Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie
ON-LINE REPORTÁŽ
15:24
Předseda Evropské komise Romano Prodi řekl, že EU pomůže ČR tak, jako by už byla členem unie. Přislíbil pomoc ve výši dvou miliard korun, které by měly jít na obnovu dopravy a ekologie v postižených oblastech.
14:41
Lidé, kteří se nemohli kvůli záplavám dostat do práce, mají nárok na neplacené volno. Pokud povodeň postihla jejich podnik a znemožnila jim pracovat, měli by za tuto dobu dostat od zaměstnavatele 60 procent svého průměrného výdělku, informoval vedoucí tiskového odboru ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Hrubý. Podle něj nárok na volno a náhradu mzdy mají i ti, kteří pomáhají zvládat následky povodní.
14:18
Kvůli opravě vozovky po povodních bude zhruba do 17:00 uzavřena silnice číslo 362 Crhov - Olešnice v Jihomoravském kraji. Objížďka je vedena přes obce Loucký dvůr - Křtěnov - Olešnice. Už od čtvrtka je uzavřena silnice I. třídy Štěpánov nad Svratkou - Hodonín, kde byly poškozeny mosty a vozovka po povodních, informoval Ústřední automotoklub.
14:16
Manželka prezidenta Dagmar Havlová zřídila na pomoc lidem postiženými katastrofálními záplavami humanitární konto. "Paní Havlová se písemně obrátila na pražský magistrát a nabídla pomoc při zásobování záchranářů. Nadace nyní pracuje také na konkrétní podobě dlouhodobé pomoci. Zaměřit se chce i na nejhůře postižené oblasti Prahy zejména Karlín," řekl mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. Číslo konta, kam mohou zájemci posílat peníze na pomoc lidem postiženým záplavami, je 1000353089/3500.
14:14
Obyvatelé z evakuované části pražského Radotína se s klesající vodou řeky Berounky postupně vracejí domů. Stav domů v ulicích, z nichž technické služby a dobrovolníci odstranili bláto, kontrolují stavbaři a členové krizového štábu. Jsou-li v pořádku, mohou v nich lidé bydlet, ač jsou stále bez elektřiny. Přistavují se kontejnery na odpad, řekl starosta Jiří Holub.
14:05
Mrtvolu 44letého muže, který utonul v úterý v noci v potoce ve Slušticích v okrese Praha-východ, nalezl ve čtvrtek tamní občan. Slušticím se přitom povodňová vlna vyhnula, deště však rozvodnily potok v obci. Muž zřejmě neodhadl sílu proudu, který ho zachytil a strhl pod hladinu.
14:02
Záplavy v Plzni zatím nezpůsobily žádnou ekologickou havárii. Hasiči pouze zasahovali u tří případů malého výtoku pohonných hmot ze zatopených garáží a aut. "Pokud někde hrozí únik barev, laků a ropných produktů, zorganizuje krizový štáb zdarma jejich odvoz," řekla vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Dagmar Bernášková. V případě, že si firma zajistí odvoz vlastními silami, přijímají sběrné dvory veškerý nebezpečný odpad zdarma.
13:59
Labe v Ústí zřejmě kulminuje kolem výšky 11,8 metru. Pravděpodobně tak už nevystoupí nad hranici 12 metrů. "Vypadá to, že to je už kulminace. Pohybuje se to jeden centimetr nahoru a dolů. Moc velké rozdíly tam už nebudou," řekla Pavla Zajícová z Povodí Labe. Labe ve městě je už od 11. hodiny na zhruba stejné úrovni.
13:57
Velká voda v Libereckém kraji napáchala na komunikacích škody za 82 milionů korun. Zhruba 40 milionů představují škody na silnicích I. tříd. Na opravu komunikací nižších tříd bude třeba 30 milionů a dalších 12 milionů korun na poškozené mosty. O peníze budou úřady žádat státní fond dopravy.
13:50
Starosta Prahy 7 Tomáš Dub svolal na odpoledne do budovy úřadu sedmé městské části na 13:00 schůzku se zástupci firem, které byly postiženy povodněmi. O dvě hodiny později chce o situaci ve čtvrti informovat majitele domů.
Diskutujte o povodních:
* od 13 hodin odpovídají na Mobil.cz mluvčí všech mobilních operátorů
* od 14 hodin bude odpovídat na iDNES pražský primátor Igor Němec
13:38
Rozpočtový odborník ODS Martin Kocourek připustil, že občanští demokraté navrhnou předlohu, která by zablokovala příjmy z privatizace a umožnila využít tyto peníze na financování rekonstrukce a rozvoje oblastí zasažených povodněmi.
13:34
Částkou ve výši téměř 8,5 milionu korun se rozhodlo přispět na pomoc České republice také Norsko. Švýcarsko pošle požadované vybavení a Argentina v případě potřeby dobrovolníky i experty na likvidaci škod. V Německu a Španělsku byla zřízena konta, na něž mohou lidé přispívat dary obětem povodní.
13:31
ČSSD přidá na vládní povodňové konto dva miliony korun, rozhodlo vedení sociálních demokratů. US-DEU bude o výši i formě finanční pomoci postiženým lidem rozhodovat v nejbližších dnech.
13:24
Kolem padesáti převážně starších občanů Terezína, kteří neuposlechli výzvy k evakuaci, nyní odvážejí ze zatopených domů vojáci v obojživelném voze. Terezínké náměstí zaplavila voda do výše 150 centimetrů a stále slabě stoupá.
13:15
V Karlíně padají další podmáčené domy. Krátce před 13 hodinou se částečně zřítil vnitřní trakt evakuovaného domu čp.92. "Propadlo se první patro podkroví a klenba ve sklepě," upřesnil iDNES vyšetřovatel pražských hasičů Josef Hyršl.
13:13
Až 10 tisíc vojáků, včetně studentů vojenských škol, se bude podílet na odstraňování následků záplav, rozhodl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Armáda přechází do mimořádného režimu. Kromě aliančních jsou přerušena všechna vojenská cvičení i běžný výcvik vojáků.
13:10
Do svých domovů se během dneška bude moci postupně vrátit až tři čtvrtě evakuovaných obyvatel Prahy 1. Lidem, nikoli automobilům, bude zpřístupněna podstatná část Starého a Nového Města, Josefova a Malé Strany. Nadále uzavřena zůstane Petrská čtvrť a Haštalská ulice, kde se propadají vozovky. Nepřístupné bude nadále i okolí Anežského kláštera a čtvrti na Františku, ulice Karolíny Světlé a Divadelní.
13:04
Druhá vlna povodní v jižních Čechách pravděpodobně zničila zatím neupřesněné množství ze 700 vysoušečů, které přivezli hasiči po prvních záplavách. Jihočeský kraj potřebuje ještě více než 1000 vysoušečů, má jich ale jen zlomek.
13:01
Komise pro cenné papíry se obává, aby se těžkou finanční situaci řady obyvatel po záplavách nesnažily zneužívat osoby vykupující akcie. Kupci mohou přímo kontaktovat občany a nabízet za akcie peníze ihned. Využívají ale neznalosti cen na veřejných trzích, kde později cenné papíry sami prodají.
12:55
Záplavy zřejmě nebudou mít výraznější dopad na ceny zemědělských plodin. "Většina ploch byla ještě před záplavami sklizena, navíc stále ještě zbývají zásoby obilovin z loňské sklizně. Nedá se tedy čekat, že by se výkupní ceny plodin výrazněji zvyšovaly," řekl Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou.
12:48
Zaplavené Labe v litoměřickém okrese začíná pomalu ustupovat. V Roudnici nad Labem voda od čtvrtka klesla o 40 centimetrů. Nepatrně se hladina začala snižovat i v Litoměřicích. "Jde to milimetr po milimetru, ale i to je dobře," řekl ČTK místostarosta Litoměřic Antonín Terber.
12:40
Krizový štáb požádá jihočeského hejtmana, aby v rámci vyhlášeného nouzového stavu povolil uzavření podstatné části centra Českých Budějovic pro osobní dopravu. "Bez tohoto opatření se nám nepodaří plynule vyklidit velké množství odpadu po záplavách. Těžkým nákladním automobilům s návěsy překážejí osobní vozy, které zde mnohdy bezdůvodně projíždějí či parkují. Navíc mohou vzniknout další škody," řekl primátor Miroslav Tetter.
12:38
Benzina a.s., provozovatel zhruba 310 čerpacích stanic, měla zaplaveno pět míst. Jakýkoli únik pohonných látek v minulosti i dalších dnech firma vylučuje. "Vše je hermeticky utěsněno," řekla mluvčí Lenka Svobodová. Zatopenými místy byly Litoměřice, Lovosice, Libčice, Ústí nad Labem a Argentinská ulice v části hlavního města Holešovice.
12:36
Srážky již nezpůsobí další vzestupy řek. Na severozápadě republiky ještě dnes v přeháňkách a bouřkách naprší více srážek, než je obvyklé, ale o víkendu by i na Moravě měly trvalejší deště ustat. V Čechách meteorologové očekávají do deseti milimetrů srážek, na Moravě a ve Slezsku do 15 milimetrů. V sobotu a v neděli by denní úhrny v celé republice neměly přesáhnout pět milimetrů, což je normální množství.
12:34
O zrušení stavu nouze v Karlovarském kraji požádal ministra vnitra Stanislava Grosse hejtman Josef Pavel. Opatření by mělo napomoci zejména západočeským lázním, které začaly pociťovat odliv klientů obávajících se cesty do České republiky.
12:32
Ústecký okresní úřad předpokládá, že by hladina Labe už dnes v noci klesala a to zhruba o pět centimetrů za hodinu. Předpokládá se, že v sobotu ráno by pak byla ve výšce 11,50 metru. Podle webových stránek ústeckého magistrátu hladina řeky v půl jedenácté dopoledne dosáhla 11,80 metru.