Po ostudné prohře ve volbách se liberecké špičky ČSSD vzdaly funkcí

  18:15aktualizováno  18:15
Vedení sociálních demokratů v Libereckém kraji reaguje na drtivou prohru ve volbách. Předsednictvo ČSSD rezignovalo. Tři zvolení zastupitelé nabízí své mandáty jiným, pokud budou jejich osoby překážkou pro koaliční vyjednávání.

Stranické funkce se vzdal například krajský náměstek pro dopravu Martin Sepp. | foto: MAFRA

Tlustým písmem se podepsali pod ostudnou porážku ČSSD ve volbách. Krajský předsedy strany Robert Dušek ale Martinu Seppovi, Pavlovi Petráčkovi a Zdeňku Bursovi stáhl kalhoty, i když brod je ještě daleko.

Ve čtvrtek večer řekl ČTK, že se vzdají svých mandátů v novém krajském zastupitelstvu. Zapomněl ovšem dodat důležitou věc.

"Pan předseda špatně odprezentoval, co jsem oznámil," upozornil Petráček. "Řekl jsem, že mu dávám jakýsi bianco šek a mandát složím, pokud by bylo moje jméno bylo překážkou při sestavování krajské koalice. A nebo kdyby se ukázalo, že jsem neoprávněně bral odměny za práci v dozorčích radách krajských nemocnic." Petráčkovi kolegové mluvili podobně.

Ze stranických funkcí však odstoupili všichni tři. Spolu s nimi odešli také další krajští místopředsedové ČSSD - hejtman Stanislav Eichler, jeho náměstek Radek Cikl, primátorka Liberce Martina Rosenbergová a Sylva Moravcová. Dušek zůstane předsedou do ledna.

Sepp vykonával v uplynulých čtyřech letech funkci náměstka hejtmana pro dopravu, Bursa dělal radního pro ekonomiku a Petráček radního pro sociální věci. Vítězové krajských voleb, Starostové, jim vyčítali, že v rozporu se zákonem o střetu zájmů si sáhli pro odměny za působení v dozorčích radách krajských nemocnic a společnosti Silnice Libereckého kraje.

Na přední místa se dostal i obviněný

"Mimořádně nás překvapilo, když sociální demokracie dala na přední místa své kandidátky lidi, kteří si nechali protiprávně vyplácet odměny za práci v krajských společnostech," prohlásil lídr Starostů Martin Půta. "Zpráva, že by byli schopni vzdát se svých mandátů, však svědčí o sebereflexi, jež není v české politice běžná," dodal.

Starostové sociální demokraty dlouhodobě kritizovali, jak Liberecký kraj vedou. "Nyní se do jejich poslaneckého klubu dostali lidé, kteří jako krajští radní porušili zákon. A s nimi spolupracovat nemůžeme," konstatoval krátce po volbách Půta. Mluvil o Seppovi, Bursovi a Petráčkovi. Bursu navíc policie obvinila z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Duškovo vyjádření, že se Sepp, Bursa a Petráček vzdají křesel v krajském zastupitelstvu, mohou Starostové chápat jako výzvu ke koaličnímu jednání. Před čtyřmi dny dostali nabídku od komunistů, ať se spojí s nimi a se sociálními demokraty.

"Pro nás je však stále hlavním cílem koalice se Změnou a ODS," uvedl Půta. "Po odstoupení Seppa, Bursy a Petráčka z krajského zastupitelstva nevylučujeme ani jednání s ČSSD."

Pokud by se náměstek hejtmana a dva radní svých mandátů skutečně zřekli, v krajském zastupitelstvu by jejich křesla obsadili liberecká primátorka Martina Rosenbergová, radní pro zemědělství Jaroslav Podzimek a starosta Ralska Miroslav Králík.

Rosenbergovou však policie stíhá pro stejný skutek jako Bursu. Králík čelí v Ralsku mimo jiné kritice za soutěž na výstavbu parkoviště. Prošetřuje ji antimonopolní úřad. Opozice obviňuje Králíka z poškozování města.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Vláda odmítne návrh, který by Pavla Zemana udržel ve funkci ještě sedm let

Před komisí hovořil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (29. srpna 2017).

Před prázdninami plnily náměstí protesty kvůli obavám, aby se ministryně spravedlnosti Marie Benešová nesnažila vyměnit...

O víkendu se vrátí tropy, sobotní teploty překročí v části země 31 stupňů

Lidé i ptáci v rozpálené Olomouci hledali osvěžení. (léto 2019)

Teploty v části Česka v sobotu překročí tropickou třicítku, vystoupají i nad 31 stupňů. To bude znamenat vysokou zátěž...

Najdete na iDNES.cz