Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Pomlázka se nezakazuje, důležitá je však empatie. Části žen zvyk není příjemný

Pověstmi opředené šlehání pomlázkou se letos kvůli opatřením pravděpodobně neuskuteční. Část žen si oddychne. S touto velikonoční tradicí totiž není spojena jen legrace, ale mnohdy i bolest či ponížení. A smí muži vlastně ještě šlehat? Samozřejmě ano. Důležitá je však ohleduplnost a debata o tom, zda je dotyčné šlehání příjemné, nebo ho strpí jen z povinnosti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Přesně určit, kdy šlehání žen pomlázkou vzniklo, není možné. Jak uvádí Pavel Horák z Etnologického ústavu Akademie věd ČR, původní středověká i novověká podoba pomlázky totiž počítá s mrskáním pro obě pohlaví.

„Tím, že to uvádí zpráva z roku 1610, se dá pak dovodit, že důraz na to, že mrskat mohou pouze muži, bude tedy novověký, ze 17. nebo 18. století a dále. Přesné datum nebo bod zlomu nedokážu určit,“ popsal.

Pro některé ženy je však zvyk nepříjemný až ponižující. Na jedno děvče může nastoupit hned několik mužů, kteří se často nezdráhají šlehat víc než jen symbolicky a používají přitom i hrubou sílu, po které i vznikají modřiny a podlitiny. Případně nezohlední prosby nebo strach, když dané ženě není takový kontakt příjemný.

Ještě ve středověku však podle Horáka zprávy popisovaly šlehání po ramenou a rukou, přičemž nejprve měli muži šlehat ženy a pár dní poté zase ženy muže. „Cílem bylo získat od druhého pohlaví velikonoční vejce. Důkazy o krášlení velikonočních vajec, kraslic, jsou až pozdější, z osmnáctého století,“ uvádí.

Schovávání do skříně, opilí koledníci

„Žádné vyložené trauma z Velikonoc nemám, ale doteď si pamatuju, jak jsem se jako malá schovávala před tátou a bratrovými kamarády do skříně. Už tehdy mi přišlo ponižující, že by se měl někdo dotýkat té části mého těla a ještě tak, že mě to bolí,“ vzpomíná nyní pětadvacetiletá studentka Klára. 

Jak dodává, poté si vymohla, že pomlázku z velikonočních tradic její rodina vynechá. „Vyšlo to tak nějak přirozeně, prostě viděli, že mě ani mámu to fakt nebaví, tak toho nechali,“ konstatuje.

„Že mě někdo vyšlehá, to mě nijak neuráží, když to jsou moji přátelé nebo rodina. Ale často vidím, jak se při tom kluci hrozně opijí a pak jsou na některé ženy zbytečně brutální. To mi vadí,“ myslí si o tradici Jana, která vyrostla na vesnici, kde se velikonoční zvyky dodržují více než ve městech.

Premiér Babiš prohnal manželku Moniku. Pomlázka u premiérů byla v rouškách

Pomlázku na svou manželku vytáhl vloni také premiér Andrej Babiš.

Velmi nepříjemnou zkušenost pak popisuje politoložka Anna Durnová, která se kromě vývoje současných demokracií a rolí emocí v oblasti vědy a zdraví zabývá také tématem bolesti v kultuře.

„Vidím to jako dnes. V předsíni já a tři kluci. Je mi deset, možná jedenáct. Mám na sobě černou skládanou sukni, kterou běžně nosím do divadla. Ségry totiž říkaly, že přes sukni to nebolí. Pro jistotu mám pod sukní i nějaké noviny, protože tihle tři od paneláků, jak jim provozně říkám, jsou známé firmy,“ popsala s tím, že kluci byli větší a starší než ona. Umělohmotným karabáčem tehdy dostala i před záda. 

„Zatímco modráky na zadku a červená šmouha na zádech zmizely do týdne, trauma a pocit hlubokého ponížení jsem si sebou nesla dobrých pětadvacet let,“ přiznává.

S pomlázkou a empatií

Jak popisuje nyní, šlehání pomlázkou patří do oblasti zásahů do těla druhého, takže tato tradice je svým způsobem intimní. Doteky v rámci velikonočních tradic jsou něco jiného než bití, které v pořádku není. „Od toho jsou případně dedikované sexuální praktiky, které probíhají po dohodě všech zúčastněných,“ dodává.

„Tělesné prožívání v naší kultuře nepatří do veřejné debaty. Protože tam nepatří, může být skryto i utrpení s ním spojené. Může docházet k tomu, že něco se děje nepozorovaně, mlčky, bez protestu – protože o těchhle věcech se přece nemluví,“ doplňuje Durnová k nepříjemným zkušenostem žen.

KVÍZ: Jak se vyznáte ve velikonočních tradicích

Jak však podotýká, pro mnoho lidí je ono šlehání pomlázkou jen záminka k návštěvě, ke společnému oslavení svátku, při kterém ke šlehání mnohdy ani nedojde. „Myslím si, že bychom se měli soustředit na to, zda je dostatek prostoru pro vyjádření názoru, a zároveň bychom v momentě, kdy dívka nebo žena řekne, že si něco nepřeje, neměli naléhat, nijak ji stigmatizovat, prostě bychom to měli přijmout,“ zdůrazňuje.

S tím souhlasí také ředitelka České ženské lobby Hana Stelzerová: „Cílem by měla být radost ze vzájemného setkávání, i když to nyní bohužel není možné. K této tradici by neměl patřit strach a násilí. To není příjemné, ani z legrace,“ uvedla. 

Jak potvrzuje, některým ženám velikonoční šlehání může dokonce připadat ponižující. „Moc by se mi líbilo, kdyby k této tradici patřil spíše respekt jeden k druhému, nic přece není na tom se zeptat, zda daná žena chce ‚vyšlehat‘ nebo pouze přivítat koledníky a obdarovat je,“ konstatuje.

Podle Durnové je pak především otázkou žen, co dovolí. „Musí si umět říct, co je a co není v pohodě, jak chtějí, aby s nimi bylo zacházeno. Stejně tak si chlapci a muži musí umět říct, zda se té hry chtějí zúčastnit.“

Velikonoce se nezakazují

V souvislosti s Velikonoci je třeba také připomenout mýtus, který rádi šíří odpůrci Istanbulské úmluvy. Ti tvrdí, že úmluva zakazuje Velikonoce. Pravda to není. V roce 2018 to vyvracel například tehdejší ministr spravedlnosti Jan Kněžínek nebo Rada Evropy.

Jedná se, možná i záměrně, o mylný výklad odstavce, který říká, že „smluvní strany přijmou nezbytná opatření k prosazování změn sociálních a kulturních vzorců chování žen a mužů za účelem vymýcení předsudků, obyčejů, tradic a veškerých dalších zvyklostí, které jsou založené na myšlence méněcennosti žen nebo stereotypním pojímání rolí žen a mužů“.

Jak však Rada Evropy podotýká, úmluva pouze říká, že kulturní nebo náboženské tradice nemohou být používány jako ospravedlňování násilí na ženách – celospolečenském a celoročním, zakořeněném ve výchově postavené na genderových stereotypech. Velikonoce úmluva tedy samozřejmě nezakazuje.

Jak také Durnová uzavírá, smyslem feministické diskuze o Velikonocích rozhodně není snaha vymazat tento zvyk z naší kultury nebo tvrdit, že všichni muži, kteří chodí s pomlázkou, jsou násilníci. 

„Ta diskuze má otevřít prostor pro debatu, co pomlázka dělá s naším obrazem ženského těla, co může dívkám a chlapcům způsobit, co se za ni může schovat,“ uvedla s s tím, že debaty o Velikonocích často nepřipouští jiné příběhy než ty, že je to pro všechny zúčastněné legrace.

Ženská zkušenost však může být často jiná. I proto je důležité naslouchat a s empatií vnímat své blízké, kterým pomlázka může být nepříjemná.

Babiš: Důkazy jsou přesvědčivé. Bylo by lepší, kdyby Zeman osobně reagoval

  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Česko se rozhodlo vyhostit z ruské ambasády desítky dalších lidí

Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví. Vyplývá to ze čtvrtečního oznámení ministra zahraničí Jakuba...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Česko se rozhodlo vyhostit z ruské ambasády desítky dalších lidí

Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví. Vyplývá to ze čtvrtečního oznámení ministra zahraničí Jakuba...

Napjatým vztahům navzdory. Česko za týden navštíví kontroverzní Noční vlci

Ruský motorkářský klub Noční vlci blízký Vladimiru Putinovi opět projede Slovenskem a Českem. Cestou vítězství, která v...

NATO stojí za Českem. Spojenci odsoudili agresivní ruské akce

Státy NATO vyjádřily Česku plnou podporu a odsuzují narušení české suverenity, uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek....

Porazil Napoleona a osvobodil Evropu. Poté byl český vojevůdce zapomenut

Premium Historik a člen klubu vojenské historie Karel Sáček připomíná, že do našich dějin patří i maršál Karel I. Filip...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...