Ve vedení VZP budou opět politici. Míří tam Heger, Bendl i Roithová

  19:01aktualizováno  19:01
Dříve si vyměňovali ostrá stanoviska kvůli evropské protikuřácké směrnici, nově budou oba dohlížet na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Do jejích orgánů nominovaly strany Leoše Hegera a Petra Bendla. Lidovci navrhli europoslankyni Zuzanu Roithovou. V pondělí se správní rada sešla naposledy v původním složení.

Sídlo Všeobecné zdravotní pojišťovny | foto: ČTK

Leoše Hegera nominovala TOP 09 do správní rady VZP. Petra Bendla zase ODS vysílá do dozorčí rady této pojišťovny.

Právě Heger přitom v minulosti jako ministr prosazovat změnu, která by ze správní rady největší zdravotní pojišťovny vyhnala většinu politiků (více o připravované novele čtěte zde). Nyní má šanci jako poslanec ve správní radě sám usednout. "Změna neprošla a nebylo by dobré rezignovat na možnost dohledu nad pojišťovnou," vysvětluje politik, za jehož působení ministerstvo podalo trestní oznámení v kauze IZIP či politici odvolali tehdejšího ředitele VZP Pavla Horáka.

Bendl a Heger se loni dostali do sporu kvůli takzvaným slim cigaretám.  Heger Bendlovi vyčítá stanovisko, že tenčí cigarety tolik nepoškozují zdraví. Odpůrcům kouření vadilo i to, že Bendlův exnáměstek pracoval pro největší tabákovou firmu v zemi.

Kromě Hegera TOP 09 nominovala i jeho bývalého prvního náměstka Marka Ženíška a primáře Pardubické krajské nemocnice Jiřího Skalického. Oba ve správní rady zasedali už v předchozím volebním období.

Návrhy členů správní a dozorčí rady VZP

ČSSD
- správní rada: Jaroslav Krákora, Jiří Koskuba, Martin Fassmann, Michal Sojka, Jiří Běhounek
- dozorčí rada: Alfréd Michalík, Josef Novotný

ANO
- správní rada: Věra Adámková, Alena Dernerová, Pavel Plzák, Rostislav Vyzula, Miloslav Janulík
- dozorčí rada: Rudolf Stupka

KDU-ČSL
- správní rada: Zuzana Roithová, Ludvík Hovorka

TOP 09
- správní rada: Leoš Heger, Marek Ženíšek, Jiří Skalický

Úsvit
- správní rada: Georgi Bidenko
- dozorčí rada: Jana Hnyková

ODS
- správní rada: Bohuslav Svoboda, Petr Zimmermann
- dozorčí rada: Petr Bendl

KSČM
- správní rada: Soňa Marková, Miroslav Opálka, Petr Braný
- dozorčí rada. Zdeněk Maršíček, Josef Mandík

TOP 09 ve správní radě VZP po volbách oslabuje o dvě křesla. Končí její bývalá poslankyně Patricie Kotalíková a poslanec Jan Farský.

O část křesel přichází také ODS. Ve správní radě skončí její letití členové Boris Šťastný a Marek Šnajdr. Minulostí brzy bude také členství Petra Tluchoře či v dozorčí radě Tomáše Úlehlu, kteří se dříve postavili proti Petru Nečasovi.

Ve správní radě končí Šnajdr i Šťastný

Předseda klubu poslanců ODS Zbyněk Stanjura potvrdil, že ODS navrhuje do dozorčí rady exministra Petra Bendla a do správní rady lékaře, poslance a bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu a lékaře, bývalého hejtmana a poradce premiéra Petra Nečase Petra Zimmermanna.

Členem správní rady VZP se Zimmermann stal už v minulém volebním období, ačkoliv opozice poukazovala na to, že je spolumajitelem plzeňské nemocnice Primaved. Nyní Zimmermann spoluvlastní dvě nemocnice  v Plzni a jednu v Rakovníku. "Podle zákona je to v pořádku a ve správní radě VZP jsou také zástupci vlastníků státních i krajských nemocnic. Tedy lidé z ministerstva zdravotnictví či krajů," řekl iDNES.cz Zimmermann s tím, že z výkonných funkcí v nemocnicích se už před časem stáhl.

Lidovci do orgánu, který posvěcuje vedení pojišťovny důležité kroky, navrhli europoslankyni Zuzanu Roithovou, které letos končí mandát. iDNES.cz to potvrdila politička.

Návrhy strana a hnutí na členy správní a dozorčí rady VZP už prošly volební výborem a poslanci o nich rozhodnou na schůzi, která začíná v úterý 4. února.

VZP připravuje tendy na nový portál za 60 milionů

Správní rada se v předvolebním složení sešla naposledy v pondělí 27. ledna. "Účast byla hojná, chyběli, tuším, jen dva nebo tři členové," řekl iDNES.cz bývalý poslanec za VV a později LIDEM Jiří Rusnok, který odešel z politiky do soukromé sféry.

Orgány VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna předloni hospodařil s více než 146 miliardami korun. Její důležité kroky musí odsouhlasit správní rada. Ta má 30 členů. Deset nominuje vláda, 20 Sněmovna. Dozorčí rada pojišťovny má 13 členů. Tři volené vládou, 10 Sněmovnou.

Za členství v radách pobírají členové odměny. Měsíčně jde o 10 tisíc korun, na dalších 12 tisíc mají nárok v případě účasti na jednáních.

Na programu byla mimo jiné informace o vyjednávání se společností IZIP či Protonovým centrem Praha. S oběma společnostmi se VZP zatím nedohodla.

S Protonovým centrem Praha VZP řeší návrh smlouvy o hrazení péče nádorových onemocnění. S firmou IZIP, ve které VZP vlastí 51 procent akcií, pojišťovna jedná kvůli komunikační bráně v podobě portálu VZP.

"S menšinovým akcionářem stále jednáme o jediné variantě a tou je převzetí všech aktiv IZIP za cenu portálu," sdělil pro iDNES.cz ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Tedy za cenu zhruba 60 milionů korun.

VZP podle Kabátka nyní už paralelně podniká kroky, které povedou k vypsání zadávacího řízení na nový portál. Mohla by tak ukončit stávající jedinou smlouvu s IZIP, která má půlroční výpovědní lhůtu. VZP by ale zůstal podíl v této společnosti.

V obou jmenovaných případech jde o kauzy, ve kterých VZP mohla být poškozena a které vyšetřuje je policie. V případě Protonového centra Praha obvinila ze zneužití pravomocí veřejného činitele bývalého nuceného správce pojišťovny Antonína Pečenku (více zde), u IZIP stíhá kvůli podezření z pletich při veřejné soutěži bývalého ředitele pojišťovny Pavla Horáka a ředitele firmy IZIP Jiřího Paška (více o vyšetřování čtěte zde).


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz