Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Věkové hranice se bortí: k volbám v šestnácti, na studia v důchodu

  7:30aktualizováno  7:30
Plán poslanců snížit věkovou hranici pro získání řidičského průkazu na 17 let rozpoutal diskusi o tom, zda by neměly padnout i jiné věkové limity. Už se připravuje zrušení studentské hranice 26 let.
Volit budou možná už šestnáctiletí. Ilustrační foto

Volit budou možná už šestnáctiletí. Ilustrační foto | foto: David PortMAFRA

Nyní jsou největším životním zlomem mladých Čechů a Češek osmnácté narozeniny - mohou začít volit, nemají už zakázáno popíjení alkoholu, mohou získat řidičák. Věkové hranice se ale možná začnou měnit. O posunech uvažují nynější poslanci.

Výhody i pro studenty vysokých škol starší 26 let

Nejchatrnější je zřejmě věková hranice 26 let, do níž může mladý člověk využívat statusu studenta. To znamená, že pokud navštěvuje denní studium na univerzitě nebo vyšší odborné a střední škole, požívá sociální výhody. Nemusí například platit zdravotní a sociální pojištění. Zároveň má zpravidla právo na levnější vstupenky či jízdenky hromadné dopravy.

Pád této věkové hranice je součástí programového prohlášení vlády. Z celkových 240 tisíc českých studentů vysokých škol by tuto úpravu jistě přivítalo patnáct tisíc, kteří již oslavili šestadvacáté narozeniny. Podle analýzy ekonomů Saviny Finardiové a Jakuba Fischera by stát musel odvádět pojišťovnám za studující o 125 milionů ročně víc než nyní.

"Chceme reformu podpory vysokoškolských studentů, kde by se dávky a daňové úlevy směrované k rodině studenta změnily na přímé podpory studenta nevázané na jeho věk," říká k tomu premiér Petr Nečas.

Řidičský průkaz už po sedmnáctých narozeninách

Ve středu německá vláda schválila návrh na změnu věkové hranice pro udělování řidičských průkazů. Pokud návrh schválí tamní parlament, budou mladí Němci moci od Nového roku žádat o řidičák už v sedmnácti letech. Do svých osmnáctých narozenin ale budou muset jezdit pod dohledem zkušenějšího šoféra.

Tento návrh se líbí i českým poslancům a je velká naděje, že by mohl být schválen i u nás. Sedmnáctiletí řidiči jsou obvyklí i na silnicích v Rakousku či Británii. Návrhem se nyní bude zabývat meziresortní dopravní komise.

ŘÍDIT AUTO BY MOHLI UŽ I NEZLETILÍ

Vláda přemýšlí o řidičáku od sedmnácti let

K volbám do zastupitelstva obce už v šestnácti letech

Před volbami se objevily názory, že by měli mít právo volit i lidé mladší 18 let. Dříve to navrhovala také exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Ta si představovala, že by lidé k volebním urnám chodili už od šestnácti let.

I nyní je možná změna věkové hranice pro volby na spadnutí, přestože mezi poslanci nepanuje shoda. Hovoří se ale jen o volbách "nižšího řádu", tedy nikoli parlamentních, ale komunálních. "Pokud by to bylo pro komunální volby, pak bych byl asi pro," uvažuje ministr Pavel Drobil (ODS).

"V komunálních volbách by mohli volit mladší 18 let, protože tam je to spíš o tématech než o velkých politických idejích," nebrání se diskusi místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová (VV). "Ale u voleb do parlamentu bych to neměnila. Když se dělal průzkum ve středních školách, tak velkou oblibu tam měla Pirátská nebo Dělnická strana, což dle mého soudu ukazuje na to, že by měli mladí ještě trošku dozrát," míní Klasnová.

V některých německých spolkových zemích chodí volit své zastupitele a radní již šestnáctiletí. Volby už od šestnácti let nedávno navrhli také polští poslanci. "Vyspělost mladých je dostatečná, aby měli svůj názor," řekl počátkem roku dnes již zesnulý poslanec Grzegorz Dolniak, který zahynul při letecké tragédii u Smolensku. A mladí volí i v jiných zemích.

Naopak proti je poslanec Jeroným Tejc (ČSSD). "Proti snížení vypovídá situace z Rakouska, kde kvůli tomu posílily extremistické strany," upozorňuje.

Snížení věkové hranice trestní odpovědnosti

Největší diskusi loni vyvolala otázka, zda snížit věkovou hranici trestní odpovědnosti. Nový trestní zákoník, který poslanci schvalovali a jenž začal platit na začátku roku, totiž se snížením počítal. Za své činy by byli plně odpovědní již čtrnáctiletí místo patnáctiletých. Nakonec zůstala hranice zachována.

Že se tato diskuse znovu rozpoutá, je málo pravděpodobné, přestože někteří poslanci by rádi trestali vězením mladší děti. "Podle psychologů děti dospívají rychleji a měly by nést odpovědnost za své činy," zdůvodňuje to Klasnová.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) by nyní s hranicí nehýbal, ale již podal návrh na změnu zákona, aby bylo možné mladistvým deviantům nařídit ochrannou léčbu na neomezenou dobu. Nyní mohou opustit ústav v osmnácti letech.

ČSSD zase navrhuje, aby v případě vážných zločinů spáchaných mladistvými soudy posuzovaly trestní odpovědnost obžalovaných individuálně.

Děti a věk v cizině

Velká Británie

trestní odpovědnost od 10 let

alkohol od 18 let (pivo a víno od 16 let jen s jídlem)

pohlavní styk od 16 let

volební právo od 18 let

řidičský průkaz na auto od 17 let

Rakousko

trestní odpovědnost od 14 let

alkohol od 16 let

pohlavní styk od 14 let

volební právo od 18 let

řidičský průkaz na auto od 17 let

Německo

trestní odpovědnost od 14 let

alkohol od 18 let (pivo a víno od 16 let)

pohlavní styk od 14 let

volební právo od 18 let (v některých zemích od 21 či 16)

řidičský průkaz na auto od 18 let (plánuje se od 17)

Nizozemsko

trestní odpovědnost od 12 let

alkohol (do 15 % alk.) od 16 let

pohlavní styk od 12 let

volební právo od 18 let

řidičský průkaz na auto od 18 let

Autoři:

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Vary uzavřely prostor vedle Vřídelní kolonády, navíc zatéká do střechy

Další část karlovarské Vřídelní kolonády se uzavřela návštěvníkům. Diagnostik společnosti, která v letošním roce dělá...

Soukup mít svoji stranu nejspíš nebude. Vláda navrhne soudu její zrušení

Vláda Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) předloží podnět ke zrušení hnutí List Jaromíra Soukupa. Subjekt mediálního...

Na svůj výkon v ruské TV jsem upřímně hrdý, řekl starosta Pavel Novotný

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný v pondělním Rozstřelu přiznal, že je na své vystoupení v ruské státní televizi hrdý....

V brněnském bytě se našla mrtvola, kvůli chemikáliím nemohou místní domů

Policisté v Šámalově ulici v Brně evakuovali přes dvě desítky lidí z okolí bytu, v němž našli mrtvého muže a podezřelé...

Najdete na iDNES.cz