Hořící stromeček. Co dělat, aby místo Ježíška nepřijeli hasiči

  9:19aktualizováno  9:19
Vůně vánočního cukroví, rozsvícený stromeček a plápolající ohýnky svíček. Vánoční pohoda se může v okamžiku změnit, pokud v domácnosti dojde k požáru. Přestože hasiči každý rok varují před zvýšeným rizikem požárů, jejich bilance se rok od roku zvyšuje.

Od 24. do 26. prosince v minulém roce zasahovali hasiči po celé republice u 165 požárů, z toho byla v 66 domácnostech škoda téměř 9 milionů korun. Jen na Štědrý den 2017 zemřel jeden člověk a 22 lidí se zranilo. 

Při vaření vznikly 2 požáry, 11 požárů způsobila hořící svíčka, 14 požárů vzniklo od topidel a komínů. Koncem kalendářního roku také více hoří traviny, dřeviny a odložené věci na balkonech od zábavní pyrotechniky. 

Počet požárů 24.12.

Adventní věnce
Požáry adventních věnců jsou časté. Hasiči upozorňují, že pokud nejsou svíčky na věnci opatřeny nehořlavou podložkou, která zabrání kontaktu svíčky s věncem, neměli byste je v žádném případě zapalovat.

 „Dávejte se pozor na věnce, které si uděláte sami doma.  Každoročně řeší hasiči požáry adventních věnců, na kterých byl například špatně přilepený držák na svíčku nebo bylo moc chvojí kolem svíček, které se následně vznítilo,“ uvedla tisková mluvčí olomouckých hasičů Vladimíra Hacsiková.

Co dělat, pokud k požáru dojde?

 • Hasiči upozorňují na to, že nejprve zachraňujeme život a zdraví, poté až majetek
 • Požár oznámíme hasičům na čísle 150 nebo 112
 • Jestliže je to možné, požár nejdříve uhasíme nebo zabráníme dalšímu šíření
 • Elektrické přístroje je nutné před hašením vypojit z elektřiny 
 • Elektrické přístroje se nikdy nehasí vodou ani pěnovými přístroji
 • Při pohybu v zakouřeném prostoru se držíme při zemi a dýchací cesty si chráníme navlhčenou textilií

  Pečení a vaření
  Plamen plynového sporáku nenechávejte bez dozoru, radí pardubičtí hasiči. „Zejména při smažení dbáme zvýšené opatrnosti, aby nedošlo ke vznícení potravin na pánvi. Pokud se tak stane, nikdy nehasíme horký olej vodou,“ vyplývá z webu hasičů. 

  Doporučený postup při hašení horkého oleje je nejdříve vypnout přívod energie, poté zakrýt pánev poklicí či plechem a oheň nechat bez přístupu vzduchu uhasnout.

  Vánoční stromečky
  „Někdo má rád klasické svíčky na stromečku. Jedná se však o otevřený oheň a vznícení jehličí či záclony je otázkou okamžiku a neštěstí je hotové,“ radí Hacsiková. „Tam, kde budete používat elektrické svíčky, kupujte raději značkové výrobky, které mají potřebnou certifikaci,“ doplnila.

  Vánoční světýlka
  Podle dobrovolných hasičů Prahy 8 je nutné kontrolovat i zapnutá vánoční světýlka, zejména jejich kabely. Pokud je vodič teplý či horký, máte připojeno mnoho spotřebičů nebo je vedení vadné. Vyšší teplota může znamenat problém, který může způsobit požár. 

  „Škvařící se umělá hmota je velmi nebezpečná, způsobuje popáleniny vyšších tříd, které se špatně hojí. Před hašením nezapomeňte odpojit spotřebič nebo vodič od přívodu elektřiny,“ upozorňují dobrovolní hasiči na svém Facebooku.

  Svíčky a prskavky
  „Plamen svíčky je otevřený oheň, který může způsobit požár. Pokud tedy svíčky doma zapálíte, dbejte na to, abyste je vždy řádně uhasili a nikdy neopustili byt či dům, dokud nedohoří,“ upozorňuje Hacsiková.

  Fotogalerie

  Dále hasiči upozorňují na místo, na kterém bude svíčka položená. Ideální je stabilní nehořlavá podložka. „Pamatujte na bezpečnou vzdálenost svíčky od hořlavých předmětů a myslete také na děti a domácí mazlíčky. Nikdy nesmí zůstat s hořící svíčkou bez dozoru. Stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě,“ dodala mluvčí olomouckých hasičů.

  Vytápění
  „Mnoho požárů v domácnostech v zimním období vzniká také kvůli neopatrnému zacházení s topidly a nedbalosti v péči o komíny. Užívejte výhradně topiva pro dané topidlo určené, nezapalujte pomocí vysoce hořlavých látek a netopte například odpady či plasty,“ apeluje bývalý mluvčí hasičů ČR Petr Kopáček. 

  Dále upozornil na důležitost pravidelného čištění a kontrolování komínů, neukládání hořlavých látek do blízkosti topidel a ukládání popelu na bezpečné místo. 

  ČOI objevila nebezpečné světelné řetězy na stromek, způsobí úraz i požár

  Zábavní pyrotechnika
  Pardubičtí hasiči radí nakupovat zábavní pyrotechniku pouze legálně uvedenou na českém trhu, která obsahuje návod výrobce k použití a certifikační značku. Doma je ji nutné skladovat na suchém místě, nikoli v blízkosti otevřeného ohně. Při manipulaci s pyrotechnikou je nutné být minimálně 100 metrů od nejbližšího okolí. 

  Škody až milion korun

  Hasiči uvádějí několik vánočních požárů z minulého roku. V rodinném domě v Těmicích na Hodonínsku hořelo na Štědrý den odpoledne. Požár vznikl v koupelně, kde byla bez dozoru ponechána zapálená olejová svíčka s betlémským světlem ve skleněné dóze, která byla položená na vaně. Škoda se vyšplhala k milionu korun. 

  Hasiči na Štědrý den vyjížděli také ke kouři na chodbě bytového domu v Trutnově. Majitelka bytu zapomněla hrnec na zapnutém sporáku a usnula. K plamennému hoření naštěstí nedošlo, hasičům se majitelku podařilo vzbudit. 

  Na Štěpána museli hasiči jet k požáru adventního věnce na Karvinsko. Požár sice uhasila majitelka, ale skončila s popálenými horními končetinami. Hasiči jí museli poskytnout předlékařskou péči. 

  Autor:

  Hlavní zprávy

  Nejčtenější

  My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

  Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

  Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

  Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

  Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

  V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

  Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

  První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

  Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

  Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

  Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

  Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

  Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

  Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

  Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

  Další z rubriky

  Díky dárkyni přežil leukémii, teď sám motivuje lidi k zapsání do registru

  Ivan Kocmánek onemocněl leukémií, boj s vážnou nemocí ale nakonec díky dárci a...

  Když se Ivan Kocmánek před pěti lety dozvěděl, že trpí leukemií, ze dne na den poznal pocit bytí na hraně mezi životem...

  OBRAZEM: Déšť Klausovy narozeniny nezkazil, dorazili Duka, Nečas i Zeman

  Mezi gratulanty byl i bývalý premiér Petr Nečas s manželkou Janou. (19. června...

  Zahrada Institutu Václava Klause se plnila hosty, když se náhle nad čtvrť Hanspaulka v Praze 6 přihnala mračna....

  Pacienti si polepší. Péče lékařů bude díky novým opatřením dostupnější

  Zubaři, ilustrace

  Nové dohodovací řízení mezi lékaři a zdravotními pojišťovnami přineslo výrazné změny. Ty se týkají především zubařů,...

  Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
  Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

  Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

  Najdete na iDNES.cz