Ve filmu o Grebeníčkovi se mučí jako ve skutečnosti, potvrdil vězeň

  13:38aktualizováno  14:03
Při hororových scénách ve filmu Klíček si říkáte, že to snad musí být přehnaná autorská licence. Při úterní novinářské projekci ale v kině seděl i bývalý politický vězeň Jan Janků. Jako jeden z mála uherskohradišťské komunistické vězení přežil. A potvrdil, že film nepřehání.

Ve vězení na ženském oddělení trpěla i moje dívka, řekl k filmu Klíček politický vězeň Jan Janků. | foto: Bontonfilm

Filmový hrdina Jakub visí jako Kristus v cele zvané "Třicítka" a jeho přítelkyni Dominiku pálí dozorci elektrickým proudem.

"Třicítka byla nejhorší cela. Mě pak dali rovnou na celu smrti. Umístili nás tam dvanáct a jedenáct jich popravili. Jednou přišel bachař, když jsme se spoluvězněm hráli šachy, a zavolal: Tak, Pospíšil, jdeme. Odvedli ho od partie," vzpomínal Janků.

Grebeníček se nemusí bát, diváci odejdou

přečtěte si recenzi filmu Klíček

Jeho zatkli a vyšetřovali v padesátých letech pro velezradu jenom kvůli tomu, že působil ve skautu. "Ve vězení na ženském oddělení trpěla i moje dívka," dodal Janků. Její podobenku nechal kolovat po kině a ukázal i pár figurek šedesát let starých vězeňských šachů.

Producent Pavel Paleček přiznal vymyšlenou scénu ve filmu, který jinak atmosféru vězení odráží věrně. To když velitel Felix Koníček (inspirovaný vyšetřovatelem Aloisem Grebeníčkem) nechá zastřelit kolegu-bachaře, jemuž se mučení hnusilo.

"Chtěli jsme takhle připomenout, že mezi oběti perzekuce v padesátých letech patřili i příslušníci bezpečnostních složek," vysvětlil Paleček.

Přeučilův návrat do vězení

Janků nebyl jediným divákem v sále, v němž film vyvolával těžké vzpomínky. Dalším byl známý herec Jan Přeučil, který ve filmu ztvárnil hlavní roli Felixe Koníčka.

Alois Grebeníček

Komunistický vyšetřovatel StB Alois Grebeníček.Ke komuni-stické policii nastoupil v roce 1946. V roce 1951 už byl zástupcem velitele vyšetřovacího oddělení StB v Uherském Hradišti. Obávaná věznice vznikla právě tam, protože komunisté chtěli rozprášit katolické spolky na silně věřící východní Moravě. Do posudku pak Grebeníčkovi dokonce i nadřízený napsal, že "používal u výslechů fyzické násilí a dostal za to důtku". Podle svědků využíval i přístroj na mučení elektrickým proudem. Po roce 1989 byl Grebeníček obžalován za brutální zacházení s vězni, ale šest let se úspěšně vyhýbal soudu. Umožnila mu to liknavostí i soudkyně Radomíra Veselá (byla v KSČ). Grebeníček zemřel v roce 2003 ve věku 81 let.

Málo se ví, že hercův otec byl odsouzen v procesu s Miladou Horákovou a malý Jan ho chodil navštěvovat právě do vězení v Hradišti.

Ve filmu Klíček Přeučil hraje za symbolickou korunu. "Chtěl jsem poděkovat lidem, kteří bojovali za Demokracii s velkým D, díky nimž tady můžeme diskutovat," prohlásil v kině Přeučil.

Film staví na kontrastu bezstarostné generace roku 2009 s brutální realitou komunistické věznice, kde návštěvníky z budoucnosti považují za americké špiony.

Tvůrci však podle Přeučila nechtěli dnešní mladé "trestat" za to, že si minulost málo připomínají. "Nechtěli jsme diskreditovat mladou generaci. Byla to spíš jemná provokace, aby si mladí uvědomili, že dnes prožívají dobu plnou šancí díky lidem, kteří dříve bojovali za demokracii," vysvětlil Přeučil.

Premiéra filmu tři měsíce před 20. výročím sametové revoluce je spíš náhoda – snímek vznikal dlouho. Přeučil zmínil hlavně to, že lidé by si na film měli vzpomenout, až půjdou na podzim volit.

Zchátralý objekt vězení v Uherském Hradišti patří stále ministerstvu spravedlnosti a uvažuje se, že by v něm mohlo vzniknout Muzeum totality.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Americká písničkářka Joan Baezová v roce 1989 z pódia zdravila disidenty

Americká písničkářka Joan Baezová a exprezident Václav Havel při oslavě výročí...

Pádu komunistického režimu v listopadu 1989 předcházela řada nenápadných akcí a opozičních aktivit a jejich pronikání...

Šanci na život má dnes i čtvrtkilový novorozenec, říká neonatolog

Neonatolog Richrd Plavka.

Na konci května opustila nemocnici v San Diegu holčička, která při narození vážila pouhých 245 gramů. Jde o nejlehčí...

Najdete na iDNES.cz