Diskuse k článku

Ve hře o prezidenta jsou tři lidé

Do finále hry o prezidenta postupují po včerejšku tři kandidáti. Ani jeden z nich do voleb nepřichází z vrcholné politiky - jsou to lidé z akademických kruhů. Předsedové vládních stran se dohodli, že do třetí volby prezidenta vyšlou někoho z této trojice: předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová, rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm a prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a předseda České onkologické společnosti Pavel Klener.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

MD

Havel a Klaus
Dva Václavové: Havel a Klaus. Osobnosti účastnící se všech rozhodujících dějů uplynulého desetiletí. Rivalové s radikálně odlišným pojetím politiky. Havel před stranami preferoval struktury typu všeobjímajícího Občanského fóra, jež v roce 1989 sám stvořil. Klaus rok a půl nato OF rozbil a založením názorově vyhraněné strany na jeho troskách položil základy skutečné pluralitní demokracie v zemi.
Prezident Havel se Klause několikrát pokusil odstranit ze scény; nepodařilo se. V současnosti nese svůj podíl na ústavní krizi (stát bez prezidenta) posilující mýtus jeho nenahraditelnosti. Fandí hledání „obecně přijatelné osobnosti“ pro prezidentskou funkci, u níž je hlavní podmínkou, aby žádnou osobností nebyla. Havel dělá vše pro to, aby se prezidentem po něm nestal Klaus.
Exprezident nikdy nesázel na standardní demokratické mechanismy; to, že se mu protiví, neváhal opakovaně dávat najevo. Vybudoval si vlastní mocenskou strukturu fungující na principech osobních vztahů a vazeb s lidmi z (převážně pražských) elit, s jejíž pomocí zákulisně ovlivňoval politiku. Teprve v době tzv. televizní krize, v níž se prezident nemálo angažoval, získala tahle struktura jméno: Havlův věrný pobočník Jiří Pehe ustavil „mocnou umělecko-publicistickou frontu“ (Právo, 29. 12. 2000). Hlavním úkolem fronty bylo šířit havlovskou propagandu a mediálně likvidovat prezidentovy oponenty.
Na sklonku roku 1989 znělo v pražských ulicích „Havel na Hrad!“ Lidé tenkrát Havla neznali, v čele země však chtěli mít uznávaného disidenta. V duchu premisy „prezident se nevolí, ten prostě je“ byla Havlova první volba určitě legitimní, i když ji uskutečnil nelegitimní komunistický parlament. Dnes je onou přirozenou volbou Klaus. Jeho pozice se od té Havlovy před třinácti lety diametrálně liší: lidé jej znají velmi dobře, se všemi jeho klady i zápory. I proto si ho přejí vidět na Hradě. Odcházejícímu prezidentovi se to nemusí líbit, může proti tomu protestovat... bohužel to není to jediné, co proti tomu může dělat.
0/0
4.2.2003 13:47

BOB

Děsně hloupě zvědavej Lidožrout .
To Lidožrout . Pokud jste nepostřehl , tak nyní volí řádně zvolení zákonodárci ze svých kandidátů ! Celkem hloupě tady cákáte ! Neměl by být zvolen Váš Klaus bez voleb a nebo na 99,9% - demokraticky , jak za totáče ? Nestýská se Vám po komunistických pořádcích ? Vydržte ! S pomocí komunistů bude Klaus zvolen ! 
0/0
3.2.2003 20:35

Lidožrout

Re: Děsně hloupě zvědavej Lidožrout .
Hergot, to jsem se zastyděl. Jak kulltivované a věcné. Nechodíte, pane kolego,  taky řvát nehoráznosti z davu v Kotli Michaely Jílkové? To víte, že jsem zvědavej, a jak! Ona je to totiž vrozená vlastnost nejen druhu homo sapiens, ale, považte i velké skupiny druhů zvířecích. Ke jkterému druhu patříš ty, prvoku?
0/0
4.2.2003 10:48

Lidožrout

Výzva !!!!!
Naše pány kandidáty na prezidentský post buď neznáme vůbec, nebo známe jen jména. Nestačí psát nepodložené sprostoty na tyto stránky. Kdokoliv dotyčné potenciální kandidáty za vládní koalici osobně zná, nechť umístí jako RE: sem, jakékoliv informace o jejich minulosti, názorech, postojích, politické příslušnoti, chování směrem k nad- i podřízeným a tak dále. Jak znám Vladimíra Iljiče, skutečné informace  se nedovíme, nebo se je dovíme v tak zkreslené podobě, jako v případě soudruha Pitharta. Musíme tedy přikročit ke svépomoci.
0/0
3.2.2003 12:26

Lidožrout

Pane Parkinson, jste génius !
Kdo četl výše uvedenou půvabnou knížku "Zákony profesora Parkinsona", musí uznat, že tento pán je geniální. V kapitole "Kádrová politika" popisuje mechanizmy výběru ředitelů správními radami. Hlavním principem je: každý schopný adept s přirozeným charizmatem bude odmítnut, protože by vedle něj mohli členové správní rady vypadat jako blbci. Hledá se tedy jedinec, kterého nikdo nezná a který pro svou totální šedivost nikomu nevadí. Odmítnutí schopnějšího kandidáta se pak zdůvodní tím, že pan Šedivý má spolehlivější úsudek. "Spolehlivý úsudek" je pak, podle profesora Parkinsona, zajímavý termín, který, přeložen do lidštiny, zanmená opak inteligence. Tím nechci říci, že by kandidádi Vladimíra Iljiče, svatého Cyrila a soudruhů zastupujících vzájemně se podporující spolek politických kariéristů pod jménem Unie Svobody, byli blbci. Ve svém oboru jistě ne, ale jako politici jsou to greenhorni, dvě ze zmíněných tří jmen slyším vůbec poprvé, nikdo je nezná a nezná ani jejich názory a tedy proti nim nikdo nic nemůže  mít. Budu ! Kdokoliv z lidu obecného, kdo příjme za těchto okolností kandidaturu, jen proto aby Vladimíru Iljiči vytrhl z paty trn a jen proto aby alespoň někdo byl zvolen prezidentem a to za vydatné podpory komunistických zločinců a jen proto aby to nebyl Klaus, si nezasluhuje jakýkoliv můj respekt o úctě vůbec nemluvě. Neskláním se před úřadem, ale před osobou hodnou úřad zastávat! Přes některé výhrady si prezident Havel můj respekt a úctu zasloužil. Takto vybraného a zvoleného prezidenta respektovat odmítám.
0/0
3.2.2003 11:41

Tonda

Re: Pane Parkinson, jste génius !
Souhlasím!To snad ani žádné volební diadlo nemusí ve třetí volbě sehrát.Mohli dát do pytle všechny vědce, zatřást jím a jednoho vytáhnout. Opět tažení proti jednomu statečnému!!! člověku. To opravdu nemá obdoby. Pouze zvolení přímo soudnými občany může být věrohodné. Tou šaskárnou zvolený prezident bude jenom pro smích!
0/0
3.2.2003 11:47

Lidožrout

Re: Re: Pane Parkinson, jste génius !
Díky za podporu, dodal bych snad na okraj ještě jednu poznámku.Jakýpak asi bude mít morální profil někdo stojící mimo politiku a za těchto okolností kandidaturu přijme? Už jen z tohoto faktu, alespoň pro mne, vyplývá, že je to bude člověk chorobně ctižádostivý, kariérista nejhrubšího zrna, možná magaloman. Nejlepší kvalifikace pro prezidenta v neokomunistickém státě. Bez obalu přiznávám, že jsem stoupenec ODS. Kdyby ovšem podobným způsobem jednala ODS a někdo za mnou přišel s podobnou nabídkou, hnal bych ho tak, že by nestačil hledat, kde nechal tesař díru. Vůbez nemluvě o tom, že bych za těchto okolností patrně už stopencem ODS nebyl.
0/0
3.2.2003 11:57

angelito

Re: Re: Re: Pane Parkinson, jste génius !
Vzhledem k tomu, ze poslanci a politici obecne (obzvlast v Cechach) se prirozenym vyberem rekrutujou z rad neschopnejch patlaku nebo naopak vsehoschopnejch gauneru, nebylo by vubec na skodu, kdyby se prezidentem stal nekdo, kdo s tou spinavou sebrankou z PCR nema nic spolecnyho.
0/0
3.2.2003 15:25

Jiří Kolář, Pardubice

Re: Re: Re: Re: Pane Parkinson, jste génius !
     Překrásný jazyk, vybroušené způsoby a kategorický soud (nikdo na mne nemáte), že angelito?! Ještě spolu pohovoříme, teď na rozdíl od Tebe nemám čas, musím pracovat! Hezký den příteli!
0/0
11.2.2003 11:00

*ota*

Proč tak složitě?
 Proč tak složitě hledat jméno budoucího prezidenta?Jde to udělat jednodušeji.Přejmenujte republiku a V.Havla nám mohou závidět dalších 10 let a Dagmar bude mít dost času na vymýšlení další rozlučkovou šaškárnu
0/0
3.2.2003 7:37

BOB

Re: Proč tak složitě?
To *ota* . Ukázkově s Vámi cloumá "konstruktivní" nenávist . Nejste náhodou příznivec VK ?
0/0
3.2.2003 20:22

zalozak

INZERAT na Prezidentskeho kandidata aneb at uz je to kdokoliv, hlavne at to neni politicka osobnost
INZERAT: Prosime obcasny kteri maji zajem o vykonavani funkce prezidenta aby se prihlasili o svych politicky stran. Podminky: Vhodny kandidat nesmi byt politicky profilovan, nesmi mit zkusenosti z mezinarodni politickou scenou, nesmi byt prilis znam a musi nenavidet Klause.  Zkusenosti s rizenim nejake mensi instituce jsou vitane nejsou vsak podminkou. 
Netrvalo ani 3 roky pro 19 a zvyknul jsme si ze parlament obhajuje nazory svych klanu v ramci politickych stran nikoliv zastupuje volice. Myslim ze soucasna patova situaci pri volbe prezidenta je jen dalsi ukazkou ze sebezahledenost poslancu a osobni nepratelstvi jsou dulezitejsi nez vse ostatni. Osobne si myslim ze Klaus i prez svoji obcasnou aroganci by se choval jako dustojny prezident a drzel se sveho pisecku protoze zna a uvedomuje si pravidla hry. Asi to dokazou i ostatni jen nejak jsme jeste nemeli prilezitost u novych kandidatu si to nejak overit.
 
0/0
3.2.2003 5:04

BOB

Už ani hlt !
To Pavla .  Ještě není přímá volba ! Zatím si svého kandidáta schovejte . Pokud jste nepostřehla , tak nyní volí zákonodárci ze svých kandidátů !
0/0
2.2.2003 23:34

Pavla

Kdo jiný než kdo sám bojuje za svobodu ostatních !
paní Miluše Šubrtová !
0/0
2.2.2003 22:25

Tomíno

ANO pro Wilhelma
Ze zmíněných kandidátů, jsem všemi 20 prsty svého těla pro Prof. Wilhelma. Měl jsem tu čest se s ním setkat při práci v Akademickém senátu UK. Je to čestný muž s obrovským přehledem o dění u nás i ve světě. Je pracovitý a naprosto férový. Již několik let vede nadmíru úspěšně Karlovu Uninerzitu. Myslís si, že má slova vám potvrdí kdokoliv z univerzitních kruhů.
0/0
2.2.2003 19:55

vševěd

Re: ANO pro Wilhelma
Lidé z KTF určitě ne.
0/0
2.2.2003 20:21

Evka

Co je to za kašpary?
To, že má někdo několik vysokých škol a celý život se dloube v zadku na akademii, je kvalifikace na prezidenta? Takové neznámé a bezvýznamné figurky mají navrhovat rok před volbou, a ne týden před!!!
0/0
2.2.2003 17:42

GhorX

Re: Co je to za kašpary?
Vy byste pravděpodobně raději někoho z dělného lidu, že ? Proradná inteligence, moc do rukou proletariátu...
0/0
2.2.2003 18:11

Včelka Mája

Re: Co je to za kašpary?
Bože, krávo vypatlaná, ty se v zadku dloubat nemůžeš, protože tam máš snad zaraženou celou svou dutou hlavu! Pokud neznáš představitele našich zřejmě největších vědeckých institucí (UK, AV), ale jména typu Bureš jsou ti známá, pak se vrať ke svému štrykování a k hrnci s kypící polévkou..... Je mi smutno, rektor UK na Hrad sice nepatří, ale do Kašpara má ze všech jmen, která tady zazněla (nemluvě ani o nás diskutujících) nejdál
0/0
2.2.2003 18:33

Lidožrout

Re: Re: Co je to za kašpary?
Milá pilná včeličko, zajímalo by mne, zda Ty jsi skutečně tato jména kdykoliv před tím slyšela, nebo zda se pouze post re tváříš moudrou a informovanou. Malý test: odpovíš-li do pěti minut na následující otázky, uvěřím Ti, že jsi skutečně dobře informovaná a že jsi jména dotyčných slyšela již před jejich nominací na prezidentskou funkci:
  1. Jméno ředitele Národního divadla
  2. Jméno ředitele Památníku písemnictví
  3. Jméno ředitele Státní opery
  4. Jméno ředitele Národní galerie
  5. Jméno předsedy Ústavního soudu
Nazdar
0/0
3.2.2003 12:14

Jan Lesník

hread se mus vydesinfikovat
Po tom položidovi a těch jeho dvou lehkých komediandkách se český hrad musí vydesinfikovat. Je bohužel zatím malá naděje, že se na hrad dostane někdo kdo ho znovu rychle nezamoří.
0/0
2.2.2003 17:37

Lidožrout

Re: hread se mus vydesinfikovat
Jak vtipné !!!!!! Až na ten počet překlepů ve dvou řádkách textu.
0/0
3.2.2003 12:16

Gwizdek

Re: hread se mus vydesinfikovat
Ty hnupe, hod se do klidu! Jsi peknej vul!!!
0/0
3.2.2003 20:18

Tony

Re: hread se mus vydesinfikovat
Potreboval bys na hubu, abys ses naucil slusnemu chovani!
0/0
3.2.2003 20:21

kelt

prý
Prý hledají kohokoli, jen aby to nebyl Klaus, souhlasím! Téměř kdokoliv bude lepší než Velký Profesor!
0/0
2.2.2003 16:48

Mirek K

Re: prý
Kelte,Kelte,už zase ?
0/0
3.2.2003 7:57

jery

nerozhodnost je horsi jak blbost
 to snad neni mozne
0/0
2.2.2003 15:47

Jana

To dostanou zase práva pacientů na frak, jestli bude zvolen Klener.
Pan doktor Klener by  měl už odejít do důchodu, ne? Lituji mladou generaci, která se narodila po roce 1989 a musí žít v zemi, kde zákony toto ještě neumožňují opravdu svobodně žít.Sociální demokracie=komunisti. Klener je přece nomenklaturní kádr. Jak asi dostal funci v Motole? Mladší lékaři o něm říkají, že je již neschopný (onkologický dinosaurus)-brzda.
0/0
2.2.2003 12:39

Dan(1)

Re: To dostanou zase práva pacientů na frak, jestli bude zvolen Klener.
Špidla potřebuje buď  instalovat na Hrad někoho naprosto neškodného, někoho zcela mimo politiku, kdo by neohrozil jeho vratkou sesli anebo zablokovat i třetí volbu a zůstat co nejdéle polopresidentem. Během roku bude co nejvíce obstrukcí, oddalujících přímou volbu - dohady o způsob volby, počet kol, procentuální klausule atd. I změna ústavy přece musí být provedena tak, aby vyhovovala jedinému imperativu doby: nedopustit na Hradě Klause. Pochybuji, že "akademici" jsou natolik hloupí, že by následovali Bureše a Zemana a nechali se před zraky parlamentu a TV diváků potupně popravit těmi, kteří je navrhovali. Pithart byl také vědec, zakladatel fytosonologie (věda o zvucích, které vydává rostlina při růstu) a jak dopadl...
0/0
2.2.2003 15:12

Pepcus

Michael Kocáb for prezident
Prezidentem ČR by měl být člověk, který zastává když né stejné tak alespoň podobné zásady jako Václav Havel. Takovým člověkem je Michael Kocáb. Když nic jiného tak odchod okupantů z republiky se uskutečnil hlavně jeho zásluhou.
0/0
2.2.2003 12:01

dan

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
2.2.2003 12:53

tonda

Re: Michael Kocáb for prezident
Kocáb se podílel na hnutí Mosty, ke UV kSČ spolu s disentem debatoval o tom jak dál až Moskva nebude dodávat levnou ropu a suroviny.Reagan nás osvobodil, jenže my si to nezaslužíme..
0/0
2.2.2003 18:22

karel

Re: Michael Kocáb for prezident
Kdyby nebylo Kocába ,tak tady jsou do dnes.Ty se ale komik.
0/0
3.2.2003 14:42

zaber vyber

Re: Michael Kocáb for prezident
Kocábovi šlo i obchodovat s investičními fondy, že? Viz Trend. Kdo atm investoval, má do dneška velký kulový, na rozdíl od  Kocába a spol. Dobrej machr!
0/0
3.2.2003 15:47

Tony

Re: Michael Kocáb for prezident
Jo, ale ani Kocab nema ciste triko! A o tom, jakej je vul, svedci strih na hlave jeho synka...
0/0
3.2.2003 20:23

Master

George Bush for President! USA! USA! USA! USA!!!!!!!!!! S USA na vecne casy a nikdy jinak ! USA! USA! USA!
0/0
2.2.2003 4:17

roman

Je to všechno lež!
Pro trotly a motly a spol: Nejhorší na té prezidentské frašce, je to, že na tom vydělávají komunisti. Aby si pojistil své zvolení, tak ještě dlouho před první volbou chodil na námluvy u komunistů za své zvolení Pithard(s požehnáním své mocichtivé partaje).Ten to začal, na  to se jaksi zapomíná. A pokud bude chtít koaliční levicová vláda, aby byl zvolen jejich "vygenerovaný OPO" kandidát=dosazený šašek, tak bude muset za komoušema přilézt po kolenou i předseda USdeu Mareš(a něco nabídnout), ten který se dušoval, že s komunisty nikdy nic dojednávat nebude!! Je to všechno jedna lež. To nevidíte, jak nás oblbujou. Jedině přímá volba zabrání handlům s komunisty.  
0/0
2.2.2003 2:47

vševěd

akademici
Ukazují v současnosti neuvěřitelnou absenci zdravého rozumu, když se nechají do těchto hrátek zaplést. Nebo že by senilita ?
0/0
2.2.2003 1:05

Marha

Re: akademici
Anebo vidí něco, co ty nevidíš.
0/0
2.2.2003 14:49

vševěd

0/0
2.2.2003 1:03

*

Jste skoro vsichni takoví blbci jako ta Vase vlada!
 
0/0
1.2.2003 19:01

rejpal

Prezidentem bude Václav Klaus
Naštěstí pro naši společnost bude prezidentem zvolen profesor Václav Klaus. Akademici manipulovaní t.č. vládnoucí koalicí jsou natolik inteligentní lidé, že se této hry Lidového domu a trosek unionisticko lidové strany nebudou účastnit.
0/0
1.2.2003 17:38

franta mottl

Re: Prezidentem bude Václav Klaus
Nevadi, aspon az k nam do Freiburgu zase prijede na konferenci a bude nam tady vykladat, jak se to ma s tou ekonomii, jaka je EU blbost a jaky my jsme tady na zapade vlaste idioti, tak si zase s chuti zahazime shnilejma rajcatama a vajickama. Naposled jsme se strefovali do Stoibera i pres ty destniky jeho ochranky. Ma ceska ochranka taky destniky?
0/0
1.2.2003 17:47

J.N.

Re: Re: Prezidentem bude Václav Klaus
Franto Mottle a nejste přece všeci na Západě (myšleno tím pouze Evropskou unii) zakomplexovaní idioti vůči Spojeným státům americkým? J.N.
0/0
1.2.2003 17:52

angelito

Re: Re: Re: Prezidentem bude Václav Klaus
Zakomplexovany fakt nejsme, ani proti Americanum ani proti komukoli jinymu (coz se neda rict ani o Klausovi ani o spouste dlasich Cechu). Jen nemame radi toho negramotnyho valecnika, co ted dela z Ameriky policejni stat
0/0
1.2.2003 18:00

angelito

Re: Re: Re: Prezidentem bude Václav Klaus
Zakomplexovany fakt nejsme, ani proti Americanum ani proti komukoli jinymu (coz se neda rict ani o Klausovi ani o spouste dlasich Cechu). Jen nemame radi toho negramotnyho valecnika, co ted dela z Ameriky policejni stat
0/0
1.2.2003 18:00

J.N.

Re: Re: Re: Re: Prezidentem bude Václav Klaus
Angelito (franto Mottle?), ruku na srdce, ale přece jenom jste jste. A nemyslel jsem tím vůbec tu nešťastnou situaci s Irákem, ale především a prioritně vaši nesourodost (EU, či rádo-by Spojené státy Evropské) v otázkách ekonomických a, ale i politických. John N.  
0/0
1.2.2003 18:06

bg

Re: Re: Re: Re: Re: Prezidentem bude Václav Klaus
To je príma, že ve Freiburgu umíte hezky házet rajčaty. Z jazykových důvodů sleduji německé zprávy a mám určitý přehled o stavu kapitalismu v SRN. Poslední výdobytky: připravuje se zákon na omezení výprodejů a zákon na podporu střední třídy. Když funkcionář Svazu podnikatelů prezentoval jejich návrh na odbourání subvencí do průmyslu výměnou za snížení daní, díval se na něj redaktor jako na idiota. Es lebe Socialismus!
0/0
1.2.2003 23:06

bg

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prezidentem bude Václav Klaus
Zapoměl jsem na zákon na omezení propouštění.
0/0
1.2.2003 23:08

Júlinek šíšal

Re: Re: Re: Re: Re: Prezidentem bude Václav Klaus
jo, jsou ještě (a také už zase)země, kde není zapotřebí chodit s důvěrou za tím první trumberou, ...jsou země, či přesně řečeno lidé, u kterých se to stává je naopak opět módní .... a je vidět, že to není ani Evropu ani Amerikou, ani Asií ......jakýpak to mindervertigkeitkomplex máte Vy?
0/0
1.2.2003 23:51

Najdete na iDNES.cz