Klaus vyznamenal ekonoma Komárka. Medaile smazala spory z minulosti

  12:07aktualizováno  16:20
Prezident Václav Klaus vyznamenal levicového ekonoma a dlouholetého člena ČSSD Valtra Komárka, se kterým vedl po revoluci spory. U příležitosti jeho osmdesátých narozenin mu na Hradě předal Zlatou plaketu.

Prezident Václav Klaus ocenil ekonoma Valtra Komárka. (11. srpna 2010) | foto: Dan MaternaMF DNES

„Vidím to jako projev tolerance a smíru, k čemuž se člověk dlouho dopracovává,“ reagoval na ocenění Komárek. Narážel tím na porevoluční spory s Klausem, které se týkaly hospodářské transformace země. Prezident také ve středu jmenoval do čela Úřadu pro ochranu osobních údajů Igora Němce.

Klaus při předání medaile Komárkovi poblahopřál k jeho životnímu jubileu a označil ho za osobnost vymykající se průměru. „Pan profesor je nestorem české ekonomie, významným člověkem ovlivňujícím celá desetiletí hospodářskou politiku a vůbec náš veřejný život,“ řekl.

Přiznal, že Komárek váhal, zda má od něj medaili přijmout. „Sice nemám nejlepší vztah k medailím, ale člověk urazil za osmdesát let kus vývoje, musí se naučit úctě k lidem, slušnosti, určité velké toleranci a nemůže samozřejmě ze své nějaké vnitřní rebelie snižovat symboly, kterých si většina lidí váží,“ řekl Komárek.

Komárek Klausovi za ocenění poděkoval a označil medaili za symbol jejich přátelství. „Velmi si toho vážím, vidím to jako projev tolerance a smíru, ke kterým se člověk dlouho dopracovává,“ řekl. Hašteření v politice a obecně v životě podle něj nemá smysl. Také Klaus poznamenal, že medaile je výrazem jejich „nehašteření“.

Němec opět v čele ÚOOÚ

Prezident Klaus kromě ocenění Valtra Komárka ve středu jmenoval do čela Úřadu pro ochranu osobních údajů jeho staronového šéfa Igora Němce. Dosavadní šéf povede úřad dalších pět let.

Němec při svém zvolení v Senátu za své hlavní úkoly označil vyrovnání s nárůstem počtu stížností k ÚOOÚ. Ten se každoročně zvyšuje o třetinu. Bude podle něj proto nutné změnit systém práce úřadu, což si prý vyžádá i změnu zákona.

Už úterý s gratulací Komárkovi přispěchala ČSSD, podle níž je ekonom posledních 20 let významných členem sociálních demokracie. „Sociální demokracie přeje Valtru Komárkovi do další let pevné zdraví a zároveň vyjadřuje poděkování za jeho dosavadní odborný přínos jak pro Českou republiku, tak pro ČSSD,“ uvedl stávající šéf strany Bohuslav Sobotka v tiskové zprávě.

Klaus i Komárek patřili mezi nejvýraznější postavy takzvané sametové revoluce, zásadně se ale přeli o další ekonomické směřování země v devadesátých letech.

Komárek byl v letech 1986 až 1992 ředitelem Prognostického ústavu Akademie věd. Před listopadem 1989 tam působil i Klaus. Oba byli členy první nekomunistické vlády premiéra Mariána Čalfy. V názoru na porevoluční hospodářskou transformaci se ale rozcházeli. Zatímco Klaus prosazoval liberální model tržní ekonomiky, Komárek obhajoval levicovější přístup.

Jako dlouholetý komunista zastával Komárek před rokem 1989 řadu funkcí ve státní správě, v 60. letech působil i jako poradce tehdejšího kubánského ministra průmyslu Che Guevary. Z komunistické strany vystoupil v lednu 1990, do června 1990 byl místopředsedou vlády ČSFR. Od roku 1991 je členem ČSSD. Je v důchodu, v roce 2000 neúspěšně kandidoval do Senátu.

„Můžete vědět, že je to zarytý levičák. Že radil zločinnému Castrovi. Může vás rozčilovat, že se rád poslouchá a občas druhé poučuje. Můžete mu mít za zlé, že radil Paroubkovi a že v debatě používá nefér prostředků. Nenajde se však skoro nikdo, kdo by řekl, že Komárek je lump a křivák. Se svou žoviální dobrosrdečností se totiž dokáže skoro každému zalíbit. Ať už s ním lidé jakkoli nesouhlasí, rádi se s ním fotografují a dávají se slyšet, jaký je pan profesor moudrý muž. Zbylo tedy na pravicovém novináři, aby v tomto článku odhalil pravdu, i když riskuje veřejné opovržení.
P. S. Milý táto, děkuju za všechno, co jsi pro mě udělal, a přeju Ti do dalších, ještě mnohých let hodně štěstí, zdraví a sil.“

Pozn.: Text je částí komentáře Martina Komárka otištěného v úterý v MF DNES. Martin Komárek je synem Valtra Komárka.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

Další schůzka s prezidentem. Zeman přijme Babiše 24. července v Lánech

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Vyjednávání o podobě vlády premiéra Andreje Babiše ve spolupráci s ČSSD bude pokračovat i v následujících dnech....

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz