Ve hře jsou vyšší důchody pro olympijské medailisty, vláda je proti

  18:57aktualizováno  29. května 13:19
Vzpěrač Ota Zaremba si zničil zdraví, aby pro Československo získal zlatou medaili na olympiádě. Kvůli dopingu skončil v invalidním důchodu. Parlament bude mít opět po několika letech na stole návrh, aby stát pomohl sportovcům, kteří do roku 1992 získali olympijskou medaili, ale jejich důchod není ani průměrný.

Vzpěrač Ota Zaremba získal na olympiádě v Moskvě zlato, ale kvůli zničenému zdraví skončil v invalidním důchodu. Poslanci VV teď navrhují, aby stát finančně pomáhal olympijským medailistům bývalého Československa a dorovnával jim důchod na průměr. | foto: ČTK

"Tito sportovci dosahovali svých vrcholných výkonů v době, kdy na ně sport kladl zcela profesionální nároky, aniž by jim poskytoval příslušné profesionální zabezpečení. Řada těchto sportovců se ve svém důchodovém věku potýká s vážnými sociálními problémy," zdůvodnili svůj návrh na dorovnávání důchodů na průměrnou úroveň poslanci za Věci veřejné, kteří návrh předložili.

Například sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská má podle šéfky poslanců VV Kateřiny Klasnové důchod pouhých 7 000 korun. "Nejúspěšnější česká olympionička je tak spolu s dalšími reprezentanty, kteří pro naši zemi získali medaile na nejprestižnější světové sportovní události, olympiádě, ať už letní či zimní, pod úrovní průměrného důchodu v Česku," sdělila iDNES.cz Klasnová.

Podobný zákon už byl ve hře před několika lety, když se o něj zasazovali hlavně sociální demokraté. V roce 2007 jejich návrh jen velmi těsně neprošel, když vládní koalici pomohli tři komunisté (více zde).

K prosazení tehdy nepomohlo ani připomínání smutných případů českých sportovců. Třeba zlatého olympionika z Moskvy 1980 Zaremby, kterého do invalidního důchodu poslala nemocná kolena, játra i ledviny, ale ve skutečnosti doping, který mu zničil zdraví. Nebo olympijského vítěze v dvojskifu z her 1960 v Římě, veslaře Václava Kozáka, který zemřel v roce 2004 v bídě, v domě s pečovatelskou službou, kam přišel jako bezdomovec zdevastovaný alkoholem.

A proč právě oni, podivuje se ministr financí

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 nevidí žádný důvod, proč by se měl stát speciálně starat o bývalé slavné sportovce, kteří získali olympijské medaile.

"Při vší úctě k těm lidem nikoli. Proč bývalým olympionikům a proč ne bývalým vědcům, proč ne bývalým literátům? TOP 09 má jednu zásadu, rovné podmínky pro všechny. Já si těžko umím představit, že řeknu, že olympionici jsou víc než bývalí významní vědci, pedagogové nebo duchovní. My neumíme upřednostňovat jednu skupinu významných osobností před druhými," řekl iDNES.cz Kalousek.

Návrh dostala ve středu na stůl vláda, která je proti speciálnímu zákonu o důchodech pro olympijské medailisty.

Například ministerstvo práce návrhu vytýká, že stranou zcela ponechává ostatní olympioniky, kteří medaile nezískali, ačkoli mohou mít podobné problémy. "Není také zřejmé, proč mají být oceněni pouze medailisté z olympijských her a nikoli z mistrovství světa a podobně, zejména z paralympiád," postavilo se proti návrhu ministerstvo práce a sociálních věcí, které vede Ludmila Müllerová.

Loni v prosinci byl průměrný důchod 10 778 korun. Pokud by parlament návrh přijal, stálo by to stát řádově několik milionů korun ročně.

Příspěvky navíc mají exreprezentanti v Polsku či v Maďarsku

Obhájci návrhu z Věcí veřejných, šéfka jejich poslaneckého klubu Kateřina Klasnová a její kolegové, ve svém návrhu argumentují, že reprezentanti v Maďarsku a v Polsku pobírají celoživotní rentu již od 35 let, nikoli až v důchodovém věku. Poláci dostávají cca 500 dolarů a Maďaři 1 000 eur měsíčně. "Naše země může dát najevo, že si váží lidí, kteří ji ve sportu na světové úrovni reprezentovali," obhajují autoři svůj návrh v důvodové zprávě k zákonu.

Zastání se jim dostalo zatím od bývalého kolegy Josefa Dobeše, který se s VV rozešel ve zlém a o víkendu se nechal zvolit do čela nového hnutí Pro sport a zdraví (více zde). "Jednoznačně by to byl správný krok," říká. Sportovci, kteří pro zemi něco udělali, by měli být podle Dobeše zajištěni.

"Troufám si říct , že celá Nečasova vláda v čele s ministrem financí Kalouskem neudělala ani zlomek pro věhlas České republiky jako sportovci typu Věry Čáslavské, Dany Zátopkové, Jarmily Kratochvílové či Ludvíka Daňka nebo bratří Svojanovských či mnoha dalších," sdělil iDNES.cz exministr Dobeš.

Místopředsedkyní jeho nového hnutí se o víkendu stala i Věra Černá, která se v roce 1979 stala mistryní světa na kladině, ale o rok později musela se sportem skončit, když si při doskoku na tréninku poranila páteř. Praskl jí třetí bederní obratel a obě ploténky. Je však "jen" mistryní světa a nikoli olympijskou medailistkou. Jí by se tedy návrh poslanců Věcí veřejných netýkal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

Hemangiom postihuje každého desátého kojence. Je třeba ho začít léčit včas

ilustrační snímek

Nejčastějším nezhoubným nádorem u dětí je hemangiom, tedy nezhoubný nádor vzniklý z krevních cév. Přestože není...

Dycky Most? Chanov dál ničí bída. Jezdili sem jak do zoo, říká obyvatelka

Počet obyvatel mosteckého sídliště Chanov je 1 150, nezaměstnanost 80 procent....

Sláva seriálu opadla, politici sem už nejezdí. A místní žijí dál v úděsném ghettu. „Je to pořád dokolečka. Tohle je...

S bouřkami přijde krátké ochlazení, tropy nastoupí znovu po víkendu

Bouřka nad Beskydy z 13. června 2019

Dusnou sobotu by měly zakončit bouřky s kroupami a silným větrem, neděle pak bude ojedinělým ochlazením současných...

Najdete na iDNES.cz