Věcem veřejným utíkají členové, štvou je pražští politici

  7:18aktualizováno  7:18
Věci veřejné se rychle drolí. V Moravskoslezském kraji straně utíkají členové, výjimkou nejsou ani dosavadní předsedové městských organizací. Jednotně říkají, že je štvou pražští politici a nechtějí už s nimi mít nic společného. Přesto se najdou straníci, kteří stále věří v úspěch v podzimních krajských volbách.

K úspěchům ve volbách přispěla i poměrně masívní kampaň. Lidé jí i politikům uvěřili. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jaroslav Schmaus byl donedávna předsedou karvinského klubu Věcí veřejných. Teď už ale ve straně není. "Odešel jsem k 30. březnu. S politikou Věcí veřejných jsem už nechtěl mít nic společného," vysvětlil nyní už bývalý předseda karvinských véčkařů a upřesnil, že ve straně byl dva roky.

Do Věcí veřejných vstupoval s nadějí, že se jim podaří změnit dění v zemi i v Moravskoslezském kraji k lepšímu. Odcházel zklamaný.

Na Ostravsku se VV dařilo

Při komunálních volbách v roce 2010 měly Věci veřejné na řadě míst kraje úspěch. Třeba ve Frýdku-Místku nebo v Havířově jim lidé dali více než sedm procent hlasů.

Ve Frýdku-Místku se navíc dostaly i do vedení města. Úspěch měly třeba i ve Slezské Ostravě, kde získaly 5,94 procenta.

A není sám. Řady véčkařů v kraji se v poslední době zužují. "Členská základna v kraji je čím dál méně početná," potvrdil předseda orlovského klubu VV Rostislav Burzyk.

On sám zatím neuvažoval o tom, že by stranu opustil, podotkl ale, že při nejbližším zasedání klubu strany v Orlové se chce ptát poslankyně Jany Drastichové, která z Orlové pochází, na aktuální vývoj v nejvyšších patrech strany.

Ministři měli odstoupit, míní regionální politici

Předsedovi orlovských Věcí veřejných se především nelíbí, že ačkoli grémium strany vyzvalo ministry z nejmenší koaliční strany k podání demise, ministři se rozhodli neodstoupit. "Je to patová situace. Rozhodnutí grémia by mělo být prvořadé, ministři ho měli respektovat," podotkl Burzyk.

Stejný názor má i šéf frýdecko-místeckých véčkařů Jaromír Holub. "Pokud grémium strany vydalo rozhodnutí, které však vzápětí nebylo dodrženo, je to špatně," poznamenal.

Preference VV se propadají

Kvůli aktuálnímu dění ve straně se ve čtvrtek mimořádně sešel klub VV ve Frýdku-Místku. "Určitě vydáme prohlášení k aktuální vyhrocené situaci," řekl ve čtvrtek odpoledne předseda Holub. Současná stranická krize bude podle něj mít zcela jistě negativní dopad na přízeň voličů.

Politoložka poslancův optimismus rozhodně nesdílí

To si zatím nepřipouští například poslanec Věcí veřejných Jiří Rusnok. "Věřím, že se současná situace uklidní a v krajských volbách Věci veřejné uspějí," uvedl. Také místopředseda krajské rady VV Zdeněk Havlík si myslí, že voliči zůstanou straně věrní. "Do krajských voleb zbývá ještě několik měsíců. Určitý pohled mají voliči dnes, ale zítra to mohou vidět zase jinak," řekl.

Třeba politoložka Jiřina Pavlíková ale označuje šance Věcí veřejných získat hlasy voličů za minimální. "Jedinou možnost uspět mají kandidáti, které voliči osobně znají," podotkla.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Najdete na iDNES.cz