ANO vzalo podmínky ČSSD na vědomí. Koaliční smlouvu chce do konce týdne

  17:15aktualizováno  19:59
Republikový výbor hnutí ANO vzal na vědomí informaci o průběhu vyjednávání s ČSSD o koaliční vládě a podpořil pokračování jednání. Ambicí ANO přitom podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka je mít hotovou koaliční smlouvu ještě do konce tohoto týdne. ANO také vzalo na vědomí podmínky, s nimiž při jednání o vládě přišli sociální demokraté.

Prezident Miloš Zeman přijal premiéra v demisi a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše na zámku v Lánech. (15. dubna 2018) | foto: ČTK

Neznamená to ale souhlas s nimi. Z vyjádření čelních politiků ANO už při příchodu na jednání předsednictva a republikového výboru vyplynulo, že se jim požadavky ČSSD naopak ani trochu nezamlouvají.

Ani to, že by měli být odvoláni politici SPD Tomia Okamury z funkcí ve Sněmovně, ani že by podle sociálních demokratů měl šéf ANO Andrej Babiš odejít z vlády v případě, že bude nepravomocně odsouzen.

„Mě osobně trošku zarazilo, že pan předseda by měl odstoupit v případě prvoinstančního odsouzení, protože je to z lidského hlediska velmi nestandardní podmínka,“ řekla místopředsedkyně ANO a středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová.

„Tím by přiznal, že je vinen, a on je přesvědčen, že je nevinen, a my s ním všichni taktéž,“ prohlásila. Dodala, že jak zná Babiše, bude to v opačném případě jen jeho rozhodnutí, a že se určitě rozhodne správně, když na to dojde.

Vicepremiér a místopředseda Richard Brabec řekl, že nikdy od Babiše neslyšel, že by sociálním demokratům říkal, že v případě nepravomocného odsouzení sám odejde, ale že si to nepřeje v koaliční smlouvě. To totiž v neděli v televizi Prima naznačoval předseda Sněmovny Radek Vondráček.

Brabec také iDNES.cz před jednáním předsednictva ANO řekl, že se mu nelíbí, že by měli být z funkcí ve Sněmovně odvoláni politici SPD Tomia Okamury - sám Okamura z funkce místopředsedy Sněmovny, Radim Fiala z pozice šéfa hospodářského výboru, a Radek Koten z čela bezpečnostního výboru. „Mně se to nelíbí, já se tím netajím. Sněmovna nějakým způsobem byla ustavena, vznikla, funguje a nemyslím si, že by zrovna pan Okamura, Fiala řídili špatně to, co mají řídit,“ řekl Brabec.

Nevím, proč bychom Sněmovnu měli znovu řešit, řekl Babiš

„My jsme ustanovili Sněmovnu, tak nevím, proč bychom znovu tu Sněmovnu měli řešit,“ komentoval podmínku sociálních demokratů Babiš. „Podstatné je, co řekne náš poslanecký klub,“ řekl Babiš.

„Můj názor je známý. Já jsem tomu věnoval poměrně hodně svých sil, aby se Sněmovna po volbách ustavila,“ řekl Faltýnek. Pojistky, které chce ČSSD, by podle něj měly být oboustranné. Odkázal na minulé volební období, kdy podle něj sociální demokracie běžně přehlasovávala ANO za pomoci komunistů či TOP 09.

Vicepremiér Richard Brabec a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek po jednání...

Vicepremiér Richard Brabec a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek po jednání vedení hnutí ANO

Sociální demokraté žádají odvolání politiků SPD proto, aby se zpřetrhaly vazby mezi ANO a SPD a aby Babišovo hnutí nemělo tendenci obcházet ve Sněmovně sociální demokraty právě společným hlasováním s SPD a komunisty. ANO, SPD a KSČM mají ve Sněmovně 115 hlasů a od loňských podzimních voleb v dolní komoře parlamentu kooperují.

K další podmínce ČSSD, že kdyby se rozhodli odejít všichni její ministři, měla by do týdne dát vláda demisi, Jermanová uvedla, že sice chápe, že sociální demokracie, která není jednotná, také potřebuje vysvětlovat některé věci dovnitř strany. „Nicméně je logické, že když je koalice, je sestavena, koaliční smlouva je podepsána, tak pokud oni odejdou, koaliční smlouva končí a začíná nové vyjednávání. Takže já to považuji za trošku nadbytečné,“ uvedla Jermanová.

„Jsou možné nějaké kompromisy v tomto. Je to trošku problematické z hlediska ústavy,“ řekl Brabec k podmínce demise celé vlády, když odstoupí pět možných budoucích ministrů za ČSSD. „Vstupujeme do toho na bázi, že si chceme věřit. Vypadá to jako klišé, ale bez toho to nemůže fungovat. Buď důvěra bude, nebo nebude,“ prohlásil vicepremiér a místopředseda ANO.

Dostali jsme úkol jednat s ČSSD, a tak jednáme...

„My jsme si řekli s panem Hamáčkem, že to nebudeme komentovat, že si počkáme na referendum,“ odvětil zdrženlivě na otázku k podmínkám sociálních demokratů Babiš.

„Dostali jsme úkol jednat, tak jednáme,“ odkázal na to, že k novému jednání s ČSSD ho vybídl republikový výbor hnutí, když zkrachovala jednání předchozí, ale varianta tolerance jednobarevné vlády ANO tolerované komunisty a SPD se nezamlouvala některým poslancům a části vedení ANO.

Do pátku chce Brabec s místopředsedou ČSSD Jiřím Zimolou dohodnout programové prohlášení. „Sociální demokracie by nějakou finální fázi chtěla mít do 11. května,“ řekl Brabec. Zatímco koaliční smlouva bude podle Brabce zhruba třístránková, programové prohlášení má mít kolem padesáti stran.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Ilustrační snímek

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě...

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

Většina Čechů souhlasí s právem na interrupci a i s uzákoněním eutanazie

Ilustrační foto

Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy usmrcení nemocného...

Najdete na iDNES.cz