Ve volbě českého prezidenta půjde také o radar USA

  4:23aktualizováno  4:23
Nový český prezident bude mít s největší pravděpodobností v rukou osud plánu vybudovat v zemi americký radar. A kdyby se jím stal exministr zahraničí Jiří Dienstbier, o němž uvažuje ČSSD, zřejmě by radar "potopil".
Dienstbier v uplynulém roce kritizoval to, že Washington nahrazuje NATO a Evropskou unii „koalicemi ochotných“.

Dienstbier v uplynulém roce kritizoval to, že Washington nahrazuje NATO a Evropskou unii „koalicemi ochotných“. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Protiraketový radar

Volba prezidenta, jemuž začátkem příštího roku vyprší funkční období, se tak může stát i hlasováním o radaru.

Důvod? Pokud snad vláda Mirka Topolánka naprosto výrazně nezrychlí vyjednávání s Američany, přenese se otázka radaru v Brdech – tedy mezinárodní dohody o něm – do funkčního období příští hlavy státy.

"Pokud by prezident republiky mezinárodní smlouvu nepodepsal, nemohla by platit," potvrdil MF DNES ústavní expert z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jiří Hřebejk.

Koalice ochotných
Když bude zvolen Klaus, nejspíše radar podpoří. Před pár dny v dopise umělcům napsal, že "v této věci neuplatní právo veta a bude respektovat většinový výsledek, ať už vznikne jakýmkoli způsobem".

Dienstbier patří ke kritikům radaru: souhlasil by, jedině pokud by radar podpořilo nejen NATO, ale také Evropská unie. Už loni v srpnu v rozhovoru na Radiožurnálu mluvil o tom, že jde o jednostrannou iniciativu, která bude oslabovat NATO, a že peníze na základnu protiraketové obrany by měly být využity raději jinak.

Dienstbier také v uplynulém roce kritizoval to, že Washington nahrazuje NATO a Evropskou unii "koalicemi ochotných" a operuje se strategií preventivních úderů.

"Vycházím z toho, že bychom neměli podkopávat Evropskou unii ani NATO. Je potřeba, aby se Evropa s Amerikou dohodla, jaké jsou hrozby a jakými prostředky jim budeme čelit. To si uvědomují i mnozí v Americe a zdá se, že na to ani americký Senát nedá peníze," řekl Dienstbier před pár dny v rozhovoru pro MF DNES, kde potvrdil, že by rád v prezidentském souboji porazil Václava Klause.

Nedlouho poté Paroubek oficiálně oznámil, že Dienstbier je jedním z lidí, o nichž sociální demokracie uvažuje v souvislosti s prezidentskou volbou.

Soupeření o Hrad ukáže sílu "antiradarové koalice"
Vyjednávání s Američany o podmínkách vybudování základny chce vláda Mirka Topolánka dotáhnout do konce tohoto roku. Je zjevné, že právě téma radaru může být jedním ze silných momentů prezidentské předvolební kampaně.

Zvláště když už nyní se do přetahované o radar zapojila jedna z nejvýznamnějších "nátlakových skupin" – čeští umělci. Na jedné straně režiséři Jan Kačer, Věra Chytilová, Zdeněk Troška či zpěvačka Marta Kubišová, kteří požadují referendum o radaru. - více zde

Na straně druhé jiná skupina umělců – třeba herec a režisér Ladislav Smoljak, režisér Jan Hřebejk či sochař David Černý – kteří radar otevřeně podpořili. Klaus v této souvislosti umělcům odepsal, že referendum o radaru sice nevylučuje, ale nebyl by jím ani nadšen.

Jaké mají šance?
"Při známých pacifistických náladách u nás je důvod k obavě, že by racionální argumenty mohly jít stranou a že by byl výsledek referenda téměř znám," uvedl Klaus.

Zřetelně rozdílné názory současného prezidenta a jeho možného soupeře Dienstbiera na americký radar mohou významně ovlivnit skládání potřebné většiny 141 hlasů pro hradní volbu a zároveň by počet hlasů, které si Dienstbier vyjedná, ukázal i sílu "antiradarové koalice" v parlamentu.

Dienstbier má šanci oslovit sociální demokraty, komunisty, zelené, část lidovců a možná i některé nezávislé senátory. Klaus sází na podporu ODS (122 poslanců a senátorů), přinejmenším části KDU-ČSL a také některých nezávislých.

Vlažní kritici opustí sál
Proti Dienstbierovi je favoritem. O načasování prezidentských voleb, které se mají konat v prvních měsících příštího roku, chce ve čtvrtek jednat s Klausem šéf Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

Na přesném termínu prezidentských voleb se však musí dohodnout obě komory parlamentu – Sněmovna a Senát. Prezident dostane na stůl dojednané smlouvy o radaru s Američany v případě, že projdou také oběma komorami parlamentu.

"Pro jejich schválení je nutná kvalifikovaná většina poslanců i senátorů," upozorňuje vládní zmocněnec pro radar Tomáš Klvaňa. Takže 101 poslanců a 41 senátorů. Nestačí, když třeba někteří "vlažní" kritici radaru opustí sál.


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Část Pirátů chce sesadit Michálka. Nerezignuje. Jsem tvrdý, přiznal

Mezi Piráty to vře. Část členů strany chce odvolání místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim jeho...

Vyznamenání budou bez Kalouska, Fialy nebo Pirátů. Chybět bude i Petříček

Politická sestava nebude kompletní na předávání státních vyznamenání ani letos. Chybět budou zejména zástupci pravice,...

Premium

Jak obrat stát na těžbě kamení. Muž v Kojeticích to dokázal

V Kojeticích u Prahy se už několik let bez povolení těží kámen. Vědí to místní obyvatelé i starostka, stát ale nekoná....

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz