V Dolních Vilémovicích si připomněli Kubiše, atentátníka na Heydricha

  21:30aktualizováno  21:30
Sláva, jaká tu bývá jen opravdu výjimečně. V takovém duchu se v sobotu nesla připomínka sedmdesátého výročí smrti Jana Kubiše. Muže, který se svými druhy v roce 1942 odstranil zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Byl to právě on, kdo hodil granát, jenž zasáhl jednoho z nejvýše postavených činovníků třetí říše. Pietního aktu v Dolních Vilémovicích se zúčastnily stovky lidí.

Vzpomínková akce ve Vilémovicích na parašutistu a hrdinu Jana Kubiše. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na pietní akt dorazili také politici, zahrál skotský dudák, proletěl bitevní vrtulník z nedaleké vojenské letecké základny Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Přijel rovněž herec Rudolf Jelínek, který v legendárním filmu Atentát režiséra Jiřího Sequense v roce 1964 ztvárnil právě Jana Kubiše.

Sbírka na opravu Kubišova domu

Součástí sobotní vzpomínkové akce byl i záměr vedení obce upozornit na zchátralost rodného domu Jana Kubiše. Národní hrdina by si přece jen zasloužil důstojnější připomínku místa, odkud vzešel. Nyní probíhá sbírka, kdo má zájem, může přispět na konto 43-6171460287/0100 Komerční banky Třebíč.

"Nikdy jsem ve Vilémovicích nebyl, jsem tu poprvé a docela intenzivně vnímám atmosféru vsi, odkud Kubiš pocházel. Je to pro mě silné. Když jsme film natáčeli, moc materiálů, ze kterých bychom mohli čerpat informace o povaze hrdinů, tehdy nebylo. Řada jich zůstala v britských archivech. Věděl jsem, že Kubiš měl velmi přirozené chování, nepřeháněl, nebyla u něj žádná autostylizace, byl pozitivní," podělil se o své postřehy Jelínek.

Herec nakonec při ztvárnění role nejvíc vycházel z fotografie Jana Kubiše. "Měl jsem ji pořád u sebe, v jeho tváři bylo vše," podotkl.

Kromě Lidic a Ležáků chtěli vyhladit i Vilémovice

Slavnostnímu ceremoniálu z nedalekého okna přihlížel rovněž Rudolf Dobrovolný.

"Jsem nejstarší muž ve vsi, už pomalu všichni, co to ještě nějak pamatujeme, umíráme. Honza Kubiš i jeho podobně staří bratři, to byli čímani. Kubiš byl ročník 1913, já byl o jedenáct let mladší a to víte, my k těmhle stárkům strašně vzhlíželi. Pamatuju, jak šel v třicátých letech k odvodu, pak se to zapíjelo a to víte, bylo to veselé, my mladí jsme kroužili okolo a okukovali," lovil ve vzpomínkách starý pán.

Atentát na Heydricha

V rámci evropského odboje byl atentát na takto vysoce postaveného a nebezpečného německého pohlavára, jakým Reinhard Heydrich byl, naprosto výjimečným činem. Britové na jeho základě odvolali Mnichovskou dohodu a přislíbili poválečnou obnovu Československa v předválečných hranicích. Nacisté v rámci odplaty zavraždili asi patnáct tisíc Čechů, vyhladili obce Lidice a Ležáky.

Ostře se mu vybavila i doba těsně po atentátu, kdy mu bylo osmnáct let. "Honza počátkem války zmizel, říkalo se že přes Polsko do Francie. Pak byl atentát a okamžitě začalo ve vsi operovat gestapo. Zatýkali, odváděli Kubišovy příbuzné, byli tu denně. Těžká doba. Proslýchalo se, že esesáci měli záměr vyhladit vedle Lidic a Ležáků taky Vilémovice. Už tu fotili a zaměřovali, nakonec si to v poslední chvíli řízením osudu rozmysleli," vyprávěl Dobrovolný.

Ve vsi byl tehdy velký dvůr, který patřil k třebíčskému panství Valdštejnů. "Prý díky konexím a na přímluvu pánů u Němců se to stoplo v poslední chvíli nechali Vilémovice na pokoji. Tak se to tu celá léta říká, je to obestřené nejasnostmi," zmínil senior.

Gestapo pozatýkalo desítky Kubišových příbuzných, informace o jejich počtu se různí. Deset přímých příbuzných včetně otce a sourozenců bylo popraveno v koncentračním táboře Mauthausen.

Parašutisté zaútočili na Heydricha v Praze - Libni 27. května 1942. Sedm výsadkářů (mezi nimi i Gabčík a Kubiš) vycvičených ve Velké Británii našlo v následujících dnech úkryt v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici. Po zradě výsadkáře Karla Čurdy došlo k vyzrazení, 18. června v ranních hodinách Němci na kostel zaútočili. Nikdo z výsadkářů nepřežil, těžce zraněný Jan Kubiš zemřel v sanitce při převozu do nemocnice.

"Heydrich byl ovšem všehoschopný tyran a strůjce konečných řešení. Plány, které s Čechy měl, byly natolik likvidační, že tvrdím, že atentátem jsme byli uchráněni jako národ," upozornil představitel filmového Kubiše Rudolf Jelínek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Rakovina ji připravila o nohu, teď se Pechová pokouší přeplavat La Manche

Handicapovaná plavkyně Markéta Pechová se připravuje na přeplavání kanálu La...

Plavkyně Markéta Pechová přišla o nohu, když jí bylo dvanáct let. Lékaři jí museli končetinu amputovat ve stehně kvůli...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT ELEKTRO - ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz