle vrací tramvajové linky číslo 10, linka 31 se vrací do své pravidelné výlukové trasy, tedy Spojovací - Ohrada - Palmovka - Střelničná - Vozovna Kobylisy. Změněny budou trasy linek 8, 17 a 24. Tramvaje číslo 8 pojedou trasu Bílá Hora - Malovanka - Vozovna Střešovice - Hradčanská - Strossmayerovo náměstí - Náměstí Republiky - Masarykovo nádraží - Hlavní nádraží - Olšanské náměstí - Krejcárek - Palmovka - Vysočanská - Kolbenova - Hloubětín - Lehovec. Linka číslo 17 bude mít trasu Vozovna Pankrác - Náměstí Bratří Synků - Albertov - Karlovo náměstí - I. P. Pavlova - Náměstí Míru - Flora - Želivského - Krejcárek - Palmovka - Bulovka - Střelničná - Ládví - Sídliště Ďáblice. Tramvaje číslo 24 pojedou přes zastávky Vozovna Pankrác, Náměstí Bratří Synků, Albertov, Karlovo náměstí, Václavské náměstí, Hlavní nádraží, Olšanské náměstí, Flora, Želivského, Krejcárek, Palmovka, Bulovka, Střelničná, Ládví, Sídliště Ďáblice a zpět.
21:54
Dopravní podnik Praha i nadále pokračuje s vyčerpáváním vody v zatopených stanicích metra. Nejlépe je na tom stanice metra Nádraží Holešovice, kde velká část vody sama odtekla. "Teď je tam spousta bláta, které začínáme vyklízet," řekla mluvčí DP Kuchařová.
21:51
Pražský dopravní podnik odpoledne obnovil tramvajový provoz na tratích Palackého náměstí - Nádraží Braník a Výtoň - Albertov. Po své pravidelné trase tak jezdí i tramvajová linka číslo 16. Tramvajová linka číslo 7 se vrátila na pravidelnou trasu, kterou jezdí při výluce Černokostelecké ulice. Naopak změněny byly trasy tramvají číslo 3 a 24. Tramvaje číslo 3 budou jezdit z Lehovce přes Harfu, Palmovku, Krejcárek, Biskupcovou, Nákladové nádraží Žižkov, Olšanskou, Olšanské náměstí, Lipanskou, Husineckou, Hlavní nádraží, Jindřišskou, Václavské náměstí, Karlovo náměstí, Moráň, Výtoň, Dvorce do Nádraží Braník a zpět. Linka 24 pojede z Vozovny Pankrác přes Náměstí Bratří Synků, Albertov, Karlovo náměstí, Václavské náměstí, Hlavní nádraží, Olšanské náměstí, Floru, Želivského, Krejcárek do Palmovky a zpět. Od 17:00 byla dnes rovněž zavedena polookružní linka číslo 730 v Suchdole, v trase Výhledy - V Sedlci - Výhledy.
21:47
Očkování proti žloutence A chrání až po dvou týdnech. Dobrovolníci, kteří přijedou na pár dní pomáhat lidem v oblastech postižených velkou vodou, by proto již měli být očkovaní.
21:21
Škody, které způsobily záplavy v ústřední čistírně odpadních v Bubenči, činí podle prvního odhadu 250 milionů korun. Řekla to mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková. Stejný podnik oznámil, že voda poničilai hlavní stoku podél Haštalské ulice v Praze 1.
21:17
Většina lidí, kteří byli kvůli velké vodě evakuováni z Prahy 4, se již může vrátit domů. Povodňová komise městské části rozhodla, že v části Hodkovičky otevře objekty v ulici Šifařská, V náklích, Pod kopcem, Modřanská a V Hodkovičkách a s výjimkou domů číslo 3 a 4 v ulici V mokřinách. Domů se již mohli vrátit i lidé evakuovaní z Podolí a Braníka.
21:14
Hladina Vltavy v Praze klesla oproti středečnímu maximu již o 4,75 metru. Ve 20:00 byla v Malé Chuchli hluboká 314 centimetrů, řekl dispečer Povodí Vltavy. Řekou protékalo 1640 metrů krychlových za sekundu, což je stále nad hranicí stavu ohrožení. V Malé Chuchli je normální hloubka řeky 74 centimetrů.
