Drábek odvolal Šišku. Sám odstoupí, když se náměstkovi prokáže vina

  11:32aktualizováno  16:39
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek odstoupí, když se prokáže vina jeho prvního náměstka Vladimíra Šišky, kterého policie obvinila z podplácení. "Cítím plnou politickou odpovědnost za to, že jsem ho na ministerstvo přivedl," řekl Drábek. V úterý odpoledne obviněného úředníka odvolal.

Odstoupím, když se prokáže vina náměstka Šišky, slíbil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

To, že Šišku odvolá, oznámil Drábek už při ranním jednání předsednictva TOP 09. Obviněného prvního náměstka a dlouholetého Drábkova blízkého spolupracovníka, se který i podnikal, nahradil dosavadní ředitel kabinetu ministra Zdeněk Kadle.

"To odvolání bude platné po dobu vyšetřování. Já osobně jsem po devítileté intenzivní spolupráci přesvědčen, že to obvinění se neprokáže. Pokud by však jednoznačně byla prokázána jeho vina, tak v takovou chvíli jsem připraven opustit post ministra," prohlásil Drábek po jednání předsednictva TOP 09.

Kalousek: Bereme na vědomí a dáváme mu plnou podporu

Vedení TOP 09 v tuto chvíli ministrův postup stačí. "Předsednictvo TOP 09 vzalo na vědomí informaci ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, podporuje ho v jeho postoji a vyjadřuje mu plnou důvěru," řekl první místopředseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek.

Drábkův postup ocenil i šéf strany Karel Schwarzenberg. "Rád bych poděkoval panu ministrovi za jeho jednoznačný postoj," řekl předseda TOP 09. Když přitom v úterý pár minut po desáté dorazil do sídla strany na jednání předsednictva, bylo na Schwarzenbergovi znát, že nemá právě dobrou náladu. "Teď nebudu říkat nic, vůbec nic o tom nevím," odbyl otázku iDNES.cz, zda má Drábek stále jeho podporu.

Šišku a s ním i šéfa odboru IT Milana Hojera si protikorupční policie z Drábkova ministerstva odvedla v pondělí. Oba ještě týž den obvinila z podplácení, za což jim hrozí šest let vězení.

Skončí ve vazbě?

Detektivové protikorupční policie chtějí, aby obvinění Vladimír Šiška i Milan Hojer byli stíháni vazebně. Redakci iDNES.cz to potvrdil mluvčí elitního útvaru Jaroslav Ibehej. O návrhu nyní musí rozhodnout soud.

Ministra zatýkání v jím vedeném úřadě jen pár dní před krajskými a senátními volbami šokovalo. Když šel o pár hodin později k premiérovi Petru Nečasovi, aby mu vysvětlil, co se na ministerstvu práce děje, postěžoval si na policii.

"Situace, kdy první náměstek ministra je z něčeho obviněn a ministr se to ani na žádost od policie nedozví dříve, než se to dozví veřejnost a média, je podle mě skandální," řekl Drábek (více o tom najdete zde).

Proti tomuto tvrzení se nicméně v úterý odpoledne ohradil šéf protikorupčního útvaru Tomáš Martinec. "Chápu názory některých ústavních činitelů, že v této věci náš útvar zatím nepodal bližší informace. Na druhou stranu si však musíme uvědomit, že absolutní prioritou policie v rámci vyšetřování je, aby nedošlo k ohrožení objasnění skutečností důležitých pro trestní řízení," uvedl Martinec.

Kvůli zatčení Drábkova blízkého spolupracovníka vyzvali už v pondělí ministra k rezignaci někteří jeho straničtí kolegové. Například Karola Haasová, která vede kandidátku strany v Ústeckém kraji, zvažovat odchod by měl Drábek i podle olomouckého lídra Tomáše Chalánka.

Strana kauzu nespojuje s volbami. Přišla v době, kdy jí klesají preference

Pro TOP 09 je korupční kauza na Drábkově ministerstvu velmi citlivá. Přišla totiž těsně před volbami, které ukážou, zda má strana stabilní pozici i v krajích a zda dokáže zopakovat úspěch z voleb do Sněmovny. V nich svedla vyrovnaný souboj s ODS o pozici nejsilnější strany na pravici a vytvořila s ní a s Věcmi veřejnými koalici.

Pak však preference TOP 09 začaly klesat, když právě její ministři nejvíce "tlačili na pilu" při prosazování úsporných opatření, aby Česká republika snížila tempo svého zadlužování.

Nejen nepopulární úspory a zvyšování daní, ale i problémy při výplatě sociálních dávek při převodu této agendy na úřady práce, a také obvinění exministryně obrany Vlasty Parkanové kvůli okolnostem nákupu letounů CASA hodně ubraly ze 17 procent, která TOP 09 ve volbách do Sněmovny získala. I proto zatýkání na Drábkově úřadě vyvolalo těsně před volbami ve straně takovou nervozitu.

ČSSD požaduje audit, vyšetřovací komisi a odvolání Drábka

Opoziční sociální demokracie v úterý vyzvala premiéra, aby ministra Drábka odvolal z funkce. Požaduje také audit na zakázky v úřadě a zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny.

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc před jednáním Sněmovny o vydání Davida Ratha k

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc před jednáním Sněmovny o vydání Davida Ratha k

"Dvojice Drábek, Šiška utratila 2,4 miliardy na pochybných projektech IT. Sociální demokracie už v minulosti poukazovala na pochybný výběr dodavatelů. Ministr Drábek nepochybně nese odpovědnost za to, co se dělo na ministerstvu. Je to první případ, kdy byl náměstek ministra zatčen přímo v úřadě," upozorňuje šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. 

Podivil se nad tím, jak Drábek zpochybňoval činnost policie. "Očekávám, že premiér Nečas dostojí svým slovům, že nebude tolerovat korupci a ministra Drábka odvolá," uvedl Tejc.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Najdete na iDNES.cz