Do Sněmovny nejde ani náhradník za ANO Sobotka. Zatajil hnutí dluh

  11:05aktualizováno  12:06
Křeslo poslance ANO za Vysočinu jako by bylo zakleté. Po rezignaci původně zvoleného Miloslava Bačiaka křeslo nevezme ani jeho náhradník, krajský šéf ANO Jan Sobotka. Vedení hnutí ho vyzvalo, aby se mandátu vzdal kvůli tomu, že neměl vyrovnané daně a splácí dluh zdravotní pojišťovně. A Sobotka to po jednání s šéfem poslanců ANO udělal.

"Pochybil jsem a vyvodil jsem z toho osobní odpovědnost, proto jsem se rozhodl nepřijmout mandát poslance," řekl Sobotka, který kromě svého politického angažmá u ANO podniká. Zdůraznil, že žádný dluh u finančního úřadu nemá, jen podal daňové přiznání později.

"Mé pochybení spočívá v neuvedení informace o splátkovém kalendáři vůči VZP," přiznal krajský šéf hnutí ANO na Vysočině. Všeobecné zdravotní pojišťovně splácí desítky tisíc korun, navíc odevzdal daňové přiznání až po upozornění novinářů. Sobotka ve čtvrtek zopakoval, že chybu ohledně daní udělala jeho účetní a že dluh u pojišťovny hradí pomocí splátkového kalendáře.

Fotogalerie

"Bohužel pochybil při vyplňování čestného prohlášení o bezdlužnosti, které bylo jednou z podmínek našeho hnutí pro přijetí kandidatury poslance," uvedl po jednání s ním šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Právě jemu Sobotka oznámil, že rezignuje poté, co ho k tomu hnutí vyzvalo. Faltýnek také citoval z dokumentu, ze kterého vyplývá, že má Sobotka řádně zaplacené odvody na sociální zabezpečení a v tomto směru nic nedluží.

"Hnutí ANO nechce hodit pana Sobotku přes palubu. Všechny své závazky vyřešil nebo řeší. Pana Sobotku považujeme za slušného člověka, ale my jsme jako hnutí na své členy a kandidáty přísnější než většina ostatních politických subjektů. U politiků musíme ctít presumpci viny," řekl Faltýnek. Krajská organizace ANO podle něj rozhodne o Sobotkově stranické funkci.

"Je to bohužel v kraji Vysočina už druhý případ. Nám je to velmi líto, ale to se může stát v podstatně každému. A my na rozdíl od těch ostatních partají, kde poslanci byli v kriminále a nevzdali se mandátu, tak prostě postupujeme jinak. Je nám to líto, omlouvám se tímto našim voličům, české veřejnosti, ale když tu chybu zjistíme, tak se ji snažíme napravit," prohlásil šéf poslaneckého klubu ANO.

Faltýnek tím poukázal na fakt, že se Sobotka zachoval jinak, než bývalý poslanec Roman Pekárek v minulém volebním období. Ten poslanecký mandát za ODS jako náhradník po rezignaci tria rebelů Tluchoř, Fuksa, Šnajdr přijal, i když byl nepravomocně odsouzen, a odmítl se přes výzvy ODS mandátu vzdát. Nakonec byl Pekárek kvůli korupci odsouzen i pravomocně a skončil ve vězení.

S dalším náhradníkem problém nebude, věří Faltýnek

Místo Sobotky teď do Sněmovny za ANO nastoupí původně čtvrtý na kandidátce hnutí na Vysočině, dvaačtyřicetiletý produktový manažer Josef Kott z Olešné. Podle Faltýnka u něj žádný problém nebude.

Kott potvrdil, že mandát přijme a podobné problémy jako Sobotka mít nebude. "Jsem zaměstnancem, tudíž za mě platí sociální a zdravotní platí zaměstnavatel. Daňové přiznání si šest, sedm roků podávám sám. Tam si dovolím tvrdit, že problémy mít nebudu," řekl. Dodal, že až do loňského vstupu do hnutí ANO nebyl ani členem žádné politické strany.

Za kraj Vysočina byli původně za hnutí Andreje Babiše, které teď jedná o nové vládě, zvoleni první místopředsedkyně ANO Věra Jourová a Miloslav Bačiak.

Jenže Bačiak už před volbami řekl, že do Sněmovny nenastoupí. Média totiž poukázala na to, že zamlčel minulost politruka a titul RSDr. Na ustavující schůzi Sněmovny nepřišel, slib nesložil a jeho místo zůstalo volné. Nyní tedy rezignaci oznámil i jeho náhradník Sobotka. A hnutí ANO věří, že třetí v řadě Kott bude konečně ten pravý.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Najdete na iDNES.cz