21:12
Ministerstvo financí letos osvobodí od dovozního cla veškeré zboží, se kterým se nebude obchodovat nebo které lidem postiženým povodněmi darovali cizinci. Celní úřad tak například osvobodí od poplatků stavební materiály, mechanismy pro opravu nebo výstavbu budov a vybavení domácností. Ministerská vyhláška bude platit do konce roku 2003.
21:04
Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí mezi obce které o to požádají okresní úřady, padesát milionů korun na obnovu infrastruktury. Vyplaveným občanům dá úřad sto padesát milionů na opravy domů a bytů. Lidem, kteří si dají žádost na obecní úřad, je stát připraven poskytnout nízkoúročený úvěr ve výši tří procent. Peníze by přitom mohli splácet až deset let.
20:33
Pět ochránců přírody z Valašského Meziříčí na Vsetínsku odjelo se zásilkou humanitární pomoci do zaplavené obce Majdalena na Jindřichohradecku. Vezou vysoušeče zdiva, čerpadla vody, vaky na pitnou vodu, čisticí a hygienické potřeby a nářadí. Už před několika dny věnovala meziříčská radnice vesnici půl milionu korun.
20:13
Od pondělí bude uzavřena Radlická ulice v Praze 5 ve směru do centra, informují magistrátní internetové noviny. Budou tudy jezdit jen autobusy, které zde nahrazují metro.
20:11
Motoristé jedoucí od Příbrami se do hlavního města dostanou jen přes most Závodu míru na Zbraslavi. Poté, co ho přejedou, musejí jet do Dolních Břežan. Do města mohou i přes Písnici. Mohou jet i na Kolarovovu ulici v Praze 12, kde odbočí do Libuše.
20:08
Povodně mají pravděpodobně další, čtrnáctou oběť. Od středy pohřešují v Bítozevsi na Lounsku šestačtyřicetiletého muže. Policie předpokládá, že se nejspíš utopil v rozvodněné řece Chomutovce, která obcí protéká. Pátrání po muži zatím nebylo úspěšné. Musí se čekat, až voda opadne.
20:07
Česká filharmonie, která sídlí v neorenesančním Rudolfinu na Alšově nábřeží v Praze, říká, že se škody po ničivé povodni vyšplhají na milióny korun. Ředitel filharmonie Václav Riedlbauch zatím není schopen odhadnout, zda následky záplav neovlivní nadcházející koncertní sezonu. Voda zcela poničila strojovny, chlazení, vzduchotechniku i trafostanice.
19:54
Lékárníci nesmějí vydat bez receptu lék vázaný na lékařský předpis a to ani na zaplavených územích. Pokud se pacient takového léku dožaduje, mají ho poslat k jeho ošetřujícímu lékaři či k některému z kolegů. Jen v případech akutního ohrožení života se může lékárník rozhodnout, zda mu nepostačí některý z nestandardních dokumentů - například průkaz diabetika. Může se také rozhodnout pacientova lékaře kontaktovat telefonicky.
19:53
Hlavní mělnický most na tahu Kralupy nad Vltavou - Mělník je opět otevřen pro osobní dopravu.
19:45
Hráze na Dyji začali konrtolovat záchranáři krátce poté, co vyhlásili částečnou evakuaci v Drnholci. Jejím důvodem bylo prosakování vody v náspu poblíž ústí Litobratřického potoka. Ten proto vojáci obestavěli pytli. vodohospodáři se chystají zkontrolovat všechny hráze v okolí Jevišovky, Nového Přerova, Drnholce a Novosedel.
19:03
Pražská zoologická zahrada se postupně začíná vzpamatovávat po ničivé povodni. Horní část zahrady, kde lidé najdou její původní obyvatele spolu s evakuovanými zvířaty, se otevře pravděpodobně příští sobotu. Spodní část se bude otevírat po částech, nejdříve ale příští sezonu.
18:26
V Hřensku je zatopeno 113 ze 135 domů. Záchranáři ale povolili vstoupit čtyřem lidem do hotelu Klepáč a vařit v něm pro hasiče a policisty. Ti by se totiž jinak k jídlu nedostali, Hřensko je odříznuto od světa.