Vedení ČSSD vzalo Machovcův odchod na vědomí, kauzami se zatím nezabývá

  17:20aktualizováno  17:20
- Kvůli aférám s používáním benzínových karet společnosti Chemapol volebními leadry ČSSD rezignoval ve čtvrtek na funkce člena Ústředního výkonného výboru ČSSD a místopředsedy středočeské organizace sociálních demokratů Karel Machovec. Informoval o tom tiskový mluvčí Středočeského regionu ČSSD Marek Semerád, který zároveň poskytl Machovcovo prohlášení o důvodech rezignace. Machovec v prohlášení uvádí, že je znepokojen aférami, které se týkají hospodaření ČSSD. Ústřední výbor ČSSD se však tímto Machovcovým činem nijak nezabýval. „Vzali jsme to nevědomí,“ uvedl místopředseda ČSSD Vladimír Špidla na tiskové konferenci. „Dále jsme se tím ale nezabývali,“ dodal a zároveň uvedl, že ústřední výbor nejednal ani o dalších aférách, jako je právě kauza benzinových karet.
Ing. Karel Machovec
* 15.7.1959, Poděbrady
absolvent Vysoké školy chemicko-technologické, obor měřicí technika, Praha, 1983
absolvoval postgraduální studium analytické chemie
vedoucí agrochemické laboratoře v zemědělském družstvu Choťánky, okr.Nymburk, -1991
kandidát KSČ, 1988
člen ČSSD, 1991-
Politická činnost Karla Machovce:
14.10.1996 - v rozhovoru pro Právo Karel Machovec prohlásil, že představu Miloše Zemana o řízení strany nepovažuje za správnou. Poprvé se tak postavil proti Miloši Zemanovi.
9.10.1996 - na 5.schůzi PS hlasoval spolu s poslanci Wagnerem, Teplíkem a Kunešem v rozporu s usnesením klubu ČSSD - tedy pro podporu návrhu státního rozpočtu, který tak prošel prvním čtením.
18.10.1996 - předseda ČSSD M.Zeman řekl, že bude-li Machovec na březnovém sjezdu strany zvolen místopředsedou a on předsedou, raději odstoupí z funkce.
24.11.1996 - předseda ČSSD Zeman vyzval Machovce k rezignaci na post místopředsedy strany, neboť zavinil nižší zisk ČSSD v senátních volbách.
14.12.1996 - zaslal Ústřednímu výkonnému výboru ČSSD dopis, v němž kritizuje situaci ve straně a chování předsedy Miloše Zemana - viz Práce/18.12.1996
16.3.1997 - podle informací ČT měl Miloš Zeman po Machovcově nezvolení místopředsedou prohlásit, že "je politickou mrtvolou" a "jeho kariéra v ČSSD v podstatě skončila"
9.4.1997 - podle MfD hodlá Machovec sjednotit vnitrostranickou opozici a založit vlastní frakci. Na přípravách se podílejí také bývalý ústřední tajemník strany Jiří Paroubek, bývalý poradce předsedy ČSSD Otto Novotný, Jaroslav Šabata a údajně svoji účast zvažuje i Petra Buzková.
19.4.1997 - diskusního fóra o novém stylu práce ČSSD se kromě Karla Machovce zúčastnili např. Jaroslav Šabata, Rudolf Battěk
nebo Jozef Wagner.
únor 1998 - Miloš Zeman v dopise středočeskému regionálnímu sdružení ČSSD uvádí, že doporučení vedení strany zařadit současné poslance na volitelná místky kandidátek v předčasných volbách se Machovce netýká. Zdůvodnil to tím, že Machovec často hlasuje v rozporu s názorem klubu a jeho prezentované názory, neobsahuje stranický program. Vedení středočeské organizace Zemanův dopis "zklamal".
22.3.1998 - středočeská organizace ČSSD vyškrtla Machovce ze třetího místa kandidátky pro předčasné volby do sněmovny. Důvodem bylo především Machovcovo účinkování v tzv.bamberské aféře. Před druhým kolem hlasování o odvolání Machovce (první nerozhodlo) vystoupit předseda poslaneckého klubu ČSSD Stanislav Gross a mimo jiné řekl, že podezřívá Machovce z toho, že je účastníkem zpravodajské hry proti straně a "nerozhoduje o svých krocích svobodně."
srpen 1998 - podle tisku byl jedním z vážných kandidátů na post náměstka ministra zemědělství ve vládě Miloše Zemana. Nakonec se jím nestal.
30.10.1998 - Machovec, kterého v r.1997 předseda ČSSD Miloš Zeman odstranil z vysoké politiky, vystupuje na politické scéně hned na třech místech současně: je členem zemědělské odborné komise ČSSD, viceprezidentem Agrární komory a členem jejího krizového štábu.
7.10. 1999 - Karel Machovec rezignuje na své funkce v ČSSD.

