"Naprostá euforie," popisuje Kotková svoje pocity, když diamanty ve vzorcích hornin z Českého středohoří objevila. "Vědci jsou schopni hledat věci, které nikoho nezajímají. Diamanty jsou ale všeobecně známé, jejich nalezení je proto snem každého, kdo studuje hlubinné geologické procesy," říká Kotková. Podotýká však, že vyrazit do hor a pátrat po vzácných nerostech by teď bylo zbytečné.
"Diamanty, které jsme našli, jsou mikroskopické. Pro srovnání: můj vlas je tlustý 80 mikrometrů, tři největší objevené diamanty by se do něj vešly vedle sebe," říká docentka Kotková, která působí zároveň v České geologické službě a na Masarykově univerzitě v Brně.
Historicky největší nalezený diamant na světě vážil přes půl kilogramu, což je ve srovnání s tuzemskými nálezy "obr". Kotková ale nevylučuje, že by se i v Česku mohly objevit větší kousky, byť ne půlkilové. České diamanty se totiž netypicky vyskytují "zabalené" v horninách nazvaných granulity.
"Podle zkušeností ze světa je možné v horninách větší exempláře najít. Ale to, že by se u nás otevřelo ložisko, kde by se diamanty těžily, je zatím nepravděpodobné," říká Kotková.
České naleziště je rarita
Diamanty se v Česku v minulosti už dvakrát našly, v letech 1869 a 1927 právě v Českém středohoří. "První z nich, čtyřmilimetrový diamant, o němž psalo i první číslo známého vědeckého časopisu Nature, leží ve sbírkách Národního muzea. Tehdy bylo hodně pochybovačů, panoval názor, že diamant byl dovezený z ciziny a 'náhodně' objevený.
Teď konečně máme důkaz, že diamanty jsou v Česku původní," říká Kotková. V 60. letech se přitom ve Středohoří prováděl výzkum, ale žádné další diamanty tehdy neobjevil.
Nález navíc také posouvá znalosti o geologickém vývoji Česka. Tuzemské diamanty totiž vznikly za velmi specifických podmínek, za vysokých tlaků a teplot v hloubce asi 150 kilometrů pod zemí.
"A to je raritní, nalezišť diamantů, které vznikly takto netypicky, je jen přibližně pět," podotýká Kotková, jež dokonce odhaduje, že diamanty by se u nás mohly objevit i jinde než v Českém středohoří. Podobnou geologii má například oblast jihočeského Blanského lesa nebo Rychlebských hor na severní Moravě.