Povolební pocity popsal iDNES.cz pod podmínkou anonymity jeden z členů Věcí veřejných: "Otevřenost byla především marketingovou strategií, ale stanovy a volby uvnitř strany tomu naprosto neodpovídaly. A to se vlastně stále drží."
Podle něj do strany vstoupili často lidé, kteří do té doby nebyli politikou nijak dotčeni. "Proto jsou zklamání a deziluze je asi pochopitelnou reakcí," dodal véčkař s tím, že do konce roku si dává čas na rozmyšlenou, zda se strana dokáže změnit, nebo ne. Při druhé variantě z ní chce vystoupit i on.
Věci veřejnéVěci veřejné mají v současné době 2 509 členů, 1 898 lidí na členství čeká a přes 20 tisíc lidí patří mezi příznivce strany, kteří mohou hlasovat ve stranických referendech a anketách. Jen pro představu, nesilnější česká strana ODS má přes 30 tisíc členů. |
Pochyby mohou být ojedinělé. Ale také nemusejí. Strana se totiž stále potýká s volebními spory.
Jednu z kritik uveřejnila před několika dny na blogu iDNES.cz nyní už bývalá členka Věcí veřejných v Praze 13 Jaroslava Výborná. Spolu s s dalšími pěti členy strany a několika nestraníky opustila před komunálními volbami kandidátku, protože tam podle ní byla jména, která si klub neodhlasoval.
"Několikrát zoufale voláme po podpoře vedení, snažíme se vysvětlit, že tudy cesta nevede... Všechno marné," vyjádřila své zklamání. Situace nakonec měla povolební dohru. Vedení strany "rebelům" poslalo e-mail, že jsou vyloučeni ze strany. Podle rady VV odchodem z kandidátky stranu poškodili a porušili stanovy (více o sporech v Praze 13 čtěte tady).
Neuzavřený je zatím i volební spor v Karlových Varech. I tady Věci veřejné zvažují vylučování, protože lidé rovněž opouštěli kandidátku. Odmítli respektovat předsedu klubu a tvrdili, že vykonává funkci bez řádného zvolení.
"Ve straně zůstali a zatím ta situace nebyla dořešena. Co s nimi bude, se rozhodne po ideové konferenci," popsal tajemník VV Karlovarského kraje Martin Kubát.
Rozhádané kluby v Praze 4
Pachuť volebních sporů provází také kluby, tedy místní organizace Věcí veřejných, v Praze 4. Na jednom místě vznikly postupně hned dva: Praha 4 a Praha 4 II. A to byl počátek třenic. Před volbami se kluby pohádaly o kandidátku.
"Koncem června nám bylo oznámeno, že pět našich členů nebude umístěno na přední místa kandidátky, protože tato místa obsadí členové nově vzniklého klubu II," popsala předsedkyně klubu Praha 4 Šárka Ďuráková Vojnarovská. "Rozhořčení bylo veliké, proto jsem požádala o schválení samostatnosti obou klubů, neboť spolupráce nebyla možná," dodala.
V listopadu se předseda klubu Praha 4 II obrátil na radu Věcí veřejných s tím, aby zrušila první klub, který působil už přes rok. Rada vyslechla obě strany a klub nezrušila.
Předseda klubu Praha 4 II Pavel Kratochvíl uvedl, že je odhodlaný věc dále řešit. Třeba žádostí o vyloučení některých členů z "prvního" klubu.
"Z jejich klubu odstoupilo šest lidí z kandidátní listiny ve chvíli, kdy už nebylo možné tam dát náhradníky. To bylo více než 20 procent lidí, kteří za ně kandidovali. Byl to podraz na VV, byli jsme jejich rukojmí," domnívá se Kratochvíl.
Rozhodne konference a členské příspěvky
"Záchranu" před hašteřením a deziluzí budou Věci veřejné hledat druhý prosincový víkend na ideové konferenci v Praze. Pro veřejnost konference bude zčásti nepřístupná. Média ale budou mít možnost ji po celou dobu sledovat, tvrdí mluvčí strany Petra Hrušová.
Jak moc to členové VV myslí se stranou vážně, napoví také placení členských příspěvků na příští rok. "Právě probíhá a na začátku příštího roku si o tom můžeme promluvit," říká Pavel Dobeš, který má na starosti personálie strany.
Podle něj někteří lidé po komunálních volbách ze strany skutečně odešli, ale nešlo o žádnou masivní akci. "Sem tam někteří lidé odcházejí, protože měli třeba nějaké osobní ambice, které nebyly naplněny výsledkem voleb," míní Dobeš.
Sám Pavel Dobeš volební porážku odnesl rezignací na post předsedy pražských Věcí veřejných. Kandidoval jako lídr do zastupitelstva v Praze 3. Tam se ale nedostal. "Rezignoval jsem kvůli volebním výsledkům. Zůstávám předsedou klubu v Praze 3," řekl.
Podle mluvčí strany Petry Hrušové se neděje ve straně nic mimořádného. "Nemáme žádné informace o zániku či chystaném zrušení jakéhokoli klubu," řekla.
jak se strana vytrácí z mapy politikyMarkéta Reedová, před volbami kandidátka na post pražského primátora, popsala při rozhovoru pro iDNES.cz, jak postupně před očima mizela strana evropských demokratů SNK ED, kterou vedla v roce 2009 a lednu a únoru 2010. Podle ní nejprve odešly dvě hlavní tváře - Jana Hybášková a Jan Kasl. Pak odpadli i další lidé. "Nyní jsem ve druhé politické straně a u obou vidím jeden velký problém. Lidé nejprve pracují s velkým nadšením, pak ale potřebují mít čas se zamyslet a stanovit si přesně, jak mají vypadat další kroky," řekla. Pokud se Věcem veřejným nepodaří semknout, podle Reedové nepřežijí. (celý rozhovor s Markétou Reedovou čtete tady) Strana SNK ED nakonec odchod části členské základny přežila a letos sestavila 270 kandidátek do komunálních voleb. V nich získala 551 mandátů. Ve vedení strany nově vystřídala Reedovou Zdeňka Marková. |