Kvůli využívání benzinových karet od firmy Chemapol Trans volebními lídry ČSSD -  už odstoupil bývalý první místopředseda sociální demokracie Karel Machovec.

Poté, co Miloš Zeman odmítl převzít za aféru politickou odpovědnost a místo toho prohlásil, že podobné skandály "generuje jeden bývalý zhrzený funkcionář", oznámil Machovec dobrovolný odchod z funkce místopředsedy středočeské ČSSD a člena ústředního výboru.

Machovec ztratil podporu i vlastního regionu, reprezentovaného zejména Stanislavem Grossem. "Smůla je v tom, že Karel vždycky všechno potvrdí novinářům, místoaby se ta věc nejdříve řešila na stranické půdě," zdůvodnil to v neformálním rozhovoru jeden ze zástupců středočeské ČSSD.

Veřejně však Richard Dolejš z této regionální organizace prohlásil, že Machovcovo rozhodnutí oceňuje. "Reagoval jako chlap," řekl Dolejš Českému rozhlasu.

Machovec svůj odchod z funkcí vysvětlil pouze zprostředkovaně - zaslal médiím své tiskové prohlášení: "Aféra, která se týká používání karet Chemapolu, se určitým způsobem týká i mne. Potvrzuji, že karty do Lidového domu přinesl bývalý předseda Strany zelených Jaroslav Vlček a mně osobně ji předal bývalý hospodářský tajemník ČSSD Ivan Havlíček."

Vlček i Havlíček přitom dosud popírají, že karty prošly jejich rukama. Kdo je za utajeného sponzora, a tedy i za nezaplacení darovací daně státu odpovědný, má do měsíce prošetřit místopředseda strany Karel Kobes.

Ve svém prohlášení Machovec také vysvětluje, proč odchází už před prošetřením případu: "Byl jsem v té době statutárním místopředsedou strany, a proto nemohu jinak než za tehdejší vedení přijmout politickou odpovědnost. Zdůrazňuji, že moje odpovědnost v celé kauze se týká pouze odpovědnosti politické. Je však nepochybné, že celý případ má i rovinu odpovědnosti výkonné a hospodářské. Až do vyšetření celého případu budu působit v ČSSD pouze jako řadový člen, a proto nyní rezignuji na své stranické funkce."

Případem benzinových karet se zřejmě bude zabývat i páteční zasedání předsednictva ČSSD a sobotní schůze ústředního výboru.

Funkci prvního místopředsedy ČSSD pověřeného řízením výstavby strany a ekonomikou, zastával Machovec od dubna 1995 do března 1997.

Středočeský Regionální výkonný výbor ČSSD vzal Machovcovu rezignaci na vědomí. Zároveň však ve svém usnesení požaduje urychlené objasnění okolností souvisejících s distribucí a užíváním benzínových karet včetně určení konkrétní odpovědnosti příslušných osob. Požaduje také prověření důvodů a oprávněnosti veřejné manipulace s některými hospodářskými dokumenty ČSSD bývalým hospodářským tajemníkem strany.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Najdete na iDNES.cz