Karolína Peake na snímku z počátku dubna - nyní už archivním. Odpadlíci od strany by se měli vyplatit sedmi miliony korun. Pochybný úpis ale je jen těžko vymahatelný.

Karolína Peake na snímku z počátku dubna - nyní už archivním. Odpadlíci od strany by se měli vyplatit sedmi miliony korun. Pochybný úpis ale je jen těžko vymahatelný. | foto: ČTK

VV na pokutách od odpadlíků vydělaly desítky milionů. Ale jen papírově

  • 212
Kdyby "smlouva poslušnosti", kterou s Věcmi veřejnými uzavírali jejich kandidáti do Sněmovny, fungovala, strana by už vydělala desítky milionů korun. Nejnověji by brala sedm milionů od každého z odpadlíků následujících Karolínu Peake s výjimkou Jany Suché, která smlouvu nepodepsala.

Vedoucí PR oddělení strany Šárka Janouchová během středy avizovala, že po večerním jednání grémia VV může být jasněji v tom, zda strana bude od odpadlíků pokuty vymáhat.

Grafika

Mají vládní strany s lidmi Karolíny Peake sněmovní většinu?

Ve čtvrtek ráno nicméně žádnou informaci o změně neměla. "V minulosti k tomuto strana zaujala stanovisko, které se, pokud vím, nezměnilo," řekla iDNES.cz Janouchová.

Vymahatelnost stranické loajality je mírně řečeno pochybná. Poslanec totiž na první schůzi Sněmovny, které se zúčastní, slibuje věrnost České republice, její ústavě a zákonům. A také na svou čest, že "mandát bude vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí".

Smlouva Věcí veřejných s kandidáty

Zvýraznění některých pasáží je redakční

Podepisování smluv poslušnosti se dostalo na veřejnost loni na jaře. Text dokumentu ale strana odmítla zveřejnit. Do médií však nakonec stejně utekl.

Smlouva kandidáty i poslance zavazuje k placení až sedmimilionové pokuty za politické přeběhlictví (více o smlouvy poslušnosti čtěte zde).

Jen v případě šesti poslanců, kteří odešli ze strany tento týden a přidali se k platformě někdejší první místopředsedkyně VV Karolíny Peake, by tak strana mohla vyinkasovat 49 milionů korun. Server lidovky.cz ale upozorňuje, že poslankyně Jana Suchá podepsání dodatku odmítla.

Pokuty VV nevymáhá, ukazuje příklad poslance Humla

Právník Jan Kysela už dříve řekl, že takové pokuty jsou pravděpodobně právně nevymahatelné a soud by nárok neuznal. Iniciativa Vyměnili jsme politiky se pak kvůli smlouvě obrátila na Ústavní soud (více čtěte zde).

Podobného názoru je i poslanec Stanislav Huml. "Ta smlouva nemá žádnou právní hodnotu," řekl iDNES.cz ve čtvrtek Huml. Právě u něj se placení pokuty loni řešilo, když smlouvu napadl a později sám vystoupil z klubu VV. Nakonec strana vše urovnala dodatkem ke smlouvě a Huml nemusel nic platit (více o dodatku ke smlouvě poslušnosti čtěte zde). "Nic jsem neplatil. Ani se o něco takového nepokoušeli a pokoušet nebudou. Nakonec paní Peake tu smlouvu dělala a ví, že je právně nevymahatelná," dodal Huml.