Ve dvorské zoo zůstal poslední bílý nosorožec v Evropě, Nesárí uhynula

  14:20aktualizováno  15:16
V nově rozšířeném safari ve Dvoře Králové nad Labem je k vidění poslední v evropském zajetí žijící kus nosorožce bílého severního. Po předloňském přesunu čtyř vzácných zvířat do volné africké přírody zbyly v zahradě dvě samice. Minulý týden však uhynula devětatřicetiletá Nesárí.

Bílí severní nosorožci odchovaní ve Dvoře Králové v keňské rezervaci | foto: Dana Holečková

"Byla dlouhodobě nemocná a už měla svůj věk. Bylo jí devětatřicet let. I proto neodletěla s ostatními bílými nosorožci do Afriky," konstatovala mluvčí zoo Jana Myslivečková.

Už v době africké výpravy před Vánocemi 2009 dávali veterináři samici nanejvýš půl roku života. "Byl to vlastně zázrak, že se dožila letošního jara,“ řekla mluvčí.

V poslední dnech prý bylo znát, že se s ní něco děje, ale nebylo to nic fatálního. Samice normálně chodila s osmadvacetiletou Nabiré do výběhu a žrala. "Zemřela v podstatě ve spánku, nemuseli jsme ji utratit," doplnila Myslivečková.

Poslední severní samici dělá společnost jižní samec

Aby nebyla poslední samice ve výběhu sama, dělá jí od minulého týdne společnost jižní bílý nosorožec Natal. "Ten byl odchycen v roce 1971 a do Československa přijel také přes naši zoo. Většinu života ale strávil v Ostravě, odkud jsme ho přesunuli," vysvětlila mluvčí.

Oba nosorožce vedle nosorožců černých mohou návštěvníci vidět v nově rozšířeném safari, které se dá projet vlastním autem (více o projektu zde). "Poznají je snadno. Oproti černým nosorožcům jsou to nepřehlédnutelní dvoutunoví ´drobečci´. A svědčí jim to, tváří se spokojeně," tvrdí Myslivečková.

Potvrdila, že ve světě zbývá posledních sedm známých severních bílých nosorožců chovaných v zajetí. Jinak se považují za vyhynulé, existence exemplářů ve volné přírodě není potvrzena. Jeden kus vlastněný dvorskou zoo žije v americkém San Diegu.

Změnit počty k lepšímu má projekt stěhování bílých nosorožců do Afriky. Před půldruhým rokem odborníci přesunuli čtyři kusy schopné rozmnožování ze Dvora Králové nad Labem do rezervace Ol Pejeta v Keni. Zprávy o nich se od podzimu nezměnily.

"Byly zaznamenány pokusy o páření, byli bychom rádi, kdyby samice zabřezly," netají mluvčí dvorské zahrady. Žádné výsledky potvrzující březost samic ale zatím k dispozici nejsou (více čtěte také v předchozím článku).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Najdete na iDNES.